Spor salonunu bırakmak ?

Vücut geliştirme için para harcamak gerektiğini düşünüyorum. Yani beslenmeye dikkat etmek takviyeler almak gerekiyor. Benim de bunların hepsini yapacak kadar bütçem yok. Aylık en az 3-4 bin lira harcamak gerektiğini düşünüyorum.

bu yüzden salonu bırakıcam gibi, fikrinizi almak istiyorum. 1 sene boyunca gidip vücut yapmamak saçma geliyor ya her anlamda buraya odaklanmam lazım ya da bırakmam lazım. ne diyorsunuz ?

her gün dört beş yumurta ye. bir de kreatin'e para harca.

gerisine para harcamana gerek yok. ha bir de idmanlardan yarım saat önce tuzlu su kesinlikle iç.

spor yapmak bedava neredeyse. gerisi tıraş bunlar hariç.
  • alperz  (29.05.23 20:38:20)
Beslenmeye dikkat etmek +1
Takviye almak hayır.
12 yıldır spor yapiyorum, şu an prlarim squat 195*3 tekrar. Deadlift 225*1

Bunlarda tek takviye kullanmadım ve su an bir sene sonra tekrar başladığım tek takviye creatine. Hayatımda 4 paket protein bitirmişligim yok. Içlerinde harbiden gereken tek şey creatine o da olmazsa spor olmaz diye bir saçmalık zaten yok.

Kg*1.2 aldığınız sürece bir sorun yok. Bu da pahaliysa o zaman evet spor salonuna verecek paraniz da yok. Gidin evde bodyweight yapın daha mantıklı.
  • logisticsmanager  (29.05.23 20:41:31 ~ 20:44:00)
Paran yoksa bütçe ayıramıyorsan, başka harcamalarından kısamıyorsan, bu iş önceliğin değilse gitme, herkes illa yapacak diye bir kural yok.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (29.05.23 20:48:19)
Vücut geliştirmeye özel olarak ayda 0₺ harcıyorumdur. Et, tavuk, yumurta bunlar vücut geliştirmeyen insanlar için de yenmesi gereken şeyler. Takviyelere de gerek yok bence. Spor salonlarının güncel fiyatlarını bilmiyorum ama hiçbir zaman atla deve olmadı.

  • ruhen hastayim ben  (29.05.23 20:56:47)
zaten yemek yemek zorundasın
200 gram et yiyeceğinne 300-400 gram yemen gerekiyor o da spor yaptığın günlere özel

diğer konu da bu iş senin "mesleğin değil"
yani bb'yi yarışmalara katılmak için değil insan tabiatı gereği yapıyorsun
  • mantık  (29.05.23 21:28:34)
evet bak mantık'ın dediğini de unutma.

bizim gibi normal insanlar salona eğlenmeye, kafa dağıtmaya gitmeli. biz müsabık değiliz.

bazen salonda örneğin triceps extension yapacak oluyorum kablo ile. öneğin düz bar takılı oluyor. eleman da halat ile pushdown yapmak istiyor. halata geçiyorum hemen. müsabık adam için düz bar ile halat fark eder ama benim için triceps'e vursun yeter diyorum.

bazen çok kalabalıksa salon "bugün de şunu yapmayıvereyim" deyip başka egzersiz koyuyorum yerine.

kreatin hariç hiçbir supplement ile ilgili zaten ispatlanmış bir şey yok. yumurta, kırmızı et, yeşil renkli sebze yeterince yiyorsan zaten iyi besleniyorsun demektir. benim gibi piizman biriysen belki b vitamini ve magnezyum takviyesi olabilir ancak.

benim günlük mutfak masrafım 150-200 lira kadar. her gün ya kırmızı et ya tavuk yiyorum. iki üç günde bir sekiz on yumurta yiyorum. bir de aylık 200-300 lira kreatin masrafı var. bu kadar.
  • alperz  (30.05.23 07:42:57)
konuda sadece yemek kısmı irdelenmiş gibi. bu açıdan bakılırsa spor yapmak değil yapmamak çok pahalı ülkemizde. spor yapıyorsan günlük temiz beslenmek zorundasın, tavuk göğsünü, yağsız pilavını, yulafını, yumurta beyazını dışarıdan alma şansın yok, evde hazırlaman lazım. kaldı ki dışarıdan sporcu ürünü almaya kalkarsan daha da dramatik rakamlar çıkacaktır ortaya. yarışmacı değilsen ve doğal yapıyorsan günlük 100-150 tl'ye bu işi 10 numara yaparsın. günümüzde dışarıda bir öğün 200 tl ve içerik hemen hemen çöp.

