Ev almak için doğru zaman mı? (İstanbul)

Arsamızı satıp alacağız.

Ek olarak depreme karşı tedbiren alacağımız daireyi barındıran apartmanın neyine özellikle bakmalıyız?

Eğer zemini ve yapıyı düzgün seçerseniz mantıklı. bildiğim kadarıya istanbulda emlak sektörü kötü durumda şu zamanlar.

biz 4 sene önce didim den yazlık aldığımızda istanbuldaki evin yarı fiyatıydı.

şu an yazlık 4m ediyorsa ev de 4m ediyor yani yakalamış oldu. insanlar istanbuldan kaçışıp kıyı kentlere veya memleketlere yerleşince + deprem tehlikesi yüzünden fiyatlar yerlerde. yıkılmaz da ayakta kalırsanız değeri iyice artacaktır. en azından şuan gaziantepteyiz, burada öyle oldu. Depremden önce 1.5m olan ev şimdi 4m e satılıyor burada.

istanbulda ev için benim bildiğim 4.levent çevresinde zemin sağlam. bir de üstüne son 5 yılda yapılan bir bina alırsanız risk azalabilir. çeliktepe, emniyetevleri, sanayi mah. falan biraz daha uygundur o muhitte.

onun dışında çekmeköy, taşdelen tarafları da depremin yıkıcı etkilerinden uzak diye biliyorum.

sarıyer, göktürk, bahçeköy, kemerburgaz tarafları da güvenli olabilir.

anadolu yakasının kıyı şeritlerinden hiç bakmayın bence en riskli yerler oralar. yani kadıköyden başlayıp pendiğe kadar uzanan kısım.
başka bir deyişle tem otoyolunun üst tarafları daha güvenli.
  • ananiyimioguz  (03.02.24 12:00:00 ~ 12:06:49)
iki yakanın da kuzeyleri güvenli güneyleri tehlikeli. deprem düşünen birinin de istanbulda kalmaya devam etmesi mantıklı değil. evi sağlam kalsa bile

  • paintov  (03.02.24 12:58:10)
Ev almak için mantıklı zaman. faizler yüksek, krediler kesik, o yüzden evler kolay kolay satılmıyor. Ama arsanızın da satılabileceğine emin olun, aynı durum arsayı da vurabilir.

  • kojonotsuki  (03.02.24 13:15:17)
Fay hattına uzaklık kadar önemli olan bir şey de zeminin sağlamlığıdır.
Şurada istanbul jeoloji haritası var, direkt sokak ismi girerek zemin sağlamlığına bakabilirsiniz:
mapelse.github.io

Ataşehir'de Esatpaşa, Aşıkveysel, Örnek mahallesi civarı da çok sağlamdır mesela.
  • fobfilm  (03.02.24 13:31:21)