kutuphane neden acilmiyor?

kitap kampanyalari cogunlukla bir okul uzerinden yurutuluyor.
ankara'da milli kutuphane disinda universitelerin, bir de tubitak'in kutuphanesi var.
zaten kitaplar pahali oldugu icin bir cok kisinin korsana gucu yetiyor.
hayal ediyorum, koylerde kasabalarda kasvetli olmayan kutuphaneler olsun, okumaya hevesli kisilere aliskanlik kazandirilsin.
her semtte birden fazla cami var, belki yetmiyordur dogrudur ama 10 cami yapiyorlarsa 1 tane kutuphane yapsalar ama yok. bagislarla kuruluyor kutuphaneler komik degil mi?
kutuphane nasil kurulur bilmiyorum zaten gucum yetmez. gucum belki suna yeter. online-kutuphane sistemi. daha cok cocuklar icin dusundugum sistemde her sey ucretsiz. bir kitap gondererek baska bir kitap isteyecekler. en uygun fiyatli kargo ne ise onunla calisilsa, masraflar da donation seklinde yapilirsa bu is yurur mu bilmiyorum.

bu kadar laftan sonra duyurumu ekleyeyim: 31 mart 2011'e kadar suren bir kitap toplama kampanyasi buldum.
www.gorelesol.com

bir arkadaşım abd indianapolis'te ve küçücük şehirde bile gösterişli mimarisiyle büyük bir kütüphane olmak üzere şehrin çeşitli yerlerinde halk, şehir, üniversite kütüphaneleri olduğundan bahsediyor. türkiye'deki sayılı kütüphanelerde daha türkçe kitapların çoğuna ulaşmak mümkün değilken arkadaşıma (bırakın ingilizce kitabı) türkçe bir kitap önerdiğim zaman kendi kütüphanesinden olmasa bile en yakın kütüphaneden getirtebiliyor. bizde mimarisiyle, içindeki kitap dağarcığıyla bir tane adam gibi kütüphane yok maalesef. yöneticiler de oraya buraya otel, avm yapma derdinde. ondan sonra kültür bakanı çıkıp halk müzeye, kütüphaneye değil, avm'ye gidiyor diye ağlıyor. memlekette kütüphane yok ki! kütüphane yerine avm yaparsan insanlar da oraya gider.

  • microfiction  (18.12.10 04:03:31 ~ 04:04:20)
zaten büyüksehirlerde neredeyse her ilcede olmak üzere halk kütüphaneleri var. tam da istediginiz gibi mütevazi yerler. biz kücükken internet yoktu ödev arastirmaya falan giderdik. simdiki cocuklar onun icin bile gitmiyor. izmir icinde mesela amerikalilarin bagisladigi ingilizce kaynak kitap ve romanlardan olusan bir kütüphane bile var alsancakta ama kimse (bu kaynaklarla birebir temasi olmasi gerekenler bile) bilmiyor, sonra google da aradim birsey cikmadi diye kapiya geliyorlar.

zamanında yalnizca dogudaki okullara degil, büyüksehirlerin göbegindeki okullarin kütüphanelerine bile kitap toplamis getirmis biri olarak söyleyebilirim ki yazik oluyor. mesele kütüphane kurmak degil, kütüphane var her yerde (her ildeki üniversite kütüphanesinden faydalanir hic olmazsa, yıllık kitap alisverisini ihtiyacini düsündügünde hic de yüksek degil üyelik fiyatlari) önemli olan o kitaplari okuyacak cocuklari yetistirmekte. bir zamanlar mardindeki bir okulda ögretmenlik yapan arkadasima kitap lazimsa cocuklara gönderelim dedigimde, abi hic gönderme daha once bagisla gelmis, cocuklar yüzüne bakmiyor kitaplarin, okul bitince hepsi eve kaciyor demisti.

