Evde 9 seçmen çıktı?! Ne yapmamız gerekiyor, acil

E-devlette kontrol ettiğimde evde üç seçmen gözüküyordu, hala öyle. Burada bir sorun yok. Ama muhtar bugün 9 tane seçmen kağıdı verdi. Nüfus müdürlüğüne gidin diyor, başka ne yapabiliriz? Lütfen e-devlet haricindeki muhtarlıktan gelen seçmen kağıtlarını siz de kontrol edin

Evde önceden kalan ama adresini hala taşımayanlar sebebiyle olabilir bu çokluk. Nüfüsa da gidebilirsiniz.

Yine de sorun olacağını sanmıyorum çünkü seçim akşamı seçmen kağıtları değil, pusulalar sayılacak.
  • diyecevaplandı  (12.05.23 13:18:52)
Evde önceden kimse kalmadı. Seçmen kağıdı ve kimliği ile oraya giden kişi listede adı varsa oradan pusula alıp oy kullanmayacak mı yani?

  • hadi ya la  (12.05.23 13:22:02)
adresleri sizde mi gözüküyor? yanlış gözüküyor olmasın? e devletten bi daha bakın

  • jelly bear  (12.05.23 13:33:43)
Sandık görevlileri bu konuda hiçbir şey yapamazlar. Yetkileri yok. Buna ilgili nüfus müdürlüğü ve YSK dışında kimsenin bir şey yapabileceğini sanmıyorum. Belki seçim sonrası itiraz ama ondan da bir şey çıkmaz. Bölgenizdeki CHP ya da İYİ Parti teşkilatlarına bildirin konuyu. Yardımcı olmaya çalışsınlar.

  • nawar  (12.05.23 14:08:23)
son yerel seçimde istanbul'daki evimizde de aynı durum vardı. eski kiracılarımız o evde gözüküyordu. 2 kişi + çocukları.
aramıştım onlar kendileri gidip halletiler ikamet işlerini. zaten e devletten herkes sandığını görüp gidip oy kullanıyor. sıkıntı olmaz.

  • debian  (12.05.23 17:43:41)
Fakat bizdeki sıkıntı farklı. Önceden böyle birileri yaşamadı bu evde. İl seçim müdürlüğü ise bu aile 2022 Aralık'ta sizin eve taşınmış diyor. Bu insanlar aslında YOK.

  • hadi ya la  (12.05.23 20:09:20)
bazı aileler çocuklarını o civardaki iyi bir okula yazdırmak için boş evlere yeni taşınmış gibi kayıt yapıyor. verilen adresteki hane boşsa nüfus müdürlüğü hiç sorgulamıyor bile yanlış bilmiyorsam. kesin öyle bir durumdur, ilkokul veya lise müdürü falan varsa aramızda daha doğru bir şekilde açıklayabilir.

  • hrskrs  (12.05.23 20:56:14)
Ev boş değil, müstakil bir ev, boş hane yok. Evi kendimiz yaptırdık, kendimiz girdik ve başka boş bir yer yok. Anlamadığım kısım bu.

  • hadi ya la  (12.05.23 21:11:51)
www.nvi.gov.tr linkteki 7. madde açıklıyor aslında.

"Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminde (MERNİS) yapılan incelemede, işlem anında, bildirime konu olan adreste kayıtlı kişi bulunmadığı tespit edilirse, o adres ‘‘boş adres’’ olarak tanımlanmaktadır. Boş adrese adres bildiriminde herhangi bir belge talep edilmez ve ilgilinin bildirimi yeterlidir. Genel kural budur...."

adamlar inşaatı görmüş, bitmeye yakın bir zamanda siz daha ikametinizi taşımadan şansını denemiş ve ikametlerini oraya almışlardır. nüfus içerisinde tanıdıkları olanlar da boş evlerin haberini alıp yapabiliyorlar bunu. okul çağında çocuk görünüyorsa yüzde 90 bu nedenledir. bölgede iyi bir okul varsa oraya kayıt olmak için yapmışlardır.
  • hrskrs  (12.05.23 22:10:52)
@hrskrs, bilemedim, ev 80'li yılların sonunda yapıldı çünkü.

  • hadi ya la  (12.05.23 22:16:43)
evde hep sizin ikametiniz var idiyse benim teori suya düşer o zaman. bir gariplik var gerçekten. olay çözülünce paylaşabilirsen sevinirim, merak ettim.

  • hrskrs  (12.05.23 22:22:35)