laptop pili şarj etme

yepyeni bir lenovo ideapad 5 pro laptop aldım.
geçmiş laptop deneyimlerden ötürü, pili şarj etmeye özen gösteriyorum.
ama internette okuduğum bazı bilgiler birbiriyle çelişiyor, bir türlü sağlıklı şarj-deşarj olayını anlamıyorum.

laptobu genelde evde günde 10 saat aralıksız ve fişe takılı kullanıyorum

sürekli fişe takılı kalmasın deniyor.
sürekli fişe takılı kalmazsa sürekli doldur-boşalt yapmam gerekecek çünkü şarjı bitecek. ama sürekli doldur-boşalt da yapmayın deniyor. haftada 1-2 yapın deniyor. burada çıkmaza düşüyorum.

tasarruf moduna aldım. bu sayede %60'a kadar şarj olacakmış pil.
ama hep %60'da da kalmasın deniyor.

sürekli fiş çıkarıp takmak da istemiyorum.
bu işin en mantıklı en sağlıklı yolu nedir?

bataryasi tak cikar yapilabiliyorsa prize bagli kullanin pili cikartip, olmuyorsa da yine prizde kullanin.

ayni macbook modelinde arkadasimla ayni sure kullanmamiza ragmen(6+), benim doldur bosaltlarim nedeniyle pil omrum yalan oldu kendisinin ki canavar gibi hala, fiste kullandigindan dolayi oldugunu dusunuyorum. 4-5 kat fazla bosalt doldur yapmisim prizde kullanmayi sevmedigimden.
  • gule gule  (18.05.23 13:33:51 ~ 13:35:00)
bataryası tak çıkar yapılamıyor.
lenovo servisi telefonunuzu şarj ettiğiniz gibi kullanın diyor. ama telefonumu her gün şarj ediyorum. laptobu her gün doldur-boşalt yapmak pil döngüsüne zarar verecektir diye düşünüyorum. şu an lenovo yazılımıyla tasarruf kipinde, şarja takılı ve %60'a kadar şarj oluyor sadece.

  • yetkili birine benzeyen abi  (18.05.23 14:02:42)