Ekstra sağlıklı yaşamak (?)

merhabalar, aklıma takılan bir konu var sizlerin de görüşünü almak isterim.

standart bir insanım, evde normal normal organik ve besleyici olmasına özen gösterdiğim yemekleri yiyip, akşamları yürüyüşümü yapıp yaşıyorum yıllardır. çok şükür hayatımı etkileyecek üst düzey bir kronik rahatsızlığım veya sağlık sıkıntım yok.

dün dişçiye gittim, aman saçlarınız açılmış sen bir prp yaptır, mezoterapi iyi gelir, şu hapı, şu şurubu al bünyeni diri tutar, evden mi çalışıyorsun hıı al şu d vitaminini iç hemen vs. gibi tepkilerle karşılaştım. bu normal mi?

siz ne sıklıkla takviye gıda alıyorsunuz mesela? veya saçınız için bakıma gidiyorsunuz? yani ne bileyim vücudunun şu veya bu bölgesi için özellikle mesai harcayıp hayat kalitesini ciddi ölçüde arttırdığınız bir alışkanlığınız var mı?

sorum tam anlaşılmamış olabilir, özetle: kendiniz için ne tür ekstra sağlık eforu harcıyorsunuz? ve bu efor gerekli mi?

not: yaş 26

Dostum saglikli yasamak istiyorsan. David sinclair ve Andrew Huberman dayilari dinle derim. Gunde tek ogun beslenmek game changer. Sindirim sistemini surekli calisir halde tutmak pek iyi sonuclari olan bir durum degil.

  • tezek  (26.05.23 14:42:35)
Hiçbir şey yapmıyorum. Sigara ve alkol tüketmiyorum. Günlük yürüyüş yapıyorum 10000 adım kadar. Bu kadar. Çoğu şeye doğduğumuz an karar verildiğini düşünüyorum. İstediğini yapsan +-2 yıl :D asbest yalarsan farklı tabii.

  • glamdr1ng  (26.05.23 15:12:25)
Bu tepkileri kim veriyor ve bu tepkiyi/tavsiyeleri veren kişinin bu alandaki vasfı nedir? Ben sadece buna bakarım. Senelik düzenli doktor kontrollerim ve kapsamlı kan tahlillerim var. Takviyeye ihtiyacım varsa doktor vermeli, saçımla, cildimle ilgili bir şey gerekiyorsa dermatoloji yönlendirmeli. Kaynıma çok iyi geldi, ben çok memnun kaldım gibi şeyleri duymam.

Hayat kalitemi ciddi arttıran şeyler daha çok iyi uyku ve düzenli yürüyüş oldu benim için.
  • jazzabel  (26.05.23 15:35:56)
-Haftada 3 gün kardiyo ağırlıklı bir fitness programı
-Düzenli uyku
-Şeker ve paketli gıdalara son
-Sigara asla, kahve günde bir, alkol elden geldiğince az(ki zayıf noktam)
-Yılda bir kan tahlili
-Meyvesiz, bol sebze ve salatalı, makroları ve kalorisi ayarlanmış bir beslenme programı
-Sezonunda hafta bir deniz balığı

Benim listem bu
  • Mirket  (26.05.23 18:35:29)
Bu tür bakımlar yaptırmıyorum takviye de almıyorum.

Unutmadıkça her gün güneş kremi sürmeye çalışıyorum. (Bu çok önemli)
Haftada min 3 gün spor
Düzenli uyku
Paketli, şekerli gıdalar yok
Makro hesabı yapıyorum
Sigara yok
Alkol ayda yılda bir
16.30’dan sonra su ve çay hariç hiçbir şey tüketmiyorum.
  • ruhen hastayim ben  (26.05.23 18:46:08 ~ 18:46:59)
Yani son 10 yılda falan sürekli olarak d vitamini magnezyum ve kreatin takviyesini kullanıyorum, onun dışında pek bir şey kullanmam, organik besin tüketme gibi bir takıntım yok beslenme rutinim zaten ağırlık antrenmanı rutinime göre şekillendiği için genelde 2 öğün et-pilav gibi antrenman yemeği 3. öğün de içinde bulunduğum ortama göre şekillenen bir yemek oluyor. Bunların dışında şunu yemem bunu içmem gibi bir olayım yok zaman zaman kendime izin verip her türlü leş gıdayı ve içeceği tükettiğim dönemlerim de oluyor ama bunlar her zaman planlı oluyor. Sigara kullanmıyorum hiç kullanmadım, alkolde de sosyal içiciyim ama şekersiz içecek bağımlılığım var, bi kaza falan yaşamazsam muhtemelen 100 yaşımı görürüm diye düşünüyorum genetiğim de iyidir. Ayrıca hayvan gibi saçım var mecbur bakmak zorunda kalıyorum ama özel bakım yaptırmıyorum kendim yapıyorum.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (26.05.23 19:04:00)
magnezyum (oksit hariç diğer formlar)
çinko, b kompleksi aldığında faydasını çok göreceğin takviyeler.

onun haricinde sabah saatlerinde gün ışığını ayaktayken, tercihen yürürken görmek, full karanlıkta ve sessizlikte uyumak, erken yatmak, geceleri parlak ışık görmemek, ışık kaynaklarını yere indirmek ve olabildiğince düşük sıcaklıkta olması(kelvin yani), haftada üç dört gün toplamda 10-15 dakika buz gibi soğuk suya maruz kalmak, varsa sauna kullanmak, geniş tabanlı(wide toebox) ayakkabı giymek, dolgulu ayakkabı giymemek(converse gibi dümdüz taban), kilo başına en az 1,5 gram protein, tereyağı ve zeytinyağı hariç yağ kullanmamak(no mısırözü, ayçiçek falan), her gün en az iki üç yumurta yemek(üst sınır yok)

beş dakikada aklıma gelenler...
  • alperz  (26.05.23 20:28:40)