ezanda uu'layan köpükler

geçen gün bir kitap okuyordum ve aşağıdaki paragraftan sonra düşünmeye başladım;

"neanderthal adamnın mezar taşları ve gömme alışkanlıkları haricinde, hiçbir iz dünya üzerinde türümüzün dışında var olanların spritüel bir bilince sahip olduklarını göstermemiştir. ne var ki bunun tamamen varsayımsal bir çıkarım olduğunu düşünüyorum. keza hiçbir hayvanın ne düşünüyor olduğunu bilemiyoruz. diğer türlerin de spritüel bir gerçekliğe ya da tanrı'ya inanıp inanmadıklarından emin olmamız mümkün mü? ancak türümüzün dışındaki varlıklar, spritüel bir bilince sahip olduklarını ispatlayacak herhangi bir davranışta bulunmamaktadırlar. örneğin hiçbir köpek topluluğunun biraraya gelerek tören düzenledikleri veya herhangi bir hayvanın toplu bir şekilde törenle ölülerini gömdükleri görülmemiştir. hayvanların iç dünyalarıyla ilgili edinebilecğeimiz tüm bilgi davranışlarında yatar ve hayvanların davranışları, spritüel bir bilince sahip olduklarına dair bir ipucu vermemektedir."

ee o zaman köpeklerin ezan okunurken uu'laması neydi? hani acaba yazar müslümanları ve onların yaşadıkları memleketleri bilmiyormu acaba hiç karşılaşmamış olabilirmi diye düşündüm ezanda uu'layan bir köpükle. yok efenim adam yıllarını vermiş, tüm dinleri araştırmış, inciğini cinciğini çıkartmış, ülke ülke dolaşmış bir arayış uğruna. işte merak ettiğim şey nasıl bunu gözden kaçırmıştır?

Kopeklerin ezanda ulumasini spirituel bisiile mi baglamlandirdiniz? Eger oyleyse yapmayin.

  • rentts  (04.01.11 06:18:57)
köpeklerin tanrısı biziz bence.

sırf davranışa bakarak çıkarım yapmak da yanlış tabi.
  • check minus  (04.01.11 06:33:26)
köpeklerin uluması ezandan rahatsız olduklarından olamaz mı?
köpecik belki ulurken şunu demek istiyor: "hocaa bi sus aq, bi rahat vermedin.. uyuyacağız bas bas bağırıyorsun sabahın köründe" vs.. hı?!

  • zexustewas  (04.01.11 08:30:12)
kucukken duydugum fantastik bir sehir efsanesi;

"ezan okunurken seytan rahatsiz olurmus, dayanamazmis ezan sesine. ezani duymamak icin kopeklerin gotune girermis, kopekler de aci cekip ulurmus"
  • nawres  (04.01.11 09:26:34)
arabaya havlayan uluyan peşinden koşan köpecikler de putperestler oluyo heralde o zaman

  • kelimeyounu  (04.01.11 09:49:48)
şöyle bi deney fikrim var, bi süre günde 5 rekat cami hoparlörlerinden ezan yerine opera sanatçıları (bkz: o sole mio)'yu söylesinler, köpeklerin tepkilerini bide öyle inceleyelim.

  • freebird5406  (04.01.11 12:33:04)
1) Köpekler gök gürültüsünde de uluyorlar

2) Filler kemiklerini toplu bir mezarda gömüyorlar, ve anne fil vb ölürse ağlıyorlar. Onlarda da ucundan bir şey olabilir mi?
  • tan vakti  (04.01.11 13:37:49)
allah diye bağıran aslanı da gözden kaçırmış olacak şey değil...

  • sp-qs  (04.01.11 14:34:39)
@lord randal ve diğerleri;

öncelikle bahse konu kitabın linki.
www.netkitap.com

yazar insanlar dışında kimsenin tanrı gibi görülmez bir varlığın farkında olmadığından bahsetmiş, ve hayvanlarda en ufak bir belirti görememiş. bende de ufakken bize öğretilen ufak bir bilgiden(köpekler ezanda tanrıya saygı duyarlar, nasıl biz namaz kılarız onlarda o yüzden uu'luyorlar) fikrinden yola çıkarak bunun belirti olabileceği geldi aklıma. eğer siz köpeklerin neden böyle yaptıklarını biliyorsanız keşke onu yazsaydınız, he yok bilmiyor iseniz bırakın başkaları konuyu merak edip araştırsın.

ortada bi bok yokken dalga geçmeye çalışan hepinizin kafasına attırim!
  • daglien  (05.01.11 02:21:02)