islam, ahlak, etik, cami falan

21.yüzyılda minarenin bir cami için gerekli olmasının tam mantıklı açıklaması nedir?

genelde bana hep kültür açısından yaklaşarak açıklama yaptılar pek 'tatmin olmadım'.

daha da vahim bir durumla karşı karşıyayım şu an. varoşlarda büyüdüm. semtimiz ilkokulunda bir sınıfta 40-50 kişi bulunuyor. hal böyleyken tatil için geldiğim bornova'nın varoş semtimde aynı camiye 2.minarenin dikildiğini gördüm.

bu da yetmezmiş gibi ilk dikilen minareye boya, badana ve tadilat işlemi uygulanıyor.

sevgili cübbeliler,
çocuklarının 40-50 kişilik sınıflarda okuduğunu bile bile camide para toplayıp 2.minareyi diktiren bu insanlar hangi dine inanıyor?

bir programda yaşar nuri öztürk bunlara gerek olmadığını, camilerin minaresiz yapılabileceğini söylemişti.

benim bir fikrim yok.

edit: yaşar n. öztürk bu söylemini hoparlörlerin (yani teknolojinin) varlığına dayandırmıştı
  • fusiondx  (22.05.11 20:27:17 ~ 20:58:24)
inanan herkesin namaz vakitlerini adı gibi bildiği bir yüzyılda, günde 5 vakit ezan okunması kadar gereklidir. çok minareli bir camiiden yükselen sevap daha kıvamlı olsa gerek. 7 kere hacca gidip cenneti garantilemek gibi. bilemiyorum, sosyolojik bir tez olarak araştırılmalı.

  • falandankorkmamfilandankorktugumkadar  (22.05.11 20:32:09 ~ 20:32:58)
aynı şekilde adama sorarlar, müslüman olup da camii-eğitim kurumu miktar mukayesesi yapan adamlar hangi dine'e inanıyor.

bu dünya sınav yeri. ahiret hayatı ve allah'a iman için buradayız. kuranda da gayet açık şekilde belirtiliyor. aslında o bile az. şu an hayatımızın yüzde 20'sinde din yer alıyorsa yüzde yüzünde olmalı.

birinci ağızdan konuştuğuma bakmayın. din'le alakam yok. eğer inanıyorsanız sivrilik yapıp ikide bir laiklik bilmem neylik diye eleştri yapmayacaksınız. tüm emir ve kaidelerin dogmatik olduğu ilahi din'lerde bu tür eleştrilere yer yoktur.
  • mayeskuel  (22.05.11 20:37:29 ~ 20:40:26)
@mayeskuel;

gerçekten dinin içinde olmasını isteyen adam minareye, ezana neden ihtiyaç duysun? hayatımızın içinde din olması için illa gözümüze, kulağımıza mı sokulması gerek? göz ve kulak yerine istediğin organını koy.

çok alakasız yazmışsın.
  • elmalili hamdi yazar  (22.05.11 20:41:30)
o senin fikrin. ve bu fikrinin terimsel adı: allah'a şirk koşmaktır. ezan ve camii kuran'da olan şeyler. eğer gözünün içine sokulmasından rahatsız oluyorsan yeni bir din kurup ona inanacaksın.

21.yy'da insanlar mızmızlanmaya başladı. teknoloji bu hızla ilerlemeye devam ederse 21.yy'da dinler nasıl bir hâl alacak çok merak ediyorum:)
  • mayeskuel  (22.05.11 20:46:03 ~ 20:50:15)
verilen egitimden rahatsizlar.
Sen sinifa girerken selaminaleykum dedirtmezsen cocuklara, kizlarla erkekleri ayni sinifa sokarsan, kizlarin baslarini kapattirmazsan, degil okul yaptirmayi, cocuklarini okula gondermelerine bile minnettar olmalisin.
Tersini yap; git bir medrese, bir imam-hatip ac. Bak bakalim gelen bagislarin hesabini tutabiliyor musun?
Maalesef din boyle: Medeniyetin onundeki en buyuk engel. Bir kanser.
  • insanimsi  (22.05.11 20:50:28 ~ 20:52:25)
peki o zaman, kutsal kitap 2 minare gereklidir diyor mu? veya 6 minare dikerseniz göz kamaştırıcı olur diye bir tüyo mu var?

