ağır yemekten sonra hareket

ağır yemekten sonra sadece ağır spor yapılmaz de mi? en az 1 saat sonra deniyor. yoksa temposuz yürüyüş, ev işleri vs. yapabiliriz.

Yanındakiyle sohbet edecek hızda yürüyüş olur. Ev işi olur, Ama biraz da ne kadar kilolu olduğuna ve ev işinin ne kadar efor gerektirdiğine bağlı. Halı silkeleme de bulaşık yıka mesela.

  • Mirket  (31.03.24 16:42:30)
Spor yapilmaz evet. Ama onun dışında yemek sonrası yapılan yürüyüşün sindirime iyi geldiği gözüküyor. Kilo vermekte bile iyi diyen var ama sonuçlar net değil.

Normal yürüyüş ideal. Ev islerinde de inme, kalkma, eğilme çok oluyor biraz zorlayabilir.
  • logisticsmanager  (31.03.24 17:26:05)
Ağır yemekten sonra yürüdüğümde mideme kramp giriyor, yediklerim ağzıma geliyor, çok zorlarsam da kusuyorum. Konuyu biraz araştırdım. Sindirim sandığımız gibi pasif bir olay değilmiş ve yemekten sonra vücut sindirime odaklanıyormuş. Vücut sindirime odaklanmak yerine enerjiyi başka yere harcamak zorunda kalınca bendeki gibi sindirimde aksamalar oluyor. Sindirime odaklanırsa da kişi yaptığı yürüyüş ya da sporda verimli olamıyor. Mesela kendini yorgun hissediyor, daha yavaş ve kısa mesafe yürüyebiliyor.

  • gnosis  (01.04.24 11:18:45)