autocad hakkında

Selamlar, hiç bilmediğim bir konu olan autocad hakkında size danışmak istiyorum. lazer sac kesim ile tasarladığım çeşitli parçaları kestirmek istiyorum. bugün lazer kesim firmasına hangi programı kullandıklarını sordum autocad dx 10 gibi bişey dedi.

autocad bilmiyorum ama c4d, illustrator, photoshop vb programlar kullanaibiliyorum. çizeceğim şekiller 2 boyutlu. bunları bir şekilde autocad formatına çevirebilir miyim? hani illustrator içinde mm bazlı çalışma alanı açıp, gerçek mm ölçülerinde parçayı çizip sonra bunu autocad formatına çevirebilirsem sıkıntım çözülür. olmuyorsa mecbur autocad öğrenmeye başlayacağım, saygılar.

DXF demiştir. Kullandığın programlarda çizimleri DXF olarak kaydedebiliyor musun, ona bak. Hangi biçimlerde kaydedebiliyorsun?

  • dissendium  (18.03.24 19:20:49)
dxf demiştir +1
eski çalıştığım yerde laser kesim makinesi dxf dosyaları kullanıyordu. o da dwg'nin bir başka çeşidi.

illustratorda export as-> dxf yapabilirsin. kesimde kullanılır sıkıntı olmaz.
yalnız dönüşüm sırasında olası bir scale problemine karşı bir yerin ölçüsünü yaz ki, referans olsun, kontrol etsinler. kağıda yazsan da olur.
  • tabudeviren  (18.03.24 20:03:23 ~ 20:03:50)