  • elmalili hamdi yazar  (22.05.11 20:52:29)
dindarla dinciyi karıştırmayın.İslam özü itibariyle lükse gösterişe karşıdır.evet camiye market okul hastane kadar ihtiyaç vardır ama minare olsa da olur olmasa da.olana değil olması gerekene bakın.İslam'ı cübbeli ahmet ten değil yaşar nuri den öğrenin eğer öğrenme istediğiniz varsa...atıp tutmakla cahil avuntusu oluyor.

  • mori  (22.05.11 20:56:53)
@cedricvolokine

seviyene iniyorum müsaadenle.

o zaman şöyle yapalım, dikelim her camiye 10ar minare. hatta nüfusa bölelim kişi başı 1 minare düşecek şekilde donatalım camileri (eheh diye gülerim, dine hakaret dersiniz şimdi)

islam mimarisi, türkiye kültürü diye döşeriz haberleri yabancı medyaya.

ee ne yararı oldu?

lan adamların kilisesine gölge düşürmek için hunharca camii inşaa edilmiş, bu da yetmemiş adamların kilisesine minare dikmişsiniz.
  • elmalili hamdi yazar  (22.05.11 21:07:38 ~ 21:08:10)
şimdi 1 minare yaptırmakla 1 okul yaptırmanın aynı masraf olcağını düşünen babalar eğitim tabiki gerekli devlet niye yapmıyo demiyosunuz da sizin dediğiniz o adamlar okula kayıt yaptırırken kayıt parası veli toplantılarında okulun güvenliği temizliği içinde aidat ödüyo ulan adamların kilisesini mi yıktık yuhh ibadet yerleri estetik açıdan güzel yerlerdir sekreteri ile ilişkisi olan adamdan vaaz alırsanız böyle olur babalar dini kendi kafanıza mantığınıza göre de yorumlamayın koskoca kitap var ortada ne gerek var namaza dimi 5 şart orda yazıo babalar ister yaparız ister yapmayız ama bu var ve tedavülden filan kalkmadı okullar tabiki yapılsın da minarede bi yerinize batmasın

  • raskov  (22.05.11 21:46:39)
hangi din mantik ile ayni cizgide ilerliyorki?

  • blackworld  (22.05.11 21:46:54)
@raskov
1- devlet niye yapmıyor?
kesinlikle her zaman diyorum. benim vergimle cami yaptırılıyorsa aynı şeyi diğeri için de derim. kesinlikle derim.
2- 'ulan adamların kilisesini mi yıktık yuhh'
yıkmaktan daha beter söylediğim şey. araştır eğer öyle değilse camiye para bağışlayacağım veya istediğini yapacağım.(cami yıkmak olarak değil de üstte dediğim şekliyle araştırırsan anlam kaymasından kurtulursunuz, kaymaz.)

3- 'sekreteri ile ilişkisi olan adamdan vaaz alırsan'
sekreteri ile ilişkisi olan kim? bu yaşıma kadar (21 sanırım) kimseden vaaz almadım. hatta en son danışacağım kişi olur din adamları, onu da sanmıyorum.

4- 'dini kendi kafanızla kendi mantığınızla yorumlamayın'
benim kafama, benim mantığıma uymayan dine neden inanayım o halde? veya şunu mu kastediyorsunuz(çoğulluktan çok nezaketen -uz) 'mantığına uymasına gerek yok o kutsaldır'/' mantığına uydurmaya çalışırsan dinden çıkarsın'

lütfen daha düzenli yazın 10 dakikamı aldı anlamak.
  • elmalili hamdi yazar  (22.05.11 22:03:21)
ben minaresiz cami gordum bu arada oncelikle bunu belirteyim. bir adet gibi dusunun bu durumu bir rituel din icin. kiliselerdeki can da anlamsiz ama kiliselerde can mevcut. vs vs

  • madworld  (22.05.11 22:13:04)
daha cami yazmaktan âciz cahil insanların (camii değil, cami! camii camisi demektir. sultanahmet camii/camisi gibi) ahkam kesmeleri ilginç oluyormuş.

