kuş fotoğrafçılığı için aynasız makine ve objektif önerisi

fotoğrafçılığa hep merakım olan kuş gözlemciliğiyle hızlı bir giriş yapayım diyorum. tabi günlük fotoğraflar da çekeceğim, özel günler vs. galata kulesi, boğaz köprüsü de çekeceğim. bunun için hangi makineyi ve lensi almalıyım içinden çıkamadım. sony a7 iii + 28-70 lens düşündüm ama başlangıç için fazla pahalı. bana 30 bin lira civarına bir makine ve lens lazım. 2. el de olabilir.

28-70 ile ancak başka kuşu çekersiniz hocam çok az değil mi :/

ben olsam 2.el fujifilm x-t1 alırım. 10bin tl.
bir de 70-300 lens: www.fujifilmshop.com
  • ananiyimioguz  (12.03.24 20:52:29)
evet evet 70 mm azmış hakikaten zoom için :))

  • soft  (12.03.24 21:01:06)
Kuş için uygun lensi bahsettiğin şeyler için kullanman çok zor. Bütçe kısıtlıysa öncelik belirle onun lensini al derim, diğer lensi sonra alırsın.

Kuş(ve spor) fotoğrafçılığı konusunda Sony makineler odak hızı ve nokta sayısı, lens kalitesi açısından önde; prolar genelde Sony kullanıyor. Ama daha pahalı.

Bir kere kesin ikinci el al zaten makine ve lensi. İlk cihazları sıfır ve üst segment almak gereksiz.
Ben olsam kuş için lazım olan tele lensi sonradan alırım çünkü ne kadar sık kuş çekebilicen. İstanbulda zaten zor, martıyı 10 kere çektikten sonra sıkıyor; egzotik kuş lazım. Peşine çok sık düşemeyeceksen makineyi öğrenme süresinde çok pratik yapmak için 28-70 uygundur. Bütçene göre varyasyonlarına bakabilirsin.
İlla bi tele istiyorum diyorsan 55-210 var eski nesil, nispeten ucuza bulursun.
  • Bruce  (12.03.24 22:50:27)
Alper Tuydes e ulaş bence en iyi sana yardım edecek ola kişi. Yardımcı olacağına İnanıyorum.

  • brnbrs  (12.03.24 23:10:48)