net 180k tl maaşa 70ktl'lik kiralık ev olur mu

başlıkta yazdığım gibi 180ktl net maaşım var, borç harç kredi yok. biraz lüks ama hoşuma giden bir ev buldum. 65ktl kirası var. çıksam mı çok ikilemdeyim.
ev alma gibi bir isteğim yok arkadaşlar öyle düşünün, satın almayacağım hiç bir zaman.
para biriktirmek de bir opsiyon tabii halihazırda biriktirdim ettim, öyle aman aman kısıp biriktirme amacım yok.
gez o kadar para vereceğine diyebilirsiniz, toplamda 24 farkl ülke gördüm, hiç hevesim yok daha fazlasına.
kısaca bir keyif evi tutmak istiyorum ama çok mu sorumsuz bir hamle olur ona karar veremiyorum.
31 yaşında single bir bireyim haliyle kimseye sorumluluğum yok. olmadaı 1 yıl otuturum keyif yaparım, sonra baktım olmadı çıkarım diye düşünüyorum. sizin düşünceniz ne olur?

Yolun açık olsun paşam.

  • amortisman  (06.03.24 23:33:27)
@amortisman hocam valla yok ya, hiç değil hahhash bu tarz dertleri olan insanlar da var, ciddiyim sorduğum soruda. düşünceni de duymak isterim

  • Sebastian  (06.03.24 23:39:06 ~ 23:42:20)
ev guzelse, istediginiz bir muhitteyse verilir.

  • lemmiwinks  (06.03.24 23:43:16)
Tamam, ciddi cevap veriyorum :D

30'lu yaşlardan sonra ev önemli abi ya. Hele bir de evde zaman geçirmeyi, arkadaşlarını ağırlamayı falan seviyorsan tut o evi.

Eğer işin gereği sürekli geziyorsan eve uyumaya gidiyorsan hiç gerek yok. O parayla her sene 1-2 hafta Urla'da, Çeşme'de falan tatil yap daha iyi.
  • amortisman  (06.03.24 23:44:24)
sonuna da taliplerimi bekliyorum diye ekle tam olsun sdfsjgd

şu maaşları dolarla yazın arkadaş ya insanın psikolojisi bozuluyor.

bir getirisi, çıkarı varsa tutarım yoksa tutmam.
  • ananiyimioguz  (06.03.24 23:47:14)
ev nerede, ozellikleri ne? sitede ve imkanlari varsa single birey icin mantikli olabilir ama kocaman ev ise anlamsiz olabilir cok sevdigin bir semtteyse 1 yil takilmalik olabilir ama yine de tasinma zahmetine degmez. tek kisi icin aylik 70k cok, ikna edici bir seylere ihtiyac var

  • ala09  (06.03.24 23:59:06)
Ben de ev bakıyorum cop gibi evler min 35 bin kiraya bu paralaru vermek yazik gibi geliyor

  • bugunolmadiamayarinkesinolacak  (07.03.24 00:05:02)
şehir mehir yazılmamış ama o kadar kazancım olsa sanırım üst limitim 50 bin olurdu. yine de o parayı harcamak için kazandığınıza göre istediğiniz yerde yaşamak da hakkınızdır diye düşünüyorum.

  • suyin  (07.03.24 00:11:47)
çok bence ya. mesela ev aldım, araba aldım veya x aldım aylık bu kadar ödeyeceğim dersen anlarım. ama sahibi olmayacağın bir ev için bu kadar kira çok geldi bana. maaşın 250k falan olsaydı olabilirdi.

  • paintov  (07.03.24 00:53:50)
Turkoyede yasadigini unutup surekli kira odicem diyosun? Nasil ni mantik? Wef 2030 u dusunuyosan bilemem tabi

  • lapaz  (07.03.24 01:19:20)
Evi gorseydik iyiydi. Tutun gitsin, para nicin var, keyfinize bakin.

  • nic cage  (07.03.24 01:40:05)
1/3 sinirini gecmemek lazim kira/ev taksidi olarak. Sinirda yakaliyorsun yani olur. 65bin ciddi bir kira ama orasi ayri mesele.

