Ötanazi

Bu konuyla ilgili 15-20 dakikalık bir sunum yapmam gerekiyor pazartesi günü. "Kişisel bir hak" olması gerekliliğiyle ve neden olamadığıyla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum ama çoğu kişisel görüşlerim olacak.. Böyle olmaması lazım elbette bir kısmının sağlam sosyolojik teorilere dayanması gerekiyor ama çok baba isimler bu konuyla ilgili bir şeyler söylemişse de ben kendilerini bulamadım.. Konuyla bir şekilde ilgilenmiş arkadaşlardan yardım etmelerini rica ediyorum özetle. Olmazsa konuyu "intihar"a doğru da genişletmek durumunda kalacağım ve evet Durkheim kullanacağım. Yani bunun dışında direkt ötanazi ile ilgili sağlam kaynaklar var mı bildiğiniz ve mümkünse online ulaşılabilir olan? Sunum Türkçe olacak ama kaynaklar İngilizce ve Fransızca da olabilir.. İlla upuzun makaleler olmalarına da gerek yok, kim nerede söylemiş belliyse, bir paragraflık bir yazı bile olabilir..

ne kadar yararı olur bilemeyeceğim ancak hukuki acıdan ötenazi ile ilgili ceza hukuku kaynaklarında bir şeyler çıkabilir. ötenazinin kişisel bir hak olmadığı cünkü insanın yaşama hakkın olması ve tıbbi müdahaleler ile ilgili. aktif ve pasif ötenazi , tıp hukuku gibi aramalar yaparsan belki gogıl amca sana kaynak gösterebilir.

  • okyanustaki depresif ruzgar  (30.12.10 02:00:35)
(bkz: you don't know jack) diye bir film vardı. Gerçek bir hikayeden uyarlama. Akademik bir kaynak değil ama oradan araştırmak için bir kanal çıkabilir belki.

  • johan sebastian  (30.12.10 17:16:51)
zaten çoğunlukla o filmin üzerinden gidecek olduğumu fark edince, hocanın laf etme ihtimaline karşı ciddi teorilere de değinmem gerektiğini düşündüm. ama yine de teşekkürler arkadaşlar. ceza hukukuyla ilgili bir şeyler de bulmuştum hali hazırda.

  • vercingetorix  (30.12.10 19:08:56)