@mayeskuel cami ve ezan sözcükleri kuran'da hangi ayette geçiyorlarmış acaba çok merak ettim. bulun da söyleyin bakalım. cami bir tek ayette geçer, o da âli imran suresindedir. orada da allah'ın cami yani toplayıcı olduğundan söz eder. bilip bilmeden konuşmayın. kuran mescitlerden söz eder ama bu mescitlerin biçimi, dört duvar arasındaki binalar olup olmadıklarından bahsedilmemiştir. minareler, ezan kuran'da geçmezler. bunlar insan yapısı şeylerdir.

ezan da icat edilmeden önce peygamber döneminde tartışıyorlar "çan mı takalım, davulla mı çağıralım müminleri namaza" diye. sonunda ezan yönteminde karar kılınıyor. öyle minarelermiş vb. allah'ın emrettiği şeyler değil bunlar. yok şirk koşmaymış falan diye bilip bilmeden din adına ahkam keserek allah rolüne soyunmayın. asıl şirk koşmak budur.

ayrıca kimsenin laiklikten bahsettiği de olmadı. dinle ilgili konularda mantığını konuşturan kişilere karşı yok laiklik bilmem ne diye işi siyasileştirmeyin. kimsenin bundan bahsettiği yok. bu dünya madem sınav yeri, önce yeni nesilleri eğitilmesini, özgürce düşünmesini sağlayın ki bu sınavdan yüzü ak çıkabilin. allah'ı aradığınız dört duvarın etrafına fallik kuleler dikerek sınav mınav veremezsiniz. ancak göz boyarsınız.

p.s. madworld doğru söylüyor, dünya üzerinde minaresiz sürüyle cami var. şu türklerin islam'ı yalnızca kendi ülkelerinde yaşanandan ibaret sanmalarıa hastayım. sırf bu zihniyet yüzünden zamanında ibn batuta'yı konya'da linç etmeye kalkmışlar namazı bozuyor diye.
  • microfiction  (22.05.11 22:37:51 ~ 23:00:25)
hunharca camii yapmak ne demek Allah aşkına, yasak mı cami yapmak amk. iyi etrafta kilise var diye cami de yapmayalım. başka bir ibadethane yapmanın diğerine gölge düşürmesi olayını da anlamadım. + en azından adamların yaptığı gibi camileri yıkmamışız, minare dikmekle yetinmişiz.

  • vincenzo  (22.05.11 23:45:59 ~ 23:48:44)
@elmalılı...
benden yukarı bir seviyede olduğunu da nereden çıkardın? olaya yaklaşımım dini değil, mimari ve kültürel. nedir bu düşmanlık camilere minarelere? sevmek zorunda değilsin tabi ki ama saygı duymayı bilmen gerekir. isteyen cami yapsın isteyen kilise. minareler ya da çan kuleleri sizi neden bu kadar korkutuyor anlamadım.

  • cedricvolokine  (23.05.11 01:31:15)
@vincenzo
ayasofya ile ilgili araştırma yaparsan sırf kubbe boyunu geçmek için osmanlı'nın götünü yırttığını görebilirsin. yanılmıyorsam edirne'deki şu meşhur ucube ile bunu başarmışlar.

yıkmamışız ki minare dikmişiz anlayışın hakkında yapacağım hiç bir yorum yok. çok saçma.

@cedricvolokine
evet çok düşmanım. din için yapılan tüm yapılara düşmanım. kilisesi de camisi de aynı şekilde batıyor. israf.

