İpad 9 kaç yıl daha iş görür?

Selamlar
Daha önce yakınlarım için tablet soruları sormuştum. Onlar vesilesiyle kendime de bir tablet mi alsam hevesi geldi vallahi. Ben de çizim yapmaya animasyon ve yapmaya çalışıyorum o kadar araştırma yapıyorum kendime de alayım bari bi tane diye heves ettim

O duyurularda genelde ipad, bütçe dolayısıyla ipad 9. Nesil önerileri geldi. Şimdi iyice zam yemeden bir ipad 9 alsam mı acaba dedim kendime. Sanırım 2021 de çıkmış ipad9. Kaç yıl daha güncelleme, güvenlik desteği vs alacak cihaz acaba? Bir de kullananlara sorum çizim vs için ille kendi kalemini mi kullanmamız gerekiyor. İnternete uyumlu diye satılan makul fiyatlı kalemler iş görüyor mu?

Bir de aynı fiyat bandındaki diğer tabletlerle gerçekten performans farkı oluyor mu bu cihazın. İpad 9 ile xiaomi pad 6 arasında kaldım en son. Kağıt üstünde şayominin özellikleri de iyi duruyo. Vazgeçmeyip alırsam ikisinden birini alacağım yani. telefona uyumlu kalem alıp telefondan mı çizsem zaten başlangıç aşamasındayım işin diye de düşünüyorum. Zaten millete tablet baka baka heveslendim belki geçici hevestir :)

Önceki duyurumdaki kişiye güzel bir grafik tablet alıp ucuza kapattık işi ama ben çizerken çizdiğimi görmeden çizecek kadar yetenekli değilim. Öyle olsa bilgisayarda fare ile çizim yapardım zaten. O yüzden dümdüz normal tablet almam lazım alırsam

3-4 yıl daha update alır, sonra da 1-2 yıl daha güzel kullanırsın aslında (bi noktada app'ler şu ipados'ta çalışmam diyecek)

support.apple.com
şu an 6.nesile kadar son versiyon gelmiş mesela.

hiç kağıt üzerinde bakma, ipad al geç. Apple'ın kendi kalemi büyük ihtimalle daha iyi olur, diğerleri parmağı taklit eden kalem olarak görülmeyen şeylerdi hala öyle mi bilmiyorum.(basınç vs.)
  • nhk ni youkosu  (23.09.23 22:03:01)
Bu hesaba göre toplamda en az 4 yıl sıkıntısız kullanılır. Zaten çok detaylı illustrasyon vs çizmeyeceğim daha çok 2d animasyon,cartoon, çizgifilm vs adına ne deniliyorsa o tarz çizimler yapacağım. Dandil muadil kalemler bu tarz çizimler için yeterli olsa kafi. Sonrasında diğer aldıklarımın taksiti vs bitince kendi kaleminden alırım

  • yazdonumu  (23.09.23 22:23:22)