ev sahibi %300 zam yapmak istiyor, evden çıkarabilir mi?

5 bin lira olan kirayı en az 15 bin liraya çıkarmak istediğini söyledi.

kontratın 5. yılı, 1 buçuk ay sonra dolacağı için, sanırım istediği kadar zam yapma yetkisine sahipmiş.

geçen sene kirayı 2500 liradan 5000 liraya çıkarmıştık.

sanırım, yeniden değerleme için mahkemeye gidilebiliyormuş. eğer yeniden değerleme için mahkeme gidelim dersem, komple evden çıkarma hakkına sahip mi?

bir de son bir not olarak, internetten bu bölgedeki ev kiralarına baktım. çok daha iyi durumdaki evler, 13-14 bin lira bandında ilanda görülüyor.

bu aşamada sizce ne yapmalıyım?

Ben geçen sene %200 yaptım ancak şu an piyasanın yarısı kaldı kiram yine de. Dolayısıyla oranlar anlamsız. Bana göre makul olan şudur, madem ki civar 13 - 14 bin TL 10 bin TL makul o zaman. Orta yolu bulun, tasvip etmesem de hâlâ %25 olayı geçerli. Bunu da hatırlatın, tehdit gibi değil de orta yolu bulmak istediğinize vurgu yaparak.

  • huzurlarinizda huzursuzluk  (18.04.24 20:49:50)
* 5 binden 15 bine çıkarırsa zam %200'dür.

* 5 sene sonunda oran haricinde rayice göre artırma hakkı vardır. Rakam şu şekilde belirlenir. Evi şu an kiraya verse, kaç TL'den verirse, o rakamdan %10-%15 düşürülür. Yani evinizin şu an kira değeri 15 bin ise, sizin 13bin - 13.500 TL kira vermeniz lazım.

* Aynı binada veya sitede ev varsa bakın ve ona göre pazarlık yapın. Aynı yerde kiralık yoksa, bölgedeki sizin evinize eşdeğer evlere bakın. m2, oda sayısı vs. vs.

* 5 sene sonunda, sebepsiz evden çıkaramaz.

* İyi niyetle konuşarak, anlaşmaya çalışın.

.
  • kartallar yuksek ucar  (18.04.24 20:58:17)
%300 zaman yapılması derken,
5000 liranın da gerçekten şu
zamanda genel kira piyasasının altında kaldığını unutuyoruz.

Burada, çevredeki diğer kira durumları ile kısa süreli de olsa kendimizi ev sahibinin yerine koyarak meseleyi ele almak lazım.

Araştırırsanız deprem bölgesinde ayda 5000 liraya bir konteynera kira vermeye razı insanlar dahi var.
  • diyecevaplandı  (18.04.24 21:19:15)
Hocam bence de anlaşmaya çalışın. Muadil evlerin kiraları 15 k ise 13 teklif edin mesela. Evden çıkarma işi çok karıştı, bir avukatla görüşmekte fayda var.

Taşınma işi de çok masraflı şu an. Bölgenizde nasıl bilmiyorum ama bizim buralarsa aynı mahalleye bile korkunç paralar isteniyor. Artı depozito + emlakçı komisyonu ve diğer masraflar eklenince…
  • eisberg  (18.04.24 21:29:30)
Çevredekiler 13-14 bandında ise ve 5 yıl da doldu ise mahkeme masraflarını ödersiniz. Üstüne bir de zaten tahminen 12-13 bin civarı kira ödemeye başlarsınız. Bence bile bile o masrafa girmenize gerek yok. Hayır, evden çıkarmaz ama mahkemenin belirlediği o 12-13 bin lirayı ödersiniz yine. Pazarlık masasına oturup makul bir yerde anlaşın.

Bu arada 5000'den 15000'e çıkmak %300 değil %200 zam.
  • nawar  (18.04.24 21:37:15)
kabul etmelisin, uğraşma.

  • false pretension  (18.04.24 22:02:10)
Kabul etmek zorunda değilsin.

Ev sahibinin 5. yılda rayiç bedele getirmeye hakkı var, seni çıkartmaya hakkı yok.

İyi niyetle yaklaşın, çok daha iyi durumdaki evler 13-14 civarı ise, 10-13 arası teklifinizi yapın. Ev sahibinin de hakkına girmeyecek şekilde, yine de kabul etmiyorsa niyeti bozuktur. O zaman da biz anlaşamayacağız yasal haklarınızı kullanabilirsiniz deyin.
  • PoscheN  (19.04.24 09:06:38)
@poschen +1

  • ruhlardan esinlenen karga  (19.04.24 09:11:21)
Anlaşmazsan muhtemelen en fazla 2 sene daha oturursun o kadar.

