Elektrikli araç tamircisi açmak?

İyi kötü elektrikli araçlar hayatımızda daha çok yer etmeye başladı.

Türkiye'de çok az usta elektrikli araçlardan anlıyordur.

İşi bilen adam olmak için illa yurtdışında tecrübe kazanmak mı gerekir nereden başlanır?

Milletin arabasını boza boza mı öğreneceğiz illa diğer ustalar gibi :D

Abi ben sıfır yetenekle Youtube izleye izleye çamaşır makinesini tamir etmiştim, bence bu şekilde öğrenilebilir. 11 Eylül teröristleri de simülasyondan uçak kullanmasını öğrenmişti mesela, olur yani zamanla :)

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (30.04.23 17:44:25)
Olur ama elektrikli araç alacak parası olan birini marka servisi dışında bir yere giderken şimdilik düşünemiyorum.
Yani 40 bin euroluk tesla alıp ahmet oto servisine götürmem.
Ikinci ellerinde de genel sorun batarya vs.
Bu arada bu araçların bakim istememe olayı falan da var.
Yani eninde sonunda olacak ama yurtdışında nasıl oluyormus diye bakmak lazım.
  • logisticsmanager  (30.04.23 17:48:21)
tamir edilecek çok parçası yok ki. içten yanmalı araçlara göre çok daha basit elektrikli araçlar. motor da zaten değiştirmek istediğinde tamir etmene değmeyecek kadar ucuz denebilecek bir parça. bakım desek bakım derdi de yok.

bence araçtan ziyade batarya tamiri yapabilecek bir tesis çok daha fazla iş görebilir. hasarlı hücreleri söküp yerine sağlamları takabilecek vs mesela. ama hiç görmedim yurtdışında da, genelde bozulan parçayı direkt değiştiriyorlar. ama o bile 5-10 yıllık vizyonda gerekli olacak şu an değil.
  • roket adam  (30.04.23 17:49:06 ~ 17:49:33)
4-5 senedir benim de aklımda var böyle birşey. özellikle batarya satışı ve tamiri konusunda fakat hem tehlikeli hem de bütçe gerektiren bir iş.

ayrıca şu anki servislerin