kira ödemesi

benim bir kiracım var bu kiracımla ödeme mantığını bir türlü aramızda aşamıyoruz düzgün ödemesini yapan bir kiracım mevzu da şu.rakamlar ve tarihleri basitleştiriyorum normalde 7 yıllık kiracım.
2022-2023 arası kasım 15 de kontrat yaptık kira 10000 tl kiracım kasım 15 olduğu için o ayın 15 günlülk kirası olan 5000 tl yatırdı. ok
şimdi geldik 2023-2024 dönemine kira 12000 e çıktı bana yine 15 günlük kasım ödemesi yapmış 6000 tl. kardeşim napıyorsun diyorum işte 15 inde girdim de falan da filanda.
böyle birşey olabilir mi ?nassıl haklı kasımın 1i içeridesin sen hangi mantıkla acaba böyle davranıyor?

Hocam haklı felan değil, 15 Kasım 2022 ile 30 Kasım 2022 arasını yarı kira olarak ödemiş. Sonrasında hep tam ödemesi lazım.
En son size Ekim 2023 ayını tam ödemiş, Kasım 2023 ayını yarım ödemeye çalışıyor anladığım kadarı ile. Tane tane anlatın anlayacaktır.

  • canbonomobenseno  (01.11.23 14:28:56)
ilk girişte bu tür yarım aylar olabilir, 15 kasımda 5.000 tl verirse eğer; 30 kasıma kadar kirasını ödemiş olur.

Sonra da aralık ayı için 1-5 arası 10.000 tl yatırır ve bu çıkana kadar devam eder.

Yeni yılda böyle bişey yapması saçma.

Edit: şöyle bir mantık yürütüyor olabilir;

"kasım 15'e kadar eski kiradan, kasım 15'den sonra yeni kiradan yatırayım"
  • John Bloor  (01.11.23 14:29:36 ~ 14:31:03)
allah kolaylık versin, korkutsan elimde o tarihte kamera kaydı var avukata veririm desen?
aşırı sesli güldüğümü dile getirmek istedim.

  • eja  (01.11.23 14:30:36)
çok güzel işte eksik yatırıyor ve eksiği de 3 ay boyunca tamamlamıyor gayet net tahliye sebebidir.

denildiği gibi girişte ödeme gününü aybaşına denk getirme amaçlı böyle şeyler olabilir.
zam dönemi olamaz. hadi önceki kiradan yarım zamlı kiradan yarım göndrse 6000 değil 11.000 göndermesi gerekir.
  • orpheus  (01.11.23 14:43:11)
Kiracıyla yeni kontrat yaptıysanız, o artık 7 yıllık kiracınız değil. 1 yıllık kiracınız.

Yeni kontrat eskiyi siler. 12 sene sonunda çıkartma, 5 sene sonunda kira artışı davası vs. süreleri sıfırlanır. Dikkat!

Şu an yapacağınız: adam gibi izah edeceksiniz. Yatırmazsa ihtar ve avukat.

.
  • kartallar yuksek ucar  (01.11.23 15:41:46)
Bir avukata danışmanızı tavsiye ederim burada herkes kafasına göre bir şeyler uydurmuş doğrusu sorunun cevabını hukukçular verecektir.

  • doharkoman  (01.11.23 20:06:51)