yurtdışında dışarda yemek çok mu pahalı?

seyahat etme şansımız olacak gibi görünüyor. nereler olduğunu ben de tam bilmiyorum. şimdi bana kızmayın ama dışarda yiyemeyceksem adana'ya gitmeyi tercih ederim. ben gezilerde yiyecek saatini iple çeken biriyimdir. şimdi oraya gidip kaldığımız yerde basit şeyler yiyeceksem ne anladım ben.

Bu kişinin maddi durumuna göre değişir.

  • rock n roll  (13.04.24 17:07:52)
maddi duruma göre değişir +1 , bazen türkiye ile aynı fiyata geldiği de oluyor baskılanan döviz kuru nedeni ile.
kimse size kızamaz bu yüzden. herkesin gezi zevki farklı. ben de bir tatile gittiğim zaman kısmak istemem otelden ve yemekten. dediğiniz gibi param yoksa da y.dışına gitmem.

  • jülsezar  (13.04.24 17:09:52)
eğer Türkiye'de orta üstü/iyi bi yemeğe 400-500 lira veriyorsan(11-14 eur) çok bişey değişmez. Adana'da 200 liraya süper et yiyoruz diyorsan onu bulamazsın tahminen.

  • nhk ni youkosu  (13.04.24 17:29:01)
Pahalı diyebilirim. Çoğu kişi öğlen yemeğini yanında getiriyor bu yüzden. Türkiye'deki gibi öğlen 2 kuş-kaş pide gömme olayı yok.

  • ferenc  (13.04.24 17:32:35)
Yurtdışı neresi? Maddi durumun nasıl? Suriye’ye günlük 500 lira ile gidersen sorunsuz dönersin endişelenme hiç

  • avatar is back  (13.04.24 17:35:41)
@avatar is back, tabiki avrupa ülkesi. anlamak zor olmamalı.

@ferenc, evet öyleymiş. ya da market hazır gıdaları tercih ediliyormuş. hazır pizzaları lezzetli oluyor diyen de var.
  • geveze yazar  (13.04.24 17:37:22 ~ 17:40:17)
ülkeden ülkeye çok değişiyor. portekizle hollanda bir değil. ucu çok açık bir soru. ben fiyatlara bakarak önceden araştırıp liste oluşturup oralarda yiyorum. güzel bi restoranda birkaç çeşit bir şey deneyelim dersen kişi başı 30 eurodan başlar elbet ama daha f/p bir şey ararsan 10-15 arasına da doyulur lokantada.

  • glamdr1ng  (13.04.24 17:45:39)
Avrupa ülkesi var Avrupa ülkesi var adama laf sokayım derken saçmalaşmışsın.

Kopenhag’da basit bir hamburgercide 1500 liraya da çıkabilirsin, Fransa’da ayak üstü pizzacida 2 dilim büyük pizzayla karnını 6-7€ya da doyurabilirsin, italyada güzel yemek şarap tatlıyı 20-25€ya da yiyebilirsin. Ya da Londra’da ayak üstü market ten 3-4 pounds sandviç alıp da yiyebilirsin.

Bi yabancının gelip Türkiye de yemek ne kadar demesi gibi bu soru bu. Hatta daha da kötüsü ülke de belirtmemişsin.
  • Mcfly  (13.04.24 17:50:24)
@Mcfly, suriye olmadığı da belli. lafta sokmadım. kavga edecek yer aramayın lütfen. ben de zaten yüzeysel biliyorum henüz belli değil diye de belirttim. anlayan da anladı zaten. teşekkürler cevabın için.

  • geveze yazar  (13.04.24 17:53:56 ~ 17:57:48)
Türkiye'den çok farkli değil. Geçen pizzacida napoli tarzı pizza yedim, Türkiye'de aynı fiyat.

Yani fransa, almanya, İsviçre falan buralar bir tık daha pahalı olacak ama gezecek birinin kafasina takacağı kadar değil.