  • cooperr  (07.03.24 02:29:31)
taşınmak kolay bir olay değil ya tek kişide olsan, taşınırken bir ton eşyayı gözden çıkartıyorsun yenisini alırım diye sonra 5-6 hafta sonun eksikleir tamamlamakla geçiyor, nakliyeci ile uğraşmak toplanmak bir dert.
birde komşu problemi var altta üstte kim oturcak ses yapacak mı rahatsız edecek mi. konforumu bozmazdım ev ne kadar lüks sağlıyor bilemiyorum, küvet mi jakuzi mi trafik mine farkı olduğuna göre değişir. biraz daha parametre lazım konfor alanımdan ayrılmak için.

trafik iş ev arası süreç azalacaksa, daha merkezi bir yerse parasına bakmazdım. evden çalışıp manzara ve konforu daha iyise durman kabahat.
  • eja  (07.03.24 07:33:08)
500k TL ile 90'a kiraya çıktım. %20'den fazla vermemek lazım.

  • gabe h coud  (07.03.24 09:30:01)
bir iki sene sonrasını da düşünmek lazım. ev sahibi yüzde yüz kira artışına giderse ne olacak?

  • elorelia  (07.03.24 09:40:46)
Ne yapıp edip, ev alın!

* Şu an ev sahipleri ile kiracılar gırtlak gırtlağa. Kiracıyı çıkartabilenlerin yarısı evini bir daha kiraya vermeyecek. Kira kanunları sıkıntılı, mahkemeler çok yavaş.

* Devlet habire zart vergisi, zurt vergisi bir sürü vergi alıyor, krediyi kısıyor ve seçimden sonra gelecek bir sürü yeni vergi konuşuluyor. Parası olanlar yurt dışından ev almaya başladı. Ev arzı, azalıyor.

* Her gün 1,000-1,500 kaçak ülkeye geliyor. Bu sayı önümüzdeki senelerde artacak.

vs. vs.

Özel durumunuzu bilemem ancak yemeyin içmeyin, 2-3 sene sıkıntı çekip, ev alın. Kiracının geleceği karanlık...

.
  • kartallar yuksek ucar  (07.03.24 09:48:58 ~ 09:49:37)
sürekli bu seviyede maaş alabilecek misiniz?

maaşın %40ini bu noktalarda kiraya vermek çok gereksiz bir lüks.
  • nuisance 2  (07.03.24 09:50:04)
Madem imkanınız var ve diğer evlerle aradaki farktan gerçekten keyif alabilecekseniz mutlaka yapın derim. Çok uzatmazsanız güzel bir tecrübe, uzatırsanız israf olur. Bir de hoşunuza giden özelliklerine biraz daha yakından bakın, bazı şeyler uzaktan çok güzel görünür ama elde ettiğinizde o kadar da işe yarar şeyler olmadığını fark edersiniz.

  • mikro patlama  (07.03.24 11:22:10)
Çok istesem otururum. İstediğim her şeyi yaptım gücüm yettiğince.

Zira yaptığım meslekten dolayı görüyorum yarınınınz yok. Hele ki TÜRKİYE'de. O yüzden size tavsiyem gücünüz yetiyorsa gönlünüzce yaşayın. Aklınız kalmasın.

En kötü 2. sene çıkarsınız.
  • drako  (07.03.24 11:25:04)
kral cok ozur dilerim; ama sanki bu soruyu anne evindeki kirik cekyatta uzanirken yazmissin gibime geliyor:)

yine de cevap vereyim. her ay 65k cok buyuk para. maasli calisan degilde katlari, yatlari olan bir is adami olsan ok; ama maasli adam icin fazla luks bence.
  • buenosdias  (07.03.24 17:42:30)
Ben vermezdim, vermiyorum. Onun yerine biriktirip ev aldım. Birikmişiniz varsa kredi ile ev taksidine girin.

Edmond, sizce de ülkedek, tüm maaşları siz onaylamış gibi konuşmamış mısınız? 30'larının başında evden yurtdışına çalışan ve net 180K'dan fazla alan insanlar tanıyorum.
  • biryazgünü  (07.03.24 18:08:48 ~ 18:13:38)
@edmond hocam, anlıyorum dediğinizi ancak bu gözler ne maaşlar gördü:) @biryazgünü haklı, yurtdışına remote çalışıyorum. benim maaşım EU/Amerika/Singapur ölçeğinde ortalama yaptığım işe göre. yine benim gibi remote çalışıp ayda net 12bin euro kazanan bir arkadaşım da var, benden bir yaş küçük.

  • Sebastian  (08.03.24 11:27:00)
ev önemli senin kafanda olsam ben verirdim

  • basond  (08.03.24 11:30:40)