Hukuken bunları nasıl kıyaslarız?

1. Mesela bir kişi maaşını alamadı firmasından. Bunun karşılığında laptopu alıp gitti. İşveren ödemediği maaş için sadece ödemediği miktar için sorumlu olacak iken işçi hem hırsızlıkla yargılanıp hem mal için sorumlu tutulur değil mi? Mahkeme iş sözleşmesi dışındaki yolları farklı mı değerlendiriyor yoksa “işçi mağduriyetini gidermek için alacağı oranında tahsilat yapmıştır denebiliyor mu?

sen laptopu aldığın için güveni kötüye kullanma suçu işlemiş oluyorsun. bunun cezai bir yaptırımı var. eğer patron seni şikayet ederse yargılanırsın asliye ceza mahkemesinde.

patronun sana işçilik alacaklarını vermemesi iş mahkemesinin görevidir. mahkemeye başvurup alacağını bu şekilde alman gerekiyor. patronun rızası olmadıkça kendi kendine alacağına mahsup etmek üzere laptopu alamazsın :) yani bunun hukuki bir zemini yok.

ama patronla konuşup anlaşırsın, patron der ki "unde bach ben sana kalan 10k maaşını vermiyim sen laptopu al, helalleşelim". sen de ok dersin o zaman olur.
  • turuncu tonlarda  (19.10.23 10:14:04)
hukukçu değilim ama işveren'in şikayeti durumunda direk hırsızlıkla yargılanması lazım. benim örneğin bir müşteriden alacağımı tahsil edemediğimde dükkanına gidip mal çalmamdan bir farkı yok bunun.
birisi hukuk davası, birisi ceza davası olur. çok sıkıntıya girer işçi.

  • faberkastelli  (19.10.23 10:16:51)