çocuğun 50 kişilik sınıflarda okuyorsa özellikle daha çok batıyor. soyunma odaları bile olmayan, spor salonu bulunmayan, öğretmenlerin okul bahçesini otopark gibi kullanıp çocuklara oyun alanı bırakılmayan okullara kaynak bulmak, ödenek ayırmak varken camilere para yatıran kişiler daha çok batıyor.
  • elmalili hamdi yazar  (23.05.11 13:01:56)
@khaz
gücünüz yetiyorsa dikin malum heykeli, sizi tutan yok. ama önce bunu kaldırabilecek bir toplum bulmalısınız, tabi varsa dünya üzerinde.
@elmalılı...
ortada dönen o kadar çok saçma sapan ihale yolsuzluk car curt vs. varken devletin yapmadığı, halkın üç kuruş para toplayıp yaptırdığı caminin sizi rahatsız etmesi gerçekten ilginç. ben de isterim insanların o paralarla okul hastane vs. yaptırmasını ama para onların olduğuna göre tasarruf hakkına karışmak da bize düşez sanki. ne diyeyim saygı duyuyorum. keşke herkes saygı duyabilse
  • cedricvolokine  (23.05.11 18:41:50)
merdümgiriz +1

eskiden uzaklara duyurabilmek için ezanı daha yüksekten okuyalım demişler. ağaçlara çıkmışlar yok, evlerin çatılarına çıkmışlar baktılar o da olmuyor. napsak napsak derken minareyi bulmuşlar. sonra her caminin yanına bir de minare konduralım demişler. bu ihtiyaç günümüze kadar değişikliğe uğramış kültürel bir simge ve camilerin görsel estetistiği anlamına gelmiştir. minaresi olmayan cami çıplak sayılan günümüz koşullarında sabah akşam günde beş vakit ezan okunarak gürültü kirliliği yapılmaktadır. artık günde beş vakit namaz saatlerini bildiren saatler var efendim. isteyen herkes bunlardan edinsin bir tane. teknoloji de çok ilerledi zaten.

eller aya gidiyor, bizlerse hala yaya...
  • bıdıbıdı  (10.06.11 10:32:02)
@cedric =>> önce okula sonra camiye :)

insanlar biraz daha bağnaz olmasalardı hemen bir kuşak önceki kuşağın eğitim seviyesi biraz daha yüksek olsaydı, alım gücü yüksek ve tatil imkanı olsaydı gezip görme dünyadan haberdar olma gibi imkanları olsaydı böyle bağnaz olmazlardı. genlerimize işlemiş bizim türk halkı olarak bağnazlık. her şeyi sorgulamadan kabul ediyoruz- biraz açıp gözümüzü bakabilirsek gerçek dünyayı ancak o zaman algılayabiliyoruz. kalkıp camiye değil onun yerine eğitime verseydik paraları, daha güzel yarınlarımız olabilirdi. din bireysel bir konudur. bu yüzden insanlar camiye para versin vermesin ben karışmam ama bana saçma geliyor.

bu ülkede daha çok camiye minareye mi ihtiyacımız var yoksa daha çok eğitimli insana daha iyi şartlardaki okullara mı? insanlar camiye verilen paraya değil de eğitime verilen paralara karşı çıkıyor. neden? çünkü artık eğitim de din gibi yozlaşmaya içine iyice siyaset ve yolsuzluk girmeye başlayalı çok oldu. (ayrıca eğitim ücretsiz olmalı zaten)

bir de neden diyanet işleri var ülkede? neden resmi bir kurum? ayrıca neden milyonlarca imam devletin kadrolu memuruyken çoğu kişi işsiz. imamlık bir meslek midir yahu?? din bana ne verebilir? ben okuyayım yıllarca en kompleks problemleri çözeyim edeyim kalkıp inanmadığım bir dinin adamları devletin kadrolu memur olsun? devlet bizi cezalandırıyor mu inanmadığımız için?
  • bıdıbıdı  (10.06.11 10:55:44)
sakin ol şampiyon. bildirim gelmiş bakayım dedim.

