modem seçimi

selamlar,

basit bir ev kullanıcısı olarak soruyorum. 1500'lük modem de 2.4ghzde 300mbps' kadar veriyor 500'lük modem de. kıyaslama yaptıran bir siteden 4 model kıyas ettim. nedir bu fark sebebi ?
Kıyasladıklarım:
TP-Link TD-W9970V3 : Türk telekom dağıtımı modem.
CNet CVR984E : Vodafone dağıtımı modem.
Zyxel VMG1312-T20B: bir alışveriş sitesinde en çok satan ürün
ZYXEL VMG3625-T50B : en çok satan ürünlerden 1500 olanı.

kıyas linki : www.epey.com

2.4'te 100mpbs bile zor alırsınız. 1.500 liralık modemde 5ghz'de var o yüzden diğerlerine göre pahalı.

  • malheiros  (05.12.23 23:45:01)
2.4 biraz daha uzun mesafede stabil bağlantı sağlıyor. 5 ise kısa mesafede yüksek hızda bağlantı sağlasa da arada duvar/kolon vs. önleyici bir engel var ise performansını kaybediyor.

aslında evde kullandığımız modemlerde ana unsurlardan birisi de etraftaki yayını bozabilecek unsurlar. Bunların en başında aynı kanaldan yayın yapan diğer modemler geliyor. Sonrasında ise kolonlar, kirişler, mikrodalga fırın gibi diğer yayın bozucu/engelleyici şeyler geliyor.

Ben evde sağlıklı bağlantıyı mesh sistemle çözdüm. İncelemenizi öneririm.
  • en bi orijinal  (05.12.23 23:57:18)
modem ile yatak odam arasında iki oda olduğundan 5ghz kullanmayı düşünmüyorum. benim derdim daha çok modem seçimi.
mesh için bakayım.

  • ohmho  (06.12.23 00:01:51)
basit bir ev kullanıcısı için yazdığınız modemlerin teknik özellikleri pek bir şey değiştirmeyecek. en kolay hangisi kullanılır, en az sorunu hangisi çıkarır onu araştırın bence.
farkın sebebi birinde 5ghz verici ve gigabit ethernet portları da olması, diğerleri zaten neredeyse aynı seviyelerde fiyat olarak.
5ghz engelsiz ortamda yüksek veri hızı ancak düşük çekim gücü demek oluyor.
300 mbps de ağ içerisinde veri transferi yaparken erişebileceğiniz teorik hız bu arada, yoksa internete o kadar yüksek hızla bağlanacaksanız dsl değildir zaten, 1500 liralık olan anca kurtarır sizi. bu muydu yoksa aynı kasada farklı bir model miydi hatırlamıyorum, türknet'in verdiği 900-1000mbps hızlarında bir fiber bağlantıda kullandım bir yıl kadar, pek şikayetim olmadı.
bu arada, türk telekom'un verdiği modeli de, diğer zyxel'i de gördüm etrafta ama cnet olana hiç rastlamadım. bir sorun yaşanması halinde garantisi, servisi vs. var mıdır bilmiyorum
  • gkhncnzdgn  (06.12.23 00:09:15)
Binada çok sayıda 2.4 bağlantı varsa konu sanki modemle çözülecek bir olay olmuyor gibi. Çare mesh

  • fatihdr  (06.12.23 00:25:11)
Tüm evi kapsayan mesh modeme örnek olarak bu siteki www.elmakser.com.tr ürün incelenebilir.

  • berk1  (06.12.23 14:46:56)
TP-Link TD-W9970V3 alıp sonrasında

Mesh ürünleri alırsanız eviniz her noktasında 5 GHz ile yüksek hızda internet erisimini sağlayabilirsiniz.

TP link deco alabilirsiniz. Kurulum oldukça basit YouTube da videoları var.
  • kaiserr76  (07.12.23 20:30:31)
TP-Link TD-W9970V3 sıfır almana gerek yok 2.ellerini yarı fiyatına alabilirsin. Mesh cihazlarına daha çok bütçen kalır böylelikle

  • kaiserr76  (07.12.23 22:51:15)