Balamir ismi nasıl sizce?

Ben eskiden beri severim. Şimdi de bebek bekliyoruz Balamir olsun diyorum. Herkes çok tuhaf tepkiler veriyor. Çok kötü, modern isim koy, çocuğa yazık vs dediler.

Ne düşünüyorsunuz?

haklılar.

  • elorelia  (11.01.24 10:23:04)
Haklılar

  • birşeylersoracağım  (11.01.24 10:32:00)
Boromir koysanız kimse bir şey demez, Balamir olunca auvv :)

Bence güzel isim.
  • kirk karaktere sigmayacak adam  (11.01.24 10:38:40)
boromir koyun demeye geldim.

şaka bi yana isim sadece seslenmekten öte karakter gelişiminde inanılmaz önemli bir şey. yanlış anlamayın ama biraz acımasız geldi bu isim tercihi. çevrenizdekiler ciddi derecede haklı.
  • patronaj1  (11.01.24 10:50:16)
Bora Emir koy, kendi aranızda boromir dersiniz.

  • mimetorg  (11.01.24 10:57:18)
ilerde akran zorbalığına çok maruz kalır.
ismi biraz bölüp hecelere ayırınca gözümde canlanıyor ergenlerin zorbalığı

  • eja  (11.01.24 10:59:34)
@eja asfhjgfss bunu hiç düşünmemiştim ya. Şu an vazgeçtim :D

  • yenibirgüzelnick  (11.01.24 11:03:48)
Boromir koyun, ikinci çocuk da Faramir olur ne güzel.

Yapma diyen herkes haklı +1
  • kobuzchu kiz  (11.01.24 11:12:30 ~ 11:12:51)
İleride kızınız olursa ona da Belemir koyarsınız olur biter. :)

Belemir isminde 2 kişi tanıdım şimdiye kadar.
  • Cesario  (11.01.24 11:29:25)
bence de kotu. bu ismi sevmenize neden olan faktoru bulup ona yakin daha sempatik bir isim bulabilirsiniz. orn: bal'dan dolayi sevdiyseniz, balnur yada balın olabilir.

  • buenosdias  (11.01.24 11:30:50 ~ 11:31:21)
bu çocuklar büyüyüp iş hayatına girecek, sonuna bey/hanım ekleyip deneyin, sizinde cevabınız olumsuz olacak :). ayrıca evet dehşet bir akran zorbalığı yaşar bu isimle.

  • Phoebe  (11.01.24 11:37:42)
Ileride dalga geçilir +1 kötü bence de
Bir de aklıma nedense dikkat sahan cikabilir'de "baladirmak" bölümünü aklıma getirdi =d

  • logisticsmanager  (11.01.24 11:59:01)
Normalde de bu tarz Eski Türkçe hükümdar isimlerini çok sevmem fazla militarist de Balamir iyice kötü geliyor kulağa ya fonetik olarak.

Bi de sosyal medyada şu video çok popüler oldu, çocuğun adı gerçekten Balamir mi bilmiyorum ama Balamir diyince aklıma bu geliyor :/

www.youtube.com
  • nundu  (11.01.24 12:05:52)
yapma diyenler haklı.

ilgili dönemi çağrıştıran daha modern, daha kullanışlı isimler de var.

oğuz koyun, mete koyun, aybars koyun.
  • kibritsuyu  (11.01.24 12:17:59)
Öztürkçe bir isim olsun istiyorsunuz herhalde. Balamir, anlam olarak da çok parlak değil. Oğul veren, çocuk veren demekmiş... Bu arada, Boromir, sadık mücevher demekmiş, bence fonetik olarak daha hoş. Ama illa eski Türk isimlerinden olsun diyorsanız, Aspar, Aybar, Ataman'ı da bi düşünün.

  • PhoenixRising  (11.01.24 13:12:32)
çok kötü.

  • nic cage  (11.01.24 13:14:20)
beğendim, güzel isim.

