Tek kisi kredi cekerek ortak tapu duzenlenebiliyor mu ?

Kısaca şöyle ifade edeyim.

Kardeşimle 4 milyon tl'lik ev almak istiyoruz. 2 milyon tl nakit ben vericem. O da 1 milyon nakit verip, 1 milyon da kredi cekecek. Evin tapusunu ortak gostererek yuzde 50 yuzde 50 olacak sekilde duzenletmek istiyoruz. Bankadan kredi cekilecegi icin bu tapu islerinde banka "hayır, benden kredi cekilecegi icim kim kredi cekiyorsa ev onundur." seklinde bir geri donus oluyor mu ? Yoksa istedigimiz sekilde yapabilir miyiz ?

konut kredisi çekecek ise banka ipotek koyar, o ipotek size de işler, yani kardeşiniz borcu ödemez ise banka evi satabilir.

  • malheiros  (24.04.24 01:07:20)
ipotek dışında tapuda 2mizin adıda gözükmesinde bir sorun oluyor mu ?

  • funl  (24.04.24 10:50:16)
Konut kredisini kim alıyor ise tapu onun üzerine olur ve kredi süresince bankanın tapuda ipoteği olur. Yani tapu ikinizin arasında düzenlenemez. Ancak kredi bittikten sonra kardeşiniz tapunun yarı hissesini üzerinize satış olarak verebilir.

  • mylord  (24.04.24 11:13:27)