@sivrisinek;
pampa bu duyurunun modası çoktan geçti. yaklaşım tarzın çok saçma geliyor bana. bunca cami insanlar arasında bağışla mı dikiliyor? kaldı ki kendi aralarında bile para toplayıp dikseler bana saçma geliyor.

zaten öncelikli konumuz minare. cami değil. bireylerin okullara ayırdıkları para ve minare dikmek için bağışladıkları parayı kıyaslaman hepimizin hayrına olur.

bu arada tamam din veya adı her neyse devlet dediğimiz otoritenin bu konuda özgürlük sağlaması gerekiyor. bu konuda hem fikiriz. şu soruyu sormam gerekiyor 'devletin öncelikli olarak hangi özgürlüğü/hakkı vermesi gerekiyor? bireylerin öncelikli olarak hangi hakkına sahip çıkması gerekiyor?'
  • elmalili hamdi yazar  (10.06.11 21:42:23 ~ 21:43:28)
@sivrisinek eğitimde bağış toplama zorunlu değil. isteyen verir isteyen vermez. vermedi diye de okula kayıt yapmamazlık edemezler. bağış makbuzu veriliyor nihayetinde. aidatlar bile saçma. eğer okullara yapılan yardımı ceplerine indirmese müdürler gayet de iyi geçinir okullar. hoş eğitime ayrılan para da ciddi anlamda yetersiz. hükümet memnun kaygısız gibi zaten.

durumu çarpıtma lütfen. ben isteyen istediği yere para versin diyorum. isteyen cami de yaptırsın ama şu ezanın sesli olması cidden bazen çok geriyor beni. avrupa ülkelerinde de bir sürü cami var ama onlar sesli mi yapıyor bu işi? neden dinlemek zorundayım ki? bir de caminin dibindeyim. en güçlü ses sistemi de bizim camiye ait. insan her sabah 5te kalkar mı sesiyle? güzel uykum tatlı uykum..

ayrıca insanlar neden kilise yapmak istediğinde cemevi açmak istediğinde zorluk çıkartıyorlar? neden din seçmeli ders değil? bu ülkede müslüman hariç bir çok alevi ve hıristiyan mevcut. onların neden diyanet gibi bir başkanlığı yok? neden cemevleri ibadethaneden sayılmıyor? demokrasi bu demektir. azınlığın da hakkını vermek, zıt görüşlere saygı çerçevesi içerisinde muhalefet yapmak demektir. zaten azınlığı korumuyor onların hakkını gözertmiyorsan onlar köledir ezilenlerdir ve cidden bir anlamda monarşik yapıya sahibiz demektir. çeşitlilik olsun ki etnik yapıda doğruları görebilelim. yoksa herkes aynı kafada aynı düşüncede olduğu zaman tartışılacak bir şey kalmaz.

sonuç olarak eğitimli olup da refah seviyemiz yüksek olaydı bu kadar çok camiye gerek duyulmaz herkesin evinden internetten, takvimlerden vs ezan saatlerini takip etmeleri sağlanırdı. hal böyleyken ne camiye gerek kalırdı (kaldı ki en güzel manzaralı arsalar üzerinde hep yüksek pencereli camiler vardır) ne de onun çifte minarelerine. geçerliliğini yitirmiş minareler artık birer süstür. ayrıca osmanlıdan kalan kendini kanıtlamış camiler hariç diğerlerinin hiç bir sanatsal ve tarihi değeri yoktur.
  • bıdıbıdı  (11.06.11 00:49:18)
@sivrisinek
'devlet zaten dini en son plana atıyor' dedin ya, artık seninle karşılıklı tartışmamam gerektiğini anladım.

sakın yanlış anlama, bu seni veya fikrini dinlememek istediğimden değil. aksine daha çok tartışmak isterdim ama kendime göre bir tartışma sınırım var. senin böyle bir yorumda bulunman, benim sana ne söylersem söyleyeyim tartışmanın bu çizgide devam edeceğini gösteriyor. bu da zaman kaybı ve sinir harbi ortaya çıkarıyor.

sevgiler,
F.Kafka
  • elmalili hamdi yazar  (11.06.11 15:32:49)
arkadaşlar ben sadece görüşlerimi ve herkes gibi inandıklarım üzerinden düşüncelerimi yazdım. ayrıca birine bir cevap yazmak için illa ki ikili diyaloglara gerek yoktur. anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az demiş atalarımız. mutlaka bir bildikleri vardır.

  • bıdıbıdı  (11.06.11 21:40:15)