15.000 olacak ama burada önemli olan rayiç kira bedeli. rayiçler 20 falansa hemen kabul et derim.
  • liberal  (19.04.24 09:19:29)
yüzde 15 temmuz 2024 e kadar devam ediyor.diyelim ki yüzde 15( veya gönlünüze göre daha fazla) yaptınız ama o kabul etmedi 5. yıl dolduktan sonra ancak kira düzenleme için dava açabailir. o davalar birinci cok uzun sürüyor ikinci hakim hakkaniyet, rayice bilirkişi raporlarına göre karar veriyor.tahliye zaten edemez kontratınıza şu tarihte cıkacağım gibi bir ibare olmadıktan sonra kontatınız uzar ve 10+1 yıl o evden sizi cıkaramaz, tahliye davası açamaz. buna göre konusun tehditlerinden de korkmayın kiracı olarak hukuk sizi koruyor merak etmeyin

  • daha neler  (19.04.24 09:48:15)
şu an davası ıkı yıldır devam eden biri olarak yazdım bunları sürece hakımım aklına takılan bişey olursa yaz bana

  • daha neler  (19.04.24 09:49:23)
Size pek çok karışık şey söylenmiş, şaşırdım.

Sizi 10 yıl bitmeden çıkaramaz. Sadece kiranızı mahkeme sonucunda benzer evlerin kirası seviyesine getirebilir.

Sizin yerinizde olsam ev sahibine 9-10 bin lira teklif ederim ve derim ki eğer kabul etmiyorsanız %25 zam yapayım ve siz yasal yollara başvurun.

Mahkeme 1-2 yıl sürecek. Dava açıldığı tarihten itibaren geri dönük kira ödeyeceksiniz (mesela 7 bin kira veriyorsanız ve mahkeme 12 derse o 5 bin liralık farkı mahkeme sonunda ödemeniz gerekecek)

Bildiğim kadarıyla mahkeme masraflarını da hep ev sahibi ödeyecek. Siz de bir avukat tutup onun masrafını ödersiniz. Sonuçta çok karlı çıkarsınız bu işten.

Burada pek çok farklı fikir var, kafanız karışmıştır. Ama valla en doğrusu benim söylediğim :)
Benzer evler şu anda 13-14 bin liraysa eski kiracının 10 ödemesi bence normal, 13 ödemesi fazla olurdu.
  • michael_knight  (19.04.24 11:16:33)
Tamam, 3-5 bin TL kazanç için, ev sahibini mahkemeye yönlendirdin. Bu adam eline ilk fırsat geçtiğinde bunun hesabını sana sormayacak mı? Bir kaç sene sonra kiralar 15 değil de 45bin olunca ne yapacaksın?

Ev sahibinizle arayı iyi tutun. Türkiye'de kiralama piyasası bombok bir yere doğru gidiyor.

Karşılıklı konuşarak, onun hakkını yemeyecek, sizi de mağdur etmeyecek bir rakamda anlaşın. Adalet çok yavaş, adamın parasını eritip, kullan tavsiyelerine uymayın. 1 sene oyalarsın, 2 sene oyalarsın ama bir yerde önüne gelir bunlar.

.
  • kartallar yuksek ucar  (19.04.24 12:40:22)
Yeni kiracıların 13-14 liraya ev tuttuğu bir yerde 5 yıllık kiracı olarak 10 bin lira kira ödemek gayet normal.
13 bin liralık evdeki eski kiracıdan 15 bin lira isteyen ev sahibini hiçbir para doyurmayacaktır.

Birkaç sene sonra kiralar 45 bin lira olunca bu canavar ev sahibi çok daha çirkin bir hale gelir. En iyisi yasal yollardan ilerlemeniz.
Kiralar 45 bin liraya da gelmez zaten.

Ev sahibinin düşünmesi lazım kiralar 45 bin liralara gelirse ve ben kiracımı bu şekilde sıkıştırırsam 45 bin liralık evde 15 bin liraya oturur ileride. Ben en iyisi kiracıma makul davranayım diye düşünmeli.
  • michael_knight  (19.04.24 12:52:43)
%25 meselesi çok saçma. ben kendim de kira oturuyorum. ev sahibim aradığında söylediği rakamı pazarlık yapmadan ödüyorum.

etraftaki benzer evlerin değerlerine iyi bakmak lazım. gerçekten 13-14 bandıysa, sizin de en azından 10bin demeniz gerekir.

ev sahibinizin rayiçin de üstüne çıkarma sebebi, gelecek sene yine %25 yapma zorunluluğu olursa, ve siz de bu %25'i kullanırsanız, kirasının hepten erimemesini sağlamak.
  • co2s2  (19.04.24 17:45:15)
kartallar yuksek ucar+1

anlaşma yolu varken davalık olup sonra ev sahibinden anlayış beklememek gerek. buradakilerin gazıyla mahkemeye gitmek yerine güzel güzel konuşun, anlaşın. iyi bir kiracıysanız, ev sahibine sıkıntı çıkartmıyorsanız zaten anlaşmaya razı olacaktır. aksi türlü de madem daha iyi evler daha uygun fiyata kiraya veriliyor, o evlere geçin. insanlar sinir stres sahibi oluyor durduk yere (kiracı/ev sahibi ayırmıyorum). uğraşmaya değmez.
  • deartheodosia  (19.04.24 19:58:50)