Ev almak mantıklı mı

Merhaba. 1-1.2M civarı 1+1 45-55 metrekare civarı evler özelinde konuşuyorum. Planım bekar memur olarak kendim oturmak, bulunduğum şehirde bir gün işim biterse duruma göre satmak veya kiralamaların mantıklı olacağı şartlar birgün oluşursa kiralamak olabilir. Öncelik kendim oturmak için. Fazla uzattim esas soruya gelirsem; maaş ile ödeyebileceğim 400-500k civarı kredi çekip geri kalanı birikimle tamamlamak. Ne dersiniz şu faiz ortamında? Ya da erken mi onun için. Faizlerin düşmeyece başlayacağı sürece yakın bunu yapmak daha mı mantıklı olur, yapılandırma opsiyonuyla? Önerileriniz önemlidir teşekkürler.

Mevcut durumda stackflnasyon ortamındayız, yani faizler artıyor ancak fiyatlar düşmüyor. Bu şartlarda baz etkisi ile 2024 yılı sonuna kadar yüksek enflasyonist ortam devam edecek görünüyor.

Kendiniz oturacağınız söylediğiniz için alım yapmak sizin için dahada mantıklı , kiraya vereceğiniz para ile kredi ödeceksiniz.

Zaman olarak faizler düştüğü zamanda ev fiyatları artacak haliyle , o nedenle bana göre mümkün olduğunda fazla peşinat ve daha az kredi ile almak düşünülebilir.
  • Rao  (11.11.23 17:35:38)
Kredi bulabiliyorsanız alın şu an gayrimenkul fiyatları dip seviyede olası bir faiz indirimi gayrimenkul fiyatlarını hızlı bir şekilde yukarı taşıyabilir uzun vadede gayrimenkul fiyatlarının geriye gittiği görülmemiştir.

  • doharkoman  (11.11.23 18:08:31)
Bulabiliyorsan arsa düşün. Arsa evden daha fazla değerleniyor diye biliyorum. Yani bundan beş sene sonra o bir artı bir ev aynı bir artı ev alır ama arsa daha fazla değerlenir. Özellikle güneyde 2b.ytd.

  • sehpa fx350  (11.11.23 20:22:35)
Al geç

  • basond  (11.11.23 21:10:42)
Istediginde aninda satilabilecek bir ev alirsaniz mantikli. Faizler dusunce piyasa hareketlenir, ev fiyatlari daha da artar. Faizler daha bati'da gelismis ulkelerde dahi dusmedi, Faizler dusme egilimine girse bile bunun Turkiye'ye yansimasi gec olur.

  • thetruenorthstrongandfree  (11.11.23 22:18:54)