2.araba gerekli mi?

Eşim ile iş yerlerimiz arasında 13 km var. Ama trafikten ve çıkış saatlerinden vs birimiz hep yarım saat bazen 40 dk beklemek zorunda kalıyor eşinin işten çıkıp onu almasını beklediği için.

Yarım saat için yeni araba almaya değer mi? Araba paramız yok o kadar kredi çekerek almayı düşündüm.

kredi faizleri çok fazla ya önermem.
bi de arabanın rutin masrafları ikiye katlanacak. bütçeniz el vermiyosa o da çok fazla.

  • jelly bear  (28.03.24 09:31:41)
değmez hocam. eşiniz o yarım saati magaza ya da market gezerek değerlendirebilir. hem kafa dağıtmış olur.

  • sizofren06  (28.03.24 09:32:14 ~ 09:32:35)
hayır tabi ki.

  • elorelia  (28.03.24 09:42:20)
Bu sorunun cevabı sizin zamanınızın değerine bağlı olara değişir, örneğin kimi insan bir saatini 100 bin tl ye değişmez iken kimisi saati 50 tl ye razı gelerek satar.

Araba aldığınızda kazanacağınız zamanların toplam değeri, arabaınn fiyatından yüksek ise neden alınmasın.

Ancak zaman değerinden bağımsız düşünüldüğünüldüğünde, eğer düşük faiz ortamı olsaydı alın, kullanın, en kötü ilerde gerekirse satar , hem zaman kazanmış hem de yatırım yapmış olurdunuz derdim.
  • Rao  (28.03.24 10:00:00 ~ 10:01:14)
İşi markete vs en yakın olan kişi alışveriş yapsın bence o aralıkta. Ya da toplu taşıma hiç mi opsiyon değil?

  • zimbirik  (28.03.24 10:26:20)
bence market, yemek hazırlığı için 40 dakika artı zaman kazanmak hayat kalitesi için çok değerli. kim yakınsa market, yemek hazırlığına girişir evdeki yaşam kalitesi artar

  • titanic kemancısı  (28.03.24 10:53:33)
gerekli mi? hayat konforu ile alakalı. bence gerekli.

alınır mı? krediyle asla :)
  • gurur  (28.03.24 11:08:42)
aylık gelirim 450 bin lira olursa düşünmem alırım bence bir araba. o kadar kafa patlatıyorsunuz neticede

  • limonlu eksi  (28.03.24 11:23:28 ~ 11:29:42)
konfor önemli. hanım lafı çekmek istemiyorsan ya hanıma vericen arabayı ya da 2. arabayı alacaksın. paran varsa al. konfor önemli ancak benzin parası kasko sigorta bakım giderlerini de hesapla.

  • mikahakkinen  (28.03.24 11:23:48)
Lüzumsuz

  • doharkoman  (28.03.24 11:50:55)
Arabayı eşinize verip, siz katlanır elektrikli bisiklet, scooter ya da alternatif bir 2-3 tekerlekli araç alacaksınız, 13km mesafe sıkışık trafik bile olsa, maksimum 5-6 dk da katedilebilir.

Hava şartlarının nispeten kötü olduğu günlerde de 40 dk beklemeyi göze alacaksınız.

Bu çözümle birlikte eşinizi de güzel bir yaz tatiline çıkartın. Sonuç olarak zaten 1-2 milyonu gözden çıkarmıştınız. 50-60 bin size dokunmaz
  • janavarorion  (28.03.24 11:58:56)