26 yaşında bir insanın ne kadar birikimi olmalı?

geçen bir arkadaşımla konuşuyorduk öylesine, birikimlerden açıldı konu. 100.000₺ye yakın birikim yapabildim ben anca (3 senedir çalışıyorum) çok az yapmışsın hep yemişsin parayı dedi. 26 yaşında bir insanın ne kadar birikimi olmalı? (gördüğüm en yüksek maaş 18k :’) yazmak isteyen yaşını ve birikimini de yazabilir mi ortalama? tşk

Ailenle yaşıyorsan az biriktirmişsin. Aileden ayrı yaşıyorsan iyi bile biriktirmişsin eğer 18k gördüğün en yüksek maaşsa.

  • asap raki  (31.07.23 23:29:24)
rakamı boşver herkesin kendi dünyası ama TL biriktirdiysen o kötü.

mesela ilk yıl 20 bin tl biriktirebildiysen o bile fonda, dövizde, altında bişeyde beklese 3 yılda 60-70 bin olurdu.
  • nhk ni youkosu  (31.07.23 23:42:29)
Ölümcül subjektif bi konu. Online konuşmak hele iyice imkansız.

  • hedep  (01.08.23 00:14:05)
Seni ancak sen anlarsın.

  • abi bi dizi buldum on numara  (01.08.23 00:21:28)
arkadasin bos yapmis olumune subjektif+1

  • mess  (01.08.23 00:24:40)
Yalnız yaşıyorsan biriktirmen neredeyse mucize.

  • alicandan  (01.08.23 07:12:01)
Subjektif +1
26 yaşına kadar hiç gezmemis, görmemiş yaşamamis ve ailesiyle yasayan evet biriktirir.

Ama hayat paradan ibaret değil. Bunu en basit sekilde erken emeklilik planlayan reddit platformlarinda gorebilirsin. Erken emeklilik yaşamak için rezil hayat yaşayıp sonra kanserden ölenler var. Yani böyle kişilerin öldüğünde sizden benden fazla parasının olmasinin önemi yok.

Neyse yani subjektif. Ama diyorsaniz ailemle yaşıyorum öyle gezmeye falan da gitmem, parayı iddaada yiyorum. O zaman evet sıkıntı var :)
  • logisticsmanager  (01.08.23 08:42:44)
26 yaşındayken birikimim sıfırdı.

türkiyede yaşamıyor muyuz ben başka bir ülkede miyim anlamadım.

geyet iyi biriktirmişsiniz bence.

ancak bikaç arkadaş da demiş altın veya döviz alın o parayla
  • Hallegadola  (01.08.23 08:51:56)
ben o kadar parayı 14 senede biriktiremedim döke saçada yaşamıyorum ama aldığım şeyin fiyatınada bakmıyorum, iyi biriktirmişsin.
yaşayacaklarını yaşatmadan birikim yapıyorsan gerek yok para biriktirmeye çünkü biriktirsende bişey olmuyor sonucunda ev mi alabilcen araba mı ha evlilik kafasındaysan yemekli zurnalı biriktir tabi

  • eja  (01.08.23 08:52:36)
Para biriktirmeyip telefon, bilgisayar vs dolar yüzünden durmadan fiyatı artan ürünlerden aldıysanız ve onlari birkaç yıl kullanacaksanız da bence para biriktirmiş gibi sayılabilirsiniz. Ben 25 yaşında başladım çalışmaya tıp fakültesi mezunuyum. Doktor maaşıyla ilk 1 sene hiç para biriktiremedim bu dediğim ürünleri aldığım için. Sonrasında 1 senede 100 bin kadar biriktirdim döviz ve altında ama maaşım 30 bin civarıydı zaten bu süreçte. Sizin maaş skalanıza göre 100 bin hiç fena değil bence ya. Sonuçta arkadaşların dediği gibi bu işler hem subjektif hem de hayatı yaşamak da gerekiyor. Para biriktirmek için sefil bir hayat yaşamaya da gerek yok

  • nundu  (01.08.23 09:13:36)
bazı insanlar para biriktirmeyi ciddi takıntı haline getirmiş durumda. sadece kendileri değil, başkasının ne biriktirdiğine de burunlarını sokuyorlar.

sorunuza cevap deği ama;
para bazen biriktirilerek değil, harcanarak elde edilir. 30'a kadar hiç biriktirmeyebilirsin ama farklı ortamlara girersin, farklı insanlarla tanışırsın. Bu ortamlar/insanlar sana 30-40 arası yaşlarda milyon euro kazandırabilir. hayat öyle lineer bir şey değil ve bazı duraklarda bazı hedefler/ kriterler koymak çok doğru değil.
  • sailor  (01.08.23 10:23:57)
arkadaşının amacı paraları kefene doldurupp styx nehrini geçmek falan değilse boş konuşuyor.

parayı yirmili yaşlarında yemeyeceksin de 50'den sonra tansiyon ilacı alırken mi kullanacaksın?
  • bohr atom modeli  (01.08.23 10:32:25)
3 yılda iyi biriktirmişsin. arkadaşına bakma. kendisi kısa yoldan zengin olma hayali kuranlardan herhalde. 1'i 5 yapamadığın için az demiştir.

