Kalp krizi geçiren insan nasıl beslenir?

Annem kalp krizi geçirdi 5 gün yoğun bakımda kalıp taburcu oldu. Orada yatarken tuzsuz çorba sıvı filan vermişler. Anjiyo da olmuştu.
Ama taburcu olurken beslenme ile alakalı bir şey söylememişler.

İnternette kolesterol vs diyor ama doktor niye bir şey demedi acaba dikkat etmesi gereken bir şey yok mu yani?

Kan tahlili yapılmıştır. Kolesterol değerleri nasıl?
Anjiyo sonucu ne? % kaç diyor plak varsa?
Tansiyon problemi var mı? İlaç kullanıyor mu? Ölçüyor musunuz? Kaç çıkıyor?

Geçmiş Olsun bu arada. Teyzeme acil şifalar dilerim.
  • Mirket  (06.04.24 11:30:03 ~ 11:30:45)
@mirket kan sonuçlarını bilmiyorum açıkçası. Hamile olduğum için annem benimle detay paylaşmak istemiyor.
Ama anjiyoda damarlarda sorun görülmedi. Kalp krizi sebebi olarak stres üzüntü demiş doktor.

Ventriküler taşikardi sebepli 10 senedir ilaç kullanıyordu. Concor ilacı.
  • yenibirgüzelnick  (06.04.24 11:36:44)
Evde bir tansiyon aleti bulundurmanızda, ara sıra tansiyon değerlerini kontrol etmenizde, tuzsuz beslenmesinde, sigara ve stresten uzak durmasında, her gün bir miktar, kendini hiç yormadan yürüyüş yapmasında fayda var.
Kilo problemi varsa daha az ekmek, makarna ve hamurişi, daha çok bakliyat ve sebze de olmalı tabi.
Kardiyoloğu 6 ayda bir kontrola çağırmıştır diye tahmin ediyorum.

Not: Hekim değilim.
  • Mirket  (06.04.24 11:45:52 ~ 11:51:56)
hastanede kalp krizine karşı ilk müdahaleyi yapıp hayati tehlikeyi atlamasını sağlamışlar.

devamında sizin tekrar iyi bir kardiyologdan randevu alıp sürekli takipte kalmanız gerekiyor. örneğin ilk başlarda her 6 ayda bir tekrar kontrole gitmelisiniz.
  • orpheus  (06.04.24 19:10:03 ~ 07.04.24 02:38:48)
Kardiyoloji muyenesi olsun anneniz. Orda doktor ne derse o şekilde beslensin. Kafanıza göre diyet uygulamayın. Geçmiş olsun

  • yazdonumu  (07.04.24 00:38:24)