iş dünyası

Madem burada herkes bi sürü ilginç şey soruyor, ben de sorayım, kısaca özetliyim :

Yaş 23, askerlik yeni yapıldı, iş dünyasında full time olarak ilk iş deneyimim. Yazılım firmasında 1.5 ay gibi bir süredir, sözde yazılım öğrenecem diye girdim, photoshopta crop ve copy paste yapıyorum.

2 ortaklı, birisi yazılımcı öbürü para babası tarafından kurulan bir şirket bu. Kendileri e-ticarete atlamak istiyor amma velakin bu konuda bilgileri yok. Sekreter (tanıdık), ben, tasarımcı ve e-ticaretçi elemandan oluşuyor firma. Tanıdık çalıştığı yere soktu, hepimiz başlangıç düzeyi asgari maaş üstü bir maaş alıyoruz.

Yazılımcı ortak bizim müdürümüz, işleri o veriyor, bana da copy paste işleri veriyor, amma velakin yazılım öğrenecektim. Bugün öbür ortak beni odasına çağırıp, bak bonjurkes, senin yapman gereken işler buymuş, sen şu kadar günde bu kadar iş yapmışsın, çok yavaşsın laylaylom iş yapıyorsun dedi. Bana bugün müşteriye ürün demosu sunulduğu ama benim copy paste işlerini tam yapmadığım için demonun amatör gözüktüğünü söyledi. Ben de bana demo olduğu söylenmediği için normal tempoda işimi yaptığımı söyledim.

Zaten 9-18 rahat bir mesainiz var, 1 saat öğle yemeği molanız var, mesai saatlerinde öğlen arası dışında çok acil telefon görüşmesi yapmayacaksın (teknik servis mevzuları vardı), gidip başkasının masasına da konuşmayacaksın dedi. Eğer böyle giderse yollarımızı ayırmak zorunda kalırız gibi bir laf söyledi. Ben de yazılımcı müdürün bana söylediğini yaptığımı söyleyince, öbür adamı çağırıp yaptığım işle ilgili eksikleri sordu, kendi hatası olduğunu söyleyince birşey demedi.

Kısaca, iş ortamı yarrak gibi, 4 kişiyiz, arada muhabbet yasak, telefon görüşmesi yasak, mesai saatlerimiz çok rahatmış, 18.01 de eve gidecem diye birşey yokmuş, asıl patronumuz içerde telefonda son ses birilerine söver sayar bağırış çağırış, kısaca iş ortamından soğudum.

Ufak firmalardan irili ufaklı işler alıyoruz, yazılımcı ortağın sistemini kullanıyoruz hazır olarak, tasarımı da tasarımcı yapıyor. Ama bunlar mart 2011 de efirma olmuş bir firma, yani ilk kez altlarında adam çalıştırıyorlar. Daha önceden hep kendi başlarına home office modunda çalışmışlar. Müdürün müdürlük ile alakası pek yok, kendisi sürekli iş yetiştiriyor. Bana verdiği işlerle ilgili birşey sorunca kendisine, hıı tamam öyle diyip işine geri dönüyor. Asıl patron, senin boş zamanın olmamalı bonjurkes, senin burada çalışmanı ben istedim, öbür ortak deneyimli birini arıyordu aslında dedi, ondan dolayı boş oturacak vaktin olmaması lazım, ki bundan sonra başınızda ben duracam, hiç boş vaktin olmayacak tarzı, tarafıma üstü kapalı tehdit olarak gelen bir cümle söyledi.

Mallık ben de mi? Yoksa bu iş ortamında mı bir sorun var ? Soğumakta haksız mıyım? Bu firmada, 1 sene boyunca çalışırsam, kendime yapmak istediğim yazılım işinde bir bok katamayacağıma inanıyorum, ama tek artıları iş deneyimi olmayan bana maaş verip angarya işleri yaptırıyorlar. Arkadaşımın da dediği, sen kodunu evde öğrenecen hacı, gündüz işte ne verirlerse onu yapacaksın, başka şansın yok.

Acil şekilde iş aramaya da başlıyorum bir yandan ama, ufak bir borcun da altına girdim, yani eeh sikerim ben istifa ediyorum dememem gerektiğini biliyorum.

İyi, kötü birşeyler söylerseniz sevinirim, kafayı toparlamak için buna ihtiyacım var sanırım.

hacı şimdi sen şirketin makul bir süre içerisinde çok büyüyeceğini düşünmüyorsan, adamlarda o vizyonu görmüyorsan ve kendinde çok daha büyük bir potansiyel görüyorsan bence başka bir iş bakmaya başla. Belli bir kurumsallık sağlamamış şirketlerde böyle sıkıntılar oluyor. Bende benzer bir şey yaşadım işi bıraktım.

İşin diğer kısmı da kimsenin kimseyi 0 dan alıp da programlama öğreteceğini zannetmiyorum. Belli bir altyapın olması lazım. Bu yolda devam etmek istiyorsan kendini belli bir seviyeye getirmelisin. İnternette kaynak çok. araştır.
  • oshamahue  (04.05.11 19:35:03)
elimde kaynağım var, ilk başlarda iş olmadığı için oturup çalışıyordum. Amma velakin son haftalarda böyle bir sürü iş yığılınca açıp okumaya vaktim bile olmuyor.

Evde de yorgunluk vs den dolayı çalışasım olmuyor.
  • bonjurkes  (04.05.11 19:39:29)
maaş ile ilgili bir sıkıntım yok, memnunum. Ama sonuçta iş ortamında belirli çalışma şartları olmalı diye düşünüyorum, insanları 8 saat boyunca bilgisayarın başında oturtup şunları şunları yapmayacaksın demek o kişinin iş verimini düşürür, bu benim görüşüm.

Karşı tarafın maaş veriyorum ben çalışanı domaltırım pek tabi diye düşünmesinin mantıklı olduğuna inanmıyorum.

İnsanların aynı saatte ayakta çalıştığı işleri de yaptım. Burada ofis boylukla yazılımcılığı aynı kefeye koyman mantıklı değil. Tuğla dizip asgari maaş alan adam da var, ama olay kalifiye olmaya bakıyor.

İşi bilen adamın 4x alması normal, bu durumda benim x almam pek tabi doğal. Olay burada ofis boyluk değil, benim kendimi geliştirip onların işlerine yardımcı olmam önemli, aksi taktirde, 1 sene boyunca bu firmada çalışırsam, 1 sene sonra yine yazılım konusunda bir bok bilmeyen biri olarak etrafta olacağım.

Maaş mantığı nası işler bilmiyorum ama, olayın sadece maaş olmadığı konusunda eminim. Yoksa bi gün patronun gelip, sana maaşını veriyorum arkadaş, bu saatten sonra tuvalette çalışacaksın demesi bunu yapacağın anlamına gelmez.

oshamahue nin dediği gibi yeni iş bakmaya başlayacam o zaman en kısa sürede yeni iş bulmam lazım
  • bonjurkes  (04.05.11 20:09:54)