Miyop 0.50 gözlük ne kadar sıklıkla takılmalıdır?

Doktor 0.50 bir gözlük yazdı. Mavi ışık filtresi de takıldı.

Günümün 8-10 saati bilgiyasayar ve telefonda iş, ders ve sosyal medya ile geçiyor.

Gözlüğü ne kadar sıklıkla takmak gerekir? Çok takmanın hep gözü iyice tembelleştirdiğini filan forumlarda yazmışlar. Gözlüğün böyle bir ilerletme durumu olur mu?

2.soru: miyop gözlüğünü pc'ye yakın mesafelere bakarken de takmalı mı?

not: Gözlüksüz sadece uzağı çok çok az bulanık görüyorum.

8-9 aydır miyop astigmat gözlük kullanan biri olarak kişisel deneyimime göre; gözlüğe başlayana kadar gözlüksüz gayet hayatımı sürdürüyordum. Doktor sürekli takmamı önerdi taktım(numara 1-1.5) artık gözlüksüz duramıyorum başıma ağrı giriyor eski halinden eser yok. Numarayı hızlandırdı mı bilmem henüz baktırmadım ama tembelleştirme bende %100 oldu. Miyop gözlüğü her zaman takıyorsunuz yakın uzak fark etmiyor. Ben sizin yerinizde olsam 0.50 için gözlük kullanmazdım şahsen. Hayat kalitenizi etkileyene kadar numaralı gözlüğe geçmek anlamsız. Mavi ışık tek başına ayrıca faydalı o başka.

  • alaimisema  (23.05.23 10:26:38)
Alaimisema ile tam olarak aynı şeyi deneyimledim. 1.5 sene önce 8-10 saat pcye baktığım için hafif ağrı vardı gözlerimde. Astigmat - miyop denildi 0.5 ve filtre gözlük verdi doktor. Ağrıyı kesti ama 6 ay sonra tekrar gittim 1.25 oldu numara ve sürekli takacaksın denildi. Şimdi gözlüksüz hiçbir şey yapamıyorum.

  • but that was just a dream  (23.05.23 12:29:05)
0.75 ile başladım. Şu an 2.00.

Bence de o numaralar için gözlük kullanımı gereksiz. Doktora gidip bunları söylesen alakası yok diyecek. Kişisel tecrübeler hep böyle.
  • roe  (23.05.23 13:11:36)
lise sonda ehliyet icin rapora gidince 0.25 e 0.50 mi ne oyle bir sey cikmisti hic takmadim. simdi aradan 21 sene gecti her sene goz doktoruna giderim 0.50-0,75 arasi bir seyler cikiyor bayadir. 2-3 sene once gittigim doktor sana gozluk yazsam herkese yazmam gerekir istersen yaziyim dedi ben de yok ben zaten takamam dedim. ilerde ne olur bilemiyorum tabi o yuzden her sene kontrole gitmeyi ihtimal etmem.

  • bay b  (23.05.23 15:20:00)