işşizlerde mi prim ödeyecek?

selamun aleyküm güzel insanlar.sabahleyin bir haber duyduk dünyamız değişti!.artık işi olmayanlarda prim ödeyecekmiş.bunu durdurmak için sgk belgesi mi ne verilmesi lazımmış.nedir peki bu işin aslı.bir de refarandumda bilmem ne diyin diye bağırıyorlar.neyse sayın canlar bu işin aslı nasıl halledilir.

prim dediğin şeyin bir sürü çeşidi var, uzun vadeli var, kısa vadeli var, gss var, işsizlik sigortası primi var, hangisinden ödeyecek onu da söylersen iyi olur.
Ayrıca 5510 kanunda şöyle bir madde var:
6. madde
ı) Kamu idareleri hariç olmak üzere, tarım işlerinde veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz işlerde çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan; tarımsal faaliyette bulunan ve yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden, bu faaliyete ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalamasının, bu Kanunda tanımlanan prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz katından az olduğunu belgeleyenler,

k) Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciliyle birlikte kanunla kurulu meslek odalarına usûlüne uygun olarak kayıtlı olanlardan, aylık faaliyet gelirlerinden bu faaliyetine ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarı, prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz katından az olduğunu belgeleyenler,
sigortalı sayılmaz. yani prim ödemez. Yani çalışırken bile prim ödemem gibi bir durumun olabiliyorken, işsiz adam niye prim ödesin.
  • nik1  (27.07.10 21:45:29)