Davranış Bozukluğum Hakkında (Sanırım Obsesif Kompulsif)

Arkadaşlar merhaba. Kendi kendime obsesif kompulsif davranış bozukluğu tanısı koydum. İnternetten araştırdım hemen hemen bu tanım örtüşüyor. Aklıma gelen düşünceler, bazı yönlere bakan ya da bazı açılarla duran bazı cisimler (ilk etapta yarattıkları izlenime göre tehlikeli ya da tehlikesiz olarak sınıflıyorum), bazı hareketler bişeylerin ters gideceğini, birine birşey olacağını, sevdiceğin başkasıyla yatacağını v.s. düşünmeme sebep oluyor. Bunu "engellemek" için kendi kendime bazı sözler söylüyor ve/veya bazı davranışlar yapıyorum. Bir cisme dokunduğumda o dokunuşun son dokunuş olması, nesneyi gönül rahatlığıyla bırakmak için o dokunuşun beni bir şekilde tatmin etmesi gerekiyor, yoksa tatmin olana kadar dokunmaya devam ediyorum. Çoğu zaman 1 2 3 4, 5 6 7 8, 9 10 şeklinde 3 hamlede içimden sayarak dokunmayı bırakıyorum. Bu son zamanlarda böyle olmaya başladı.6 ve 13 sayılarından çekiniyorum, 16, 26 ve 39'a hoş gözle bakmıyorum. 16, 10 ve 6 nın toplamı olduğu için, 26 13+13 olduğu için, 39 ise 13x3 olduğu için bu sayılar herhangi birşeye denk geldiğinde kötü birşey olacakmış gibime geliyor ve mümkün mertebe bu sayılardan uzak durmaya çalışıyorum. Sol elimi, kolumu, bacağımı, ayağımı kullanmaktan da kaçınıyorum. Genellikle cisimler solumda olsa bile sağ elimle uzanmaya çalışıyorum. Sol tarafım bana güvensizlik veriyor.

Bir de bazen içimden bir ses çıkıyor ve abuk subuk bişey yapmamı söylüyor gibi (id gibi bişey sanki). Örneğin gece yolda arabayla giderken birdenbire farları kapatmak geliyor aklıma. Öyle bir oluyor ki eğer farları kapatmazsam kötü bişey olacakmış gibi bir hisse kapılıyorum ve farları belli sayılarda (3 veya 5) kere kapatıp açıyorum. 3 kere kapatmayı pek tercih etmiyorum çünkü her kapatıp açma 2 hamle olduğu için 3x2 6 yapıyor. Ayrıca aklıma gelen bazı düşüncelerin olmamasını "sağlama almak" adına bazı kelime setleri sarfediyorum ve bazı geceler bu yüzden uykusuzluk çekiyorum.

Aklıma gelenler bu kadar. Bu kadar teferruatlı anlatma sebebim bu rahatsızlığa gerçekten sahip olup olmadığımın, eğer sahipsem hangi aşamasında olduğumun tespitinin kolaylaşması ve ne yapmam gerektiği hakkında uzman tavsiyeleri almak.

Okudğunuz için teşekkür ederim.

ksura bakma bakma yazının ilk cümlesinde beni kaybettin. sana şöyle diyeyim internetten hangi psikolojik rahatsızlığı okusam bende hepsi var. o yüzden bir doktora git.

  • ayiadam  (28.08.10 04:13:09)
klasik ocd gibi gozukuyor.
hepsinin altinda gelecekte ne olacagini bilebiliyormussun gibi bir batil inanc var halbuki oyle bir seyin imkani yok. "dogaustu" yeteneklere inaniyor musun bilmiyorum ama inanmamanin bir yolunu bulursan (okumak arastirmak falan) belki yardimci olur.

ama hic ocd tadinda bir durumum olmadi, seni anlamam imkansiz olabilir. psikolog da degilim hic bir sekilde. dediklerim anlamsiz geliyorsa yok varsayabilirsin guvenle.
  • kurukafa  (28.08.10 05:21:32)
anksiyete bozukluğu gibi geldi bana. bununda çözümü/tedavisi var. bir psikologtan yardım alman yeterli olacak kurtulman için.

  • pposeidon_1  (28.08.10 09:00:13 ~ 30.08.10 09:11:28)
Daha önce yazdığım yanıtı tekrar ediyorum:

Dr. Oğuz Tan (Bu konuda "Takıntılar" adlı kitabı da var, www.uzmantv.com ve www.psikoyorum.com adresinde birkaç konuşması var OKB konusunda önemli uzmanlardan sanırım)
Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan

Bunları televizyonda izliyorum bazen. Adamları dinlemek bile kafayı belirli ölçüde düzeltiyor. Durum rahatsız edicek boyuttaysa gidip görmek iyi olabilir. Başka doktorlar da vardır eminim.
  • melon_sapka  (28.08.10 09:25:34 ~ 09:26:24)
biraz monk izle. gerçekten eğlenirsin. o senden daha beter ki ne beter. bir de olasılıksız adlı kitapta bir deney yapıyorlardı. deneyin yan etkileri arasında senin dediğin gibi kelime setleri sarfetmek ve sonuna anlamsız kafiyeler koymak deneyin kötü belirtileriydi. bunu neden söyledim bilmiyorum ama önce bi doktora gitmeyi düşün. sonra bir de monk izle.

  • ykyt  (28.08.10 10:19:30)