DOS

mkv uzantılı bir dosyayı dos penceresinde avi ye dönüştürmek için hangi komut gerekir? yani tam olarak ne yapmalı, sağ yıklayıp ad değiştir demekle dos kullanmak aynı şey mi olur?

dos, başka bişey. windows'un komut satırı, dos değil. google da "convert mkv avi" şeklinde bir arama faydalı olacaktır. ille "dos" ile kullanmayacaksan tabi.

  • celeron 300a  (28.11.10 02:04:28 ~ 02:10:50)
sadece uzantısını değiştirmek istiyorum video formatını değil.

  • goodbyecruelworld  (28.11.10 02:05:37)
uzantıları göster windows'da, değiştir. nasıl dersen google'a "show extensions windows"

ben kendim yapcam diyor isen, "ren video.mkv video.avi"
  • celeron 300a  (28.11.10 02:07:15)
ren rename, yani adını değiştir demektir.

DOS'ta

ren dosya.mkv dosya.avi

komutunu kullanabilirsiniz.
  • sourlemonade  (28.11.10 02:09:54)
sistem belirtilen dosyayı bulamıyor diyor??

ren x.MKV x.AVI yazıyorum dosya bulanamıyor diyor neden ki?
  • goodbyecruelworld  (28.11.10 02:11:55 ~ 02:13:09)
Dosya adını doğru girdiğinize ve dosyanın olduğu dizinde olduğunuza emin misiniz?

  • sourlemonade  (28.11.10 02:14:11)
dosya adı doğru da, dosyanın olduğu dizin derken?

  • goodbyecruelworld  (28.11.10 02:17:15)
neden ille dos ile yapmak istediğini yazsan, daha güzel yardım edebilceğiz. şu an en kestirme çözüm

"dos" u aç, ren yaz boşluk bırak, mkv'yi fareyle o siyah pencerenin ortasına sürükle. "c:\users\ahmet\filmler\video.mkv" gibi uzunca bir şey eklenecek satıra. bir boşluk daha bırak sonra, "video.avi" yaz, enter. tırnaksız bunlar hep. sürüklemede tırnak gelebilir, o ayrı.
  • celeron 300a  (28.11.10 02:17:38)
celeron'un dediği gibi yaparsanız benim sorduğum şeyi yapmış olacaksınız.

  • sourlemonade  (28.11.10 02:19:23)
MKV container formati oldugundan icinde bir avi formatina uygun bir video bilgisi var, yani matroska codec'leriyle command line'dan video dosyasini mkv'den cikarmak mumkun olur diye dusunuyorum. video.mkv'yi rename diyip video.avi yapmaniz onun identifier'ini degistirmeyeceginden pek bir anlam ifade etmez.

  • tom riddle  (28.11.10 09:38:56)