1 senelik peşin kira

Evleneceğim için daire bakıyorum.
İki soru soracağım, kiracıyım

1- 12 bin lira yazmış emlakçı, 1 senelik peşin verdiğimde 12 değil de iskonto çektirip 11 veya daha azından hesaplatabilir miyim?

2- banka hesabımdan euro bozup peşin yatıracağım, mantıklı mı?

1 - Eğer 11 kra kabul ederse mantıklı.

2 - Eğer 11 kira kabul ederse düşünmek lazım, bir seneye yaydığımızda vazgeçilen euro kârı indirim alınan bir kiradan fazla olabilir mi?
  • John Bloor  (17.05.23 17:21:20)
1- ev sahibi kabul ederse olur. Genelde piyasada yapılıyor.

2-euro 1 sene içerisinde %9’dan fazla artmazsa kârlı olursun. Bu da pek mümkün değil gibi duruyor. Ama kafa rahatlığı olsun diyorsan neden olmasın
  • okumakserbestbegenmeksart  (17.05.23 17:23:16)
1- Emlakçı 12 bin lira yazdıysa zaten pazarlıkla 11 bin liraya tutarsınız. En kötü 11.500. 12 ay için 120 bin peşin vereyim demeniz daha mantıklı göründü bana. Bence öyle teklif edin.
2- Euro bozdurup yatırmanız bana iyi bir fikir gibi görünmedi. Euro daha fazla artar gibi geliyor bana ama elbette bunu bilemeyiz.

Kirayı peşin verdiğinizde o evde çok çok büyük bir sorun olsa dahi çıkamazsınız.
Örneğin çatı akıtıyorsa, ev rutubetliyse, alt kat komşunuz zurnacılık bölümünde öğrenciyse, üst komşunuz halterciyse, giriş kattaki teyze manyaksa, yan komşu cinayetten 20 yıl hapis yatmış ve yeni serbest kalmış agresif bir insansa vs. ne olursa olsun o evden çıkamazsınız.

Aydan aya ödüyor olsanız da zaten emlakçı+taşınma gibi masrafları ve zahmetleri yaptıktan sonra insan kolay kolay evden çıkamaz ama peşin ödeyince ben kendimi hapis hissederdim. Çok büyük bir ekonomik avantaj için belki bu riske girilir ama avantajı da yoksa peşin vermeyin derim.
  • michael_knight  (17.05.23 17:45:00 ~ 17:46:18)
aşırı mantıksız hareket.
toplu 11 ödemektense ayda 12 ödemek daha mantıklı. hele bu faizlerle. mevduata koysan bile kardasın. euro uçacak.

  • jelly bear  (17.05.23 17:55:39)
12'den tutup euro'yu aylık aylık bozarak kirayı ödemek en mantıklısı.

  • orpheus  (17.05.23 18:01:12)
bugün 132 bin mi deseler, ayda 12binden 1sene içinde 144 mü ödemek istersiniz deseler hiç düşünmeden 2.yi seçerdim.

orpheus+1
  • gule gule  (17.05.23 18:05:13)
10 a pazarlık edip 1 senelik pesin vermek de bir opsiyon

  • apocalipy  (17.05.23 18:29:48)
Enflasyonun %60 olacağını varsayarsak yıllık peşin ödersen aylığı 9230 olmalı.

Ben olsam aylık öderdim.
  • Mirket  (17.05.23 19:14:36)
bu örnekte 12 ay için 120bin konusunda pazarlık yapılır. net.

  • ezkaza  (17.05.23 23:08:06)
Bunca yıllık türçiye tecrübemle diyebilirim ki tl borcu sulandırmak (ödemeyi ertelemek) her daim kazandırıyor. Peşinde %30-40 inerse belki olabilir.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (18.05.23 11:20:41)