son olarak su adresi vereyim, www.earsiv.net bu adrese göre bartın da bile 4 tane kütüphane var.
  • atmacaged  (18.12.10 07:09:20)
@atmacaged ufak ufak çeşitli yerlerde kütüphaneler var. mesele o değil. mesele bunlara kütüphane demeye bin şahit istemesi. belki şunu belirtmemde yarar var, benim derdim 'bir varmis bir yokmus'unkinden biraz farklı. allah aşkına, atatürk kitaplığında, boğaziçi üniversitesi kütüphanesinde kaç kitap var? milli kütüphanede kaç kitap var? her yıl kaç kitap alınıyor bu kütüphanelere? şöyle adam gibi şehir kütüphanemiz diyebileceğimiz anlı şanlı mimarisi olan bir bina var mı? yoksa görece irili ufaklı kütüphaneler olduğu bilinmedik bir şey değil. peki ama benim virginia üniversitesinde bulabildiğim türkçe bir kitabın milli kütüphanede bulunmadığını düşünebiliyor musunuz? ben bunu yaşadım. yoksa birkaç bin kitapla, estetik yoksunu bir binayla bir kütüphane kurulabiliyorsa mesele o değil. bugün yayımı yapılan pek çok dergiye belli başlı kütüphanelerimizin abone olmadıklarını biliyorum. kültür bakanlığı da kitap alımına doğru düzgün kaynak ayırmıyor. halk kütüphanelerinin olduğu doğru, haklısınız. ama çoğu halk kütüphanesini bir araya getirsen bir tane adam gibi kütüphane çıkar, o derece.

  • microfiction  (18.12.10 07:33:43)
@microfiction, söylediklerine büyük ölcüde katiliyorum. ama bir varmis bir yokmus un sorusunda iki önemli nokta var üzerinde durulacak. birincisi yeni bir kütüphane sistemi kurmaya gerek yok, mevcut bir sistem zaten var ve bir varmis bir yokmus un aklindaki bir cok ihtiyaca cevap verecek gibi (okumaya hevesli kisilere aliskanlik kazandiracak kitaplar eski de olsa var büyük cogunlugunda). yapılacak olan mevcut sistemin iyilestirilmesi, kütüphane binalarinin onarilmasi, personel olarak emeklisi gelmis personel yerine kütüphanecilik mezunu genc idealistlerin istihdami, daha etkili bir otomasyon sistemi. bunlar cok masraf isteyen işler degil, kültür bakanliginin diger islerine bakinca cok az bir bütce ile kütüphaneler cok farkli mekanlar olabilir. ama sorun burada da degil. bir zamanlar milli egitimde calisirken okuttugum sınıftaki cocuklarin herbirinden birer fotograf ve ikamet kagidi aldip gittim hepsini kütüphaneye kayit ettirdim. adam uzun zamandir kimsenin kayit olmak icin gelmedigini, ögrencilerin tek tük ugradigini, bazen kimse kapidan iceri girmeden mesaiyi bitirdigini söyledi. kitap bagisi meselesine de karsi cikmamin sebebi o. kitaplari bagislasak ve kütüphaneleri en güncel kitap ve dergi ile doldursak insanlar okumaya baslayacak mi? sokakta kimi cevirsen insanların okumamasindan sikayetci ama insanin önce kendine karsi dürüst olmasi lazim. ucuz parfüm almak icin hongkong sirketlerine, ucuz telefon icin amerika'ya, ucuz tekstil giyim kusam icin 50-60 kilometre mesafedeki outletlere gidiyor insanlar, en ucuz bira nerede, en iyi döner nerede yenir biliyor insanlar. bütün bunlari bilmesinde sakinca yok insanlarin, kitap ihtiyacini bunlarla kiyaslayacak degilim, ama tüm bunlari biliyorken insanlar sehirlerindeki kütüphane, eski kitapci nerede bilmiyor olmalari ve kitap okumak icin kitap fiyatlarini, zamansizligi, imkansizligi falan bahane etmeleri bana cok samimi gelmiyor. mesele kitap toplamak, kütüphane kurmak meselesi degil insanlar nasil kitap okur meselesidir, kitabi bir mülk, bir statü simgesi, bir popüler kültür tüketimi olarak degil bir ihtiyac olarak gördükleri gün kitap aramaya bulamadiklarinda kütüphanelerin yoklugunu nasil ortadan kaldiracaklarini konusmaya baslayacaklar.

  • atmacaged  (18.12.10 12:38:48 ~ 12:40:39)