Ekran kartı seçimi

Pc toplamayı planlıyorum ama ekran kartında kararsız kaldım. İşlemci i5 14600k olacak (oyun harici programlarda da yüksek işlemci lazım bana) RAMler de DDR5 olacak ancak ekran kartını 4070 alsam (27bin ₺) maddi olarak zorlayacak. Bunun yerine 3060 ti 8gb (18.5bin₺), 4060 8gb (15.5bin₺), 3060 12 gb(13.7 bin₺) veya bunlara yakın fiyatta ikinci el sitelerde açılmamış kutu olduğu iddia edilen 4070-3070 kartlar da var.
Oyun olarak PUBG, DCS World vs oluyor en fazla. Bunlar için de hangi ekran kartı 2-3 yıl götürür sistemi bilemedim.
Sizce hangisini seçmeliyim?

Oynadığınız oyunlar için hepsi 2-3 yıl görürür. O konuda çok mesele etmeyin.

Ancak daha ağır oyunlar oynama ihtimaliniz varsa 40 serisi kartları düşünebilirsiniz, çünkü dlss 3.

Nvidia en azından şimdilik 30 serisi kartlarda dlss 3'ü aktive etmeyi planlamıyor. Başka bir takım yollarla kendiniz aktive edebiliyorsunuz gerçi ama sıfırdan alırken neden uğraşasınız.
  • akhenaten  (04.02.24 18:52:53)
hangi çözünürlüğü seçeceğiniz de önemli. Mesela 1080p’de RTX 4070 tercih ederseniz daha uzun ömürlü kullanırsınız ama çözünürlüğü 1440 veya üstüne çıkarırsanız daha düşük FPS alacağınız için kartın ömrü de kısalacaktır doğal olarak. Yalnız o yazdığınız fiyatlar çok pahalı, 13700 TL şu anda 3060’a katiyen verilmez. İkinci eli onun yarı fiyatı, hatta daha altına satanlar bile var. Daha 3 hafta önce 3080 kartımı 12500’e satıp 13500’e 3080 Ti aldım mesela, 3060 ile aralarında dağlar kadar fark var. Sırf sıfır olsun diye bu farkı vermeye bence değmez.

  • phoarbix  (04.02.24 19:48:56)
O işlemciye kesinlikle 4070 hatta bi kaç ay para biriktirip 4070 ti. En 5 sene tüm oyunları ultra da oynarsın.

  • gece abisi  (04.02.24 19:54:03)
Çözünürlüğü unutmuşum 2K düşünüyorum

  • Euxinos  (04.02.24 20:20:55)
bütçe yüzünden rtx4070 alamıyorsanız amd cephesindeki alternatiflerine bakabilirsiniz. imkanınız varsa rx 7800xt, yoksa rx 7700xt alabilirsiniz.

  • kesmekes laleler  (04.02.24 20:59:55)
Öncelikle @akhenaten +1

Sonra: Çok güzel bir bilgisayar topladım. 4070ti ekran kartı aldım. Keşke biraz kemeri sıkıp 4090 alsaydım diyorum. Yüksek çözünürlükte iyi FPS isteyince fark ediyorsun. 2K Ultra ayarlarda oyunların %99'unda sorun yok ama "O kadar bilgisayar topladım ve monitör aldım. 4K ultra oynayayım" deyince bazı oyunlarda hissediyorsun gücün yetmediğiniz.

Son yıllarda oyun sektöründe optimizasyon sürecinde yaptıkları tek şey gamepad tuşlarına klavye tuşu atamak olduğu için de böyle tabii biraz. Bazıları menüdeki gamepad görselini klavyeye bile çevirmiyor. Saydığın oyunlarda sorun yaşamazsın ama yine de 4070 ve üzeri derim ben.
  • nawar  (04.02.24 22:34:40)
4070 önerileri +1. Bu arada bunların super modelleri çıktı aynı fiyata 16 gb ram ile geliyor, %15 daha hızlı.

www.trendyol.com

Şu tarz bişiyi al geç. Palit 4070 ti kullanıyorum 8 aydır akıyor. Yeni çıkan super versiyonu da gördüğüm kadarıyla aynı fiyatta.

Veya 4070 super, 10 bin daha ucuz.

www.trendyol.com

Sadece artık normal versiyonlarını alma, aynı paraya performans artışı elde ediyorsun super modellerde.
  • sarahkerrigan  (04.02.24 22:50:44)