Soyadı değişimi

Yurtdışında yaşıyoruz ailecek.
Soyadımız oldukça uzun ve telefon konuşmalarında ya da resmi işlerde ciddi zorluk çekiyoruz.
Ankara'nın A'sı Bursa'nın B'si Ceyhan'ın C'si benzeri sürekli upuzun bir kodlama, karşıdaki anlamıyor, hop en baştan bi daha.

Kızımız okula başlayacak yakında, aynı problemleri o da yaşayacak okulda falan.

Soyadımla ekstra ekstra bir bağım yok, yani öyle ataerkil düşüncelerim yok.

Bu durumda değiştirebiliyor muyum? Yoksa illa ki mahkemede geçerli bir sebep mi lazım? (utanç verici soyad, aile reddi vs)

illa ki geçerli bir sebep olması gerekmiyor bildiğim kadarıyla. daha doğrusu mahkemeye sebebinizin makul olduğunu kabul ettirdikten sonra bütün sebepler geçerli kabul edilebilir.

soyadı tavşan olan bir tanıdığım atasoy olarak değiştirdi, soyadı göçer olan karşı komşumun bütün tabelaları göktürk diye değişti, resmi evrakları da göktürk diye imzaladığına şahit oldum. yani hadi tavşan'a utanç verici dedin (ki utanç verici falan da değil) kabul edildi, göçer'in nesi vardı da göktürk oldu?

kaldı ki yere göğe sığmayan uzun soyadı da yeteri kadar geçerli bir sebep bence. sonundan kesip kısaltılabiliyorsa doğrudan kesmeyi talep ederseniz, örneğin ahmet uzunkavakaltındayataruyuroğlu olan soyadınızı ahmet uzunkavak yapmayı isterseniz kabul göreceğini düşünüyorum.

yine de bir hukukçu cevap verirse daha iyi olur tabii.
  • kibritsuyu  (16.10.23 16:22:38 ~ 16:23:14)
Mahkemeye kalmadan nüfus müdürlükleri de yapıyor bu işi bildiğim kadarıyla. Hatta geçici bir süre e-devletten dahi basvurulabiliyordu

  • crimson man  (16.10.23 18:13:19)
dediğin sebepler harici soyisim değiştirmek imkansız gibi bişey. sadece bi ara saçma sapan soyadlılar değiştirsin diye edevlette ekran açılmıştı, herkese açık değildi.

bir de tabi şahsi düşünce, soyadı değişiminden sonra yurtdışında onunla uğraşmak daha meşakkatli olabilir.
  • avatar is back  (16.10.23 19:05:44)
Hocam e devletten başvuru olayı bitti, asliye hukuk mahkdmesinde dava açmak gerekiyor.

  • turuncu tonlarda  (16.10.23 22:56:02)