Evde güzel tatlı, çikolata yapımı

selam dostlar, gercekten derdımı bir sey edebilirsinz.

İstanbuldan baska bir sehre tasındım ve iyi, lezzetli yiyeceklere ulasma konusunda baya sıkıntı yasıyorum. Klasik türk abur cuburlarını hıc sevmıyorum, canım bazen iyi bir cikolata, tatlı vs istiyor.

Evde lezzetlı seyler yapmaya calısıyorum. Tost isini baya gelistirdim, gurme tostlar yapıyorum.

Tatlı ıcın su calleboutlardan alsam guzel tarifler denesem nasıl olur? Baska ne önerirsinz?

www.trendyol.com

Kuvertür için callebaut çok iyi, dışarıda Belçika çikolatasıyla tatlı/sıcak çikolata vs yapıyoruz diyen yerler de çoğunlukla bu markayı kullanıyor. Ama tatlıda kullanmak için sütlü değil, callebaut no 811 alın. Aksi özellikle belirtilmedikçe tariflerde bitter çikolata kullanılır, sütlü çikolata daha fazla şeker ve sütle bir araya gelince aşırı tatlı olur.

Trüf tarzı ya da dolgulu çikolata seviyorsanız çikolata temperlemeyi öğrenip polikarbon kalıpla dolgulu çikolata yapabilirsiniz, çok zor değil. Özellikle polikarbon diyorum çünkü silikon vb kalıplarda yapılan çikolata mat olur, butik çikolatacılardan aldıklarınız gibi parlamaz.

Güzel bir chocolate chip cookie tarifi bulup kurabiye yapabilirsiniz, "ben evde daha iyisini yapıyorum" seviyesine gelmek uzun sürmez. Aynı şey tiramisu için de geçerli, kaliteli malzeme kullanınca dışarıda yediklerimizden daha iyisi çıkıyor.
  • kobuzchu kiz  (07.12.23 21:43:55)