Restoranın birden hesabı getirmesi?

Ne anlama geliyor? İzmir'de bir burger restoranına gittik, yabancı bir misafirimizi getirmiştik. Yedikten sonra sohbet devam etti. Belki bir saat olmuştu geleli, fakat misafirlerimiz hala biralarını içiyordu. Garson biz istemeden hesabı getirdi. Diğer masaların çoğu boştu, "kapatıyor musunuz, ne oldu" diye sorduğumuzda "kasayı kapatıyoruz" dedi. Misafirlerimiz biraz şok oldu ve kovulduğumuzu düşündü. Biz de misafirler biralarını bitirmeden kalkmak zorunda kaldık, diğer insanlar oturuyordu. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?

saat önemli aslında eğer geç bir saatse gerçekten kasayı kapatıyor olabilirler.
Birçok mekan (biz de) az masa kaldığında mekanı erken kapatmak adına hesapları toplayıp kasamızı yapıyoruz. Işıkları söndürüp haydi gidin demiyoruz da müşteriler kalktığında daha hızlı hareket edebilmek için en azından hesap kısmını halledelim diyoruz.

Böyle bir durum olmuş olabilir tabii tam olarak durumu bilmediğim için bu kadar değerlendirebiliyorum ama biraz şahsi algılamış ve alınganlık göstermişsiniz gibi geldi bana.
  • Dağcı  (10.05.23 11:15:35)
Rutin bir işlem aslında, mesaileri biterse çalışanlar genelde kasayı kapatıp daha sipariş almayacakları için masalara hesapları getirir, paraları toplar, dükkan kapanana kadar da oturan oturur kalkan kalkar.
Sadece size yapıldığına emin misiniz bu hesap getirme hareketinin?

  • quaker  (10.05.23 11:16:34)
saati soylemen lazim. gec saatse normal yapiliyor

  • abi bi dizi buldum on numara  (10.05.23 11:24:11)
Geç bir saat ise normal. Gün sonu almaları lazım zaten. Onun ardından satışları devam etmeyecekse yaparlar. Muhasebe ve POS işlemleri yani.

  • nawar  (10.05.23 11:48:10)
abi adamlar dükkanın kapanması saati gelmiş. normal yani. kibarca kovmuşlar.

  • sizofren06  (10.05.23 11:50:09)
arkadaşların dediği gibi saate bağlı olarak durum normal, ama bu da bu şekilde yapılmaz.

garson gider der ki efendim kasayı kapatıyoruz, kapatmadan önce başka bir şey ister misiniz? başka bir şey istemeyecek adam zaten otomatik olarak sağol der, hesabı kendi ister. hem müşteriye nezaketsizlik olmaz, hem hesabını alır kasanı kapatırsın, hem de kapatmadan önce belki son bir sipariş daha verir, 2-3 bira daha satar öyle kesersin hesabı.

doğrudan hesabı kesip kalk git der gibi masaya konmaz. ben de olsam alınırım.
  • kibritsuyu  (10.05.23 11:50:36 ~ 11:56:15)
geç bir saatse kasayı kapatıyoruz demek kibarca kovmak yerine geçer +1

  • freebird5406_2  (10.05.23 11:51:58)
Shift degisimi oluyor, bar gibi yerlerde daha cok rastlanan bir durum. Bir calisanin mesaisi bitmis oluyor, onun baktigi masalarin hesabi da kapanmali bir diger kisi gorevi üstlenmeden once.

Restaurantta hos karsilamazdim. Bira bahcelerinde vs. cok normal bir durum. Yerine gore degisir. Üst düzey bir yerde basiniza geldiyse, kabul edilir bir durum degil.
  • buf-e kür  (10.05.23 12:01:54)
kibritsuyu +1

saat nedeniyle "normal" olabilir ama üslup yanlış.
bu biraz terbiyesizlik olmuş.
  • blatta hiberna  (10.05.23 12:12:10)
öğrencilerin, surilerin bilmem kimlerin garsonluk yaptıkları yerlerde gayet normal hareketler. öküzlük yapmışlar.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (10.05.23 12:45:36)