Geçen Yunanistan'da fiyatlar Türkiye'den bile ucuzdu.
Zaten Türkiye'de dışarıda yemek çok pahali olduğu için gelen Avrupalılar için de öyle acayip ucuz değil.
  • logisticsmanager  (13.04.24 18:01:48)
Dengeleyebilirsiniz yiyeceklerinizi.

Dikkatli harcama yapacaginizi dusunerek gunluk 30 euro gibi yemek harcamasi olur tahminen. Bir ogun fast food tarzi yersiniz, bir ogun de normal gittiginiz yere ozgu bir yemek. Tabiki fazlasi size kalmis.
  • va  (13.04.24 18:07:39)
Ukrayna savasi sagolsun artik Lidl bile pahali. 2022'de her seye en az 30% zam geldi bir daha da inmedi. Turistik yerlerin zaten turist tarifesi var. Dogu Avrupa falan daha uygun tabi

  • freedonia  (13.04.24 18:33:08)
demisler zaten ama epey degisken. mesela fransa icin konusayim, paris'te esnaf lokantasi ayarinda yerlerde 15 euro civarina corba ana yemek tatli yedigimi hatirliyorum. iki hafta once metz'de orta halli bir restoranda ordovr, ana yemek arti saraba 40 euroya yakin verdim.

ikisi de lezzetliydi ama aralarindaki fiyat farki cok yuksek. sehirden sehre bile cok fark ediyor.
  • bohr atom modeli  (14.04.24 11:28:32 ~ 11:29:02)
Ahanda bunun üstüne efsane geldi;
eksisozluk.com

Dediğim gibi; Türkiye'de şu an kaliteli yemek yemek Avrupa'da yemekten ucuz değil.
  • logisticsmanager  (14.04.24 19:12:52)
İstanbul'da yaşıyorsan ortalama bir mekana gideceksen Avrupa, ortalama üstü kalitede bir mekana gideceksen Türkiye daha pahalı.

  • nawar  (14.04.24 19:15:51)
uzun yillardir kanada ve abd'de yasayan birey olarak evet pahali. 2 veya 3 kati diyebiliriz ortalama. bence karsilastirmalar turkiye'de ortalama yerler vs avrupada/amerikada en alt tabakada yerler seklinde yapiliyor. sirf avrupa diye cok basit seylere tab oluyor bizim turist. bu baslikta bunun ornegi "bergen'de hot dog yedim". hot dog b*ktan bir sey heryerde, turkiye'de yabanci algisi oldugu icin luks kabul ediliyor olabilir. ben hot dog'la turkiye'deki en kotu tavuk donerin fiyatini kiyaslardim.

bu arada sana elestirim @geveze "dışarda yiyemeyceksem adana'ya gitmeyi tercih ederim" yaklasimi cok vizyonsuz. restorana gidip eleman onune yemek getirsin efendim desin diye seyahat edilmez, bu gune kadar da etmediysen cok sey kacirdin.
  • hot potato  (14.04.24 19:37:20 ~ 19:39:13)
@hot potato, elemanın önüme getirmesi değil mesele kalkar kendim de alırım. hatta masayı siler bulaşıkları da yıkarım. benim zaafım lezzet.

mesela bursa'da yeşil camii yi gezerken aklım iskenderde. vizyonuma tükürebilirsiniz evet.
  • geveze yazar  (14.04.24 19:57:18)
eskiden astronomik gelirdi. 2021 sonundan beri istanbul'da geçirdiğim zamandan beri artık pahalı gelmiyor.

  • yedigimiztavuk  (15.04.24 01:43:35)
Kanada'da disarida yemegi cok pahali bulmuyorum. En iyi restoranlarda ana yemek $35-$50 arasinda. Ortalama yerlerde $15-$25 arasina bir ana yemek, burger, fish and chips vs. yiyebilirsin.

Food experience sunan yerlere gittiginde fiyatlar yukselebiliyor.
  • thetruenorthstrongandfree  (15.04.24 02:12:49)