ekskavtör satın alıp çalıştırmak..

merhabalar;

yeterli miktarda param olsa ekskavatör alıp çalıştırmak isterim.günlüğü 8 bin tl ye çalışanları varmış.zenginin ekskavatörü züğürtün çenesini yorar biraz ama merak ettiklerim var yardımcı olursanız sevinirim :).

1.ne kadar yakar bu canavarlar ortalama?
2.operator kaça çalışır?
3.bakım gideri ne kadar olur ve ne kadar süre çalıştıktan sonra bakıma girmelidir?
4.www.ikincielim.com bu ekskavator günde kaç liraya çalışır?si
z olsanız alır mısınız?
5.sektörde tutunma şansı nedir?

acikcasi pek anlamam lakin calisan operator eger aylik ile calisacaksa heralde 2bin liradan baslar gibi geliyor. bakim gideri sanirim yuksek ve belli bir saati var zira ilanda 4700 saatte diye belirtilmis. sektorde tutunursun, heryer santiye olmus durumda resmen, mutlaka bir yerlerden is cikar.

yalniz bu canavarlarin calisacaklari yere nakliyeleri var. bence baya masraflidir bu nakliye. ayrica yedek parca vs. de fahistir kesin. link verdigin sitedeki parca, yeni ozellikler katan ivir zivirlar oldukca pahali. mesela kirici olarak tabir edilen uc icin 15bin lira istenmis.

bu arada eski calistigim sirketin arka tarafinda insaat yapilirken bu makinalarin saatlik kiralandigini ogrenmistim, yani gunlukten ziyade saat uzerinden calisiyorlar. zaten yakit hesaplamalarini da yine saat uzerinden yapiyorlardi. bu da demek oluyor ki baya baya yakar bu canavarlar.
  • dengesiz pamuk  (15.08.10 00:44:53)
1. O gördüğün alet saatte kullanımına bağlı olarak 40 - 70 tl arası yakar.

2. Eğer makinama zarar gelmesin, bu makinadan ekmek yiyeyim diye düşünüyorsan iyi bir operatör bulacaksın ve onu da 1500 + sigorta'nın altında çalıştıramazsın, ayrıca bi de operatörün yanına bi çırak gibi bişey vereceksin (yağcı denir buna, kepçeyi falan yağlar bakımını yapar zira operatör pek bunlarla uğraşmaz) ona da bi 500 lira verirsin.

3. Periyodik bakımları her makinanın olduğu gibi bunların da var ama asıl mesele periyodik bakımlar değil, iş esnasında çıkan sorunlar. ki bunlarda öyle ufak tefek şeyler değil, operatör çok önemli bu konuda, 3 günde makinayı parçalayabilir.

4. bu makina saati 150'ye falan çalışır fakat piyasasını bulursan yok bulamazsa 80'e bile çalıştırsın. O zaman da düşük devirde makinayı zorlamadan çalıştırmalısın ki az yaksın, iş yine operatörde... Ayrıca o makinanın ekmeği yenmiş gibi ayrıca fotoğrafta görüldüğü gibi kaya işinde çalışmış )ki 30 ton'un üstündeki makinalar kafa işinde çalışır genelde) bu sebepten dolayı baya bi yıpranmıştır. Ben olsam almam, 0 bi makina alırım, 20 tonun üzerinde almam ve volvo'dan şaşmam inanılmaz az yakıyor aletleri.

5. Hiç boşa düşünme bu işler öyle tek makinayla zor olur. Ama illahi bu işlere gireceğim dersen al ikinci el bi back-hoe loader tıngır mıngır çalış, zaten 2 ay sonra hevesin geçer bu işlere lanet eder bırakırsın... :D
  • manyak  (15.08.10 00:52:41)
Aklıma bir tanıdığımız geldi. O da heves edip senetle almıştı. Bir kaç ay güzel iş yaptı, hatta operatörü de oğluydu. Sonra makinanın bakımıydı bozulmasıydı derken iflas etti aleti bankaya kaptırdı. Kamyon veya ekskavatör, bu gibi makinalara yatırım yapmak istiyorsan sürekli çalışacağından emin olacaksın ve üstteki arkadaşın dediği gibi işini bilen bir operatörün olacak.
Ayıptır söylemesi geçenlerde hafriyat işimiz vardı, adamlar yaklaşık 90m2 alandan 1,5 saatte 30 kamyon toprak çıkardı. Bu işe verilen para 7bin tl. Yani para yapar ama her gün bu parayı yapar mı onu düşünmek lazım.

  • bira sisesi kapagi  (15.08.10 02:22:40)
böyle bir işe girecekseniz ben size ekskavatörden ziyade kule vinç öneririm. kirası daha pahalıdır. öyle saatlik maatlik değil, koca inşaat bitene kadar kurulu kalacağı için ufak tefek perakende işlerle uğraşmazsın. ama kendisi de daha pahalıdır, operatörü daha çok para ister. kurulumu nakliyesi nasıldır kim karşılar bilmiyorum ama treylerle paletli ekskavatör getirip koymaktan daha masraflıdır. çünkü sadece getirmek yetmiyor, lego gibi de kurmak lazım. ama taş maş kırmadığı için, çok yıpratıcı işler yapmadığı için bakımı daha kolay olur gibime geliyor.

  • kibritsuyu  (15.08.10 11:22:47)
tabiki cin olmadan adam çarpmaya niyetlenmemek lazım.ayrıca leasingle falan bu makinaya para yatırılmaz onu da biliyorum.2. el olarak almakda sıkıntılı olacagı kesin.ekmeği yenmeden satmıyolardır galiba işi bilmeyene okuturlar hemen :).peki sıfır bir volvo ekskavatörün fiyatı nedir?

  • hctrn  (20.08.10 22:30:21)