ömer asaf koymaktan kat kat iyidir.
  • OgutucuRecep  (11.01.24 13:19:00)
biri ismim balamir dese patlamalı gülerim

  • matilda  (11.01.24 13:52:04)
yüzüklerin efendisi'nden çıkma gibi.

ilginç ve değişik gelebilir ama ilerde zorluk çıkarır. anlaşılması zor bir isim. kolay ve kısa isimler geleceğe yatırım.
  • ermanen  (11.01.24 18:19:14)
hayatimda duydugum en kotu isim degil kesinlikle, su an 5-6 yasinda olan cocuklarin isimleri falan hepten rezalet mesela. ama bu biraz trendy isim bence, akim olarak modern yani, o yuzden ne kadar kaliciligi olur cok emin degilim.

  • hot potato  (11.01.24 19:42:56)
www.haberturk.com bunlarin yarisindan daha iyi yani bence.

dolayisiyla kimsenin ne dedigine cok takilma diyorum.
  • hot potato  (11.01.24 19:46:20)
zebrettin, faraç, toyanç, müzekka, yuğşa vb gibi isimlerin yanında pek sırıtmayacağını düşünüyorum. ha bu saydığım isimler cidden tanıdığım insanlar. hergün bu ne biçim isim lan, böyle isim mi olur falan diyoruz.

ha bu isimde bi çocuk görsem babası kesin şu osmanlı dizilerinden falan etkilenmiş de koymuş derim.
  • Fodera  (11.01.24 20:06:50 ~ 20:10:44)
Ya ben bu ismi yeni koydum da geldim sjdjdjdj. yani hayalimde koydum ama bence güzel. Kökeni önemli ve öztürkçe koymak istiyorum diye bakınırken gördüm ve sevdim.

Ek olarak Tardu da bence güzel hem anlam olarak hem de kulağa hoş geliyor. bir gün oğlum olursa net koyacağım isimlerden biri (tabi herkes alışmış arap isimlerine hiçbiri yadırganmıyor ama tardu deyince oouvv) siz yine de beğendiyseniz balamiri koyun, asla kötü değil. Çocukken ismi zorbalığa uğramamış tek bir isim yok o kısma da takılmayın.
  • Kediyi üzdün  (11.01.24 22:09:57)
Esra Balamir'i andirdigi icin begenemedim.Eger bir isim spesifik olarak gicik bir unlu ile ozdeslesmisse pek isinamiyorum

  • turkuaz  (12.01.24 01:36:06)
Çok seviyorsan kendine nick olarak kullan, ama çocuğun hayatıyla oynama.
Ya da çocuğuna lakap olarak takabilirsin.

Bence söylendiğinde karşı tarafta "hı?" "ne?" gibi etki yaratan isimler kötü.
  • burfak  (12.01.24 09:57:22)
Ya bi de bence çocuğun isminin Türkçe olmasını istemek tabii ki normal de, bunu yaparken günümüzde kimseye anlam ifade etmeyen Öztürkçe isimler seçmek biraz mantıksız geliyor. Hatta sırf Kuran'da geçiyor diye alakasız isimler vermek gibi bence biraz. Günümüzde Türkçe dilinde kullandığımız kelimelerden gelen isimleri daha çok seviyorum ben. Deniz, Toprak, Rüzgar, Ekin gibi doğa isimleri ya da Umut, Özgür, Erdem, Barış vs gibi pozitif ifadeler. Bunların etimolojik kökeni Türkçe mi değil mi bence önemli değil. Mesela Rüzgar Farsça kökenli sanırım ama şimdi kimse Rüzgar Türkçe bir sözcük değil diyebilir mi? İngiliz biri wind'in Türkçesini sorsa Rüzgar demiyor muyuz?

Yani dil canlı bir varlık klişesine girmek istemiyorum ama sallıyorum 2000 sene öncesinde konuşulan Türkçe'den şu an çoğu kişiye bir anlam ifade etmeyecek bir ismi canlandırmaya çalışmak yerine, kökeni farklı bir dil de olsa günümüzde Türkçe olan bir ismi vermek daha mantıklı. İngilizce'nin yarısından çoğu Latince ya da Fransızca kökenli ama gidip bu sözcük İngilizce değil demiyoruz yani onlara :)
  • nundu  (12.01.24 10:27:24)
güzel türkçe isimleri düşündüm de balamir onların yanında pek güzel gelmedi. çağatay, çağrı, gökay, orkun, ekin...

  • oyokbuyoknevar  (12.01.24 18:16:07)