odtü, hacettepe, ankara psikoloji bölümleri

herhangi birinde okuyan ya da herhangi birini bitirmiş bir tanıdığı olan var mı? puan sıralamasını değil, hangisinin benim için daha iyi olduğunu düşünüyorum. istanbul psikolojide okuyan bir arkadaşım ankara üniversitesini tercih etmemi söyledi. araştırıyorum, tanıtım günlerine de gidicem ama yardımcı olabilecek, fikir verebilecek varsa çok sevinirim.

ben senin yerinde olsam odtüyü tercih ederim :) ama sen bilirsin tabii

  • devils trill  (17.07.10 01:21:45)
ankara üniversitesi - psikoloji

  • catamenia  (17.07.10 01:32:14)
Ankara Üniversitesi Psikolojiyi yazma bence. Yazık edersin puanına, yazdım da ordan biliyorum. Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi'nin içinde, 4. katta yer alır(felsefe bölümüyle birlikte) ve toplam 3-4 derslikte döner tüm dersler. Zaten DTCF de eminim lisenden küçüktür. Eğitim kadrosu iyi görünse de verimlilik azdır. 70 barajı not ortalamanı da çok kötü etkiler. İstanbul Üniversitesi'ndeki birinin aldığı not ile seninki aynı olsa bile, 4 lük sisteme yansıması her zaman daha düşük olacaktır. Bu durum ileride master açısından da zorlayıcı olur. Bir de psikanalize ilgi duyuyorsan İstanbul Üniversitesini yazman uygun olabilir. Puanın yetiyosa da Odtü'yü yaz zaten.

  • nevrotik  (17.07.10 01:38:27)
Hacettepe mezunu (2006) olarak sana derim ki, hacettepe psikoloji okursan sadece bir bölüm okumazsın. aynı zamanda unutamayacağın farklılıkta bir deneyim de yaşarsın :) Çünkü hocalar açıktır, odalarına kafana göre girebilirsin, aynı zamanda sosyalleşmeyi ve içmeyi de severler. Çok sefer olmuştur hocalarla dışarıda takılmışızdır..Gerçi doğruya doğru, Hacettepe Psikoloji bir çok hocasını Okan'a gönderdi. Ama Recai ve Levent oradayken bölüme birşey olmaz, gerisi teferruat :D

  • jesterdvine  (17.07.10 07:32:44)
ankara dil tarih dururken hacettepenin lafı edilmez, odtüye girebiliyorsan ankarayla odtüyü mukayese etmen gerekirse, odtüyü tercih etmeni öneririm.
ama ankara psikoloji istanbuldan da hacettependen de kat kat iyidir.

  • jassinpera  (17.07.10 08:22:50)
Ankara Üni.'de lisans okumuş (Psikoloji değil, DTCF'de başka bir bölüm) ve ODTÜ'de yüksek lisans (yine başka bir bölüm) yapan biri olarak, her iki üniversitenin de Psikoloji bölümünden tanıdıklarım var ve her iki üniversitenin de avantajlarını, dezavantajlarını, ortamını, sosyal olanaklarını çok iyi bilen biri olarak ben kesinlikle Ankara Üniversitesi'ni tavsiye etmem, eğer puanın Odtü'yü tutuyorsa hiç düşünme bile derim... Arada dağlar kadar fark var...

  • marcelle  (17.07.10 10:34:23)
Haha yanlız olay benim bölümüm senin bölümünü döver'e dönüşecek, sakit arada kaynayacak :)

  • jesterdvine  (17.07.10 16:37:19)
puanım kırıldığı odtü olmayacak büyük ihtimalle. kırılmasa odtü yazıcam ama.. gerçi yine yazıcam, gelirse ne mutlu, ama gelmeme durumunda alt tercihlerimi iyi belirlemem gerek. istanbul psikolojide okuyan bir arkadaşım ankara psikoloji yazmamı önerdi. ben de pek bilgi sahibi olmadığım için yardım almak istedim. bölümün türkçe olması bana ne kaybettirir, ne kazandırır?

  • sâkit.  (18.07.10 03:01:09)
ve tiyatro topluluğunun da iyi olması önemli bi etken benim için. tabi ki bölümün iyiliği önceliğim.

  • sâkit.  (18.07.10 03:08:49)
Bölümün türkçe olursa, literatür taramaları ve yüksek lisans veya çalışmak amacıyla yurt dışına açılmak için gereken ingilizce psikoloji bilgisi konusunda kaybetmezsin. ama 1-0 geride olursun. Fakat diyorsan ülkem bana yeter, az buçuk literatürümüz de ben olana kadar ilerler, o zaman türkçe de iyidir. Ayrıca şahsi görüşüm; bu ülkenin vatandaşları olarak , bölümümüzü bu ülkenin ana dilinde bilmeliyiz ki kürkçü dükkanımızda rahat hareket edebilelim..

Bundan başka da hiç bahsetmediğim "kolaylık" olayı. ingilizce bölümlerin hazırlıkları vardır ve hazırlıklar 1 yıl kaybettirir sana. türkçelerde öyle bir durum tabii yok.
  • jesterdvine  (18.07.10 07:37:54)