  • koela  (01.08.23 11:16:34)
Aynı bölümden mezun olduğum arkadaşlarımın maaşlarını biliyorum.

Kurumsalda çalışanınki ile kendi işini yapanın arasında bile ne kadar fark var. E aileden zengin olan var, eşinin babası zengin olduğu için kira vermeyeni var, evini arabasını kendi almış 10 yıl kredi ödeyen var. Şimdi bu durumda a kişisine olm 30 küsür yaşına geldin daha x tl paran mı var denir mi? Hayat böyle basit denklemlerle ilerlemiyor gördüğün üzere. Bunu diyen kişi dallamadır, materyalisttir, şaka yollu söylediyse bile tırtodur.

Bir anda çok önemli bir fırsatı değerlendirip o 100 bini 300 bin, 500 bin yapabilirsin ayrıca. Yaşın genç, lütfen böyle insanların fikirlerine değer verip de kendini kötü hissetme.
  • chicha_v2  (01.08.23 11:37:19)
Bunun azı çoğu yok. Herkesin şartları farklı.

Aileyle yaşıyorsundur ama ailen kiradadır kira ödüyorsundur biriktiremezsin.

Ailenin borcu vardır, bir sağlık sorunu vardır biriktiremezsin vs.

O yüzden kıyaslamaya girmeyin kimseyle. Bu arada birikim de bu enflasyon ortamında sıkıntı. Öyle nakit olarak bankada, evde duran paranın kimseye hayrı yok. Yatırıma dönüştüren tamam da, biriktirip öyle parasını seyreden adam da çok akıllıca bir iş mi yapıyor sormak lazım.
  • anten  (01.08.23 13:56:15)
Ya nasıl bir dönem artık anlamıyorum. İnsanlar her zaman para harcıyordu, birikim yapıyordu, yapamıyordu vs. Ama ben bu kadar insanların kazanç, birikim, yatırım tercihi üzerinden birilerini yargılandığı, küçümsediği bir dönem hatırlamıyorum. Onu geç bunlar konuşulmazdı ya. Hayırlı olsun ev almışsın, araba almışsın, dünyayı mı gezeceksin iyi eğlenceler. Buydu yani. Sizin şartlarınızı bilmeyen ve birinci dereceden yakın olmayan birinin bu konuyla ilgili söyleyeceği bir şey yok bence.

  • sibertenik  (01.08.23 14:47:34)
Hocam yiyip içtiğiniz, gezip gördüğünüz, alıp harcadığınız da sizin emeğiniz/birikiminiz. Sefil gibi gezip banka hesabında binlerce lirası olan insanlar var.

  • ruhen hastayim ben  (01.08.23 15:21:47)
100 bin tl kulağa hoş gelen bir paraydı ama artık 10 bin tl gibi bir şeye tekabül ediyor.

  • alp9900  (01.08.23 16:48:29)
arkadasin bos yapmis olumune subjekt +3

  • put it in your appropriate place  (01.08.23 18:58:35)
cevaplar için teşekkürler. gerçekten gördüğüm en yüksek net maaş 18k acı ama doğru :D üstüne üstlük ailemden ayrı yaşıyorum, kendi kiramı faturamı ödüyorum çalışmaya başladım başlayalı, hatta ve hatta aileme bile para atıyorum. benim para mı bereketliymiş acaba anlamadım dediğinize göre hakkaten iyi biriktirmişim. bu arada dövizde duruyor, tlye çevirip söyledim hepsini. subjektif bir konu da işte o yüzden şartları yazdım siz de şartlarınıza göre söyleyince karşılaştırılabilir olur diye, tekrardan cevaplar için teşekkürler

  • pelovann  (01.08.23 19:04:37)
26 yaşındayım, 8 bin liram olursa sıfır liram olacak :)

tabii ben ayrı bir tarafa, bizim yaş grubuna göre iyi bir birikiminiz var. arkadaşınız boş yapmış.
  • candide  (01.08.23 21:56:12)