konuda irdelenmeyen spor salonu aidatına girilirse yorum yapamam, evde ve fabrikada gym var, güncel fiyatlara hakim değilim, bu konuda haklı olunabilir. son yıllarda dışarıdan alınan hizmetlerin 4-5 katına çıkmayanı yok zira.

1 sene boyunca vücut yapılamıyorsa beslenme-dinlenme-antrenman üçlüsünde kesinlikle yanlış giden bir şey vardır, fiyat değil, teknik incelenmeli, gerekirse yardım alınmalı.
  • onemoremile  (30.05.23 08:04:23)
VG yi neden pur dikkat beslenme + cer cop supplementlere para harcayarak yapmak zorunda hissediyorsun ki? zaten normalde de yiyip ictigini temiz ve duzenli yiyip ic. salona da cok buyuk amacin olmasa bile fiziksel aktivite icin gittigini dusun. bence senin dusuncen yanlis.

  • bay b  (30.05.23 09:17:22)
İşin psikolojik boyutunu da ele almalı. Az kaslanınca biraz daha kaslansam süper olurum diyor olabilirsin. 200gr tavuk 20tl, 1porsiyon protein tozu 20tl.

Creatin ve prework out gücünüze güç net katar. Gerisi extra olabilir.
  • hunharca ben  (30.05.23 13:35:38)
Arkadaşlar yanlış anlamayın ama kas inşası 200 gram tavukla 1 ölçek protein tozuyla olmuyor. Kas inşası bazal metabolizma+günlük kalori ihtiyacının üstüne eklenen fazladan kaloriyle oluyor. O da ortalama bir erkek için 3000+ kalori oluyor, hesaplamaları buna göre yaparsak daha iyi olur. Ben diyete başlarken 2500 kaloriyle başlayıp ufak ufak açık veriyorum, kas inşası öyle bir şey değil yani. Ben kas inşa edeceğim diyorsan bu kadar yemeği her gün yiyeceksin bu salonun parasını ödeyeceksin, yapamıyorsan gereksiz kasmaya gerek yok bunları yaptığı halde bile başaramayan tonla erkek var salonlarda.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (30.05.23 13:46:52)
Bunun alternatifi ne peki? Ben salona gitmeden duzenli spor yapamiyorum, benim icin alternatifi yok.

Cok param yok diye spor yapmiyorum noktasi sacma bir nokta.

Alternatifi kanepede uzanmak, eh-iste beslenip düzenli spor yapmaktan ve takviyesiz spora devam etmekten daha iyi mi? Düzenli spor yapmanin neresi kotu olabilir? Ben anlamadim gercekten.
  • buf-e kür  (30.05.23 13:52:50 ~ 13:53:38)
Spor yapmanın tek başına bir anlamı yok, sporun temeli vücuda zarar vermektir, sonra ona göre beslenip dinlenerek sinir sistemi ve kas kütleni güçlendirirsin. Vücudu bir sonraki zorluğa adapte edersin bu şekilde. Spor yapmak budur. Sen "ben ağırlık çalışıyorum ama yeterli kalorileri almıyorum" dersen kendine zarar verdiğinle kalıyorsun, bi anlamı yok yani, hatta sen gerekli kaloriyi vermediğinde sistem mevcut kaslarından çalmaya başlıyor; hem faydalanamıyorsun hem zarar görmüş oluyorsun yani. Ha ama bu dediğim klasik haftada 4-5 gün ağırlık çalışan kişiler için geçerli spor olarak ben evde eğilip bükülüyorum parkta yarım saat yürüyorum diyen kişiler için geçerli değil fakat ben hiçbir zaman takviye demiyorum zaten, ağırlık çalışıyorsan ona göre "yemek" yiyeceksin, takviyeler bu işin aksesuarı.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (30.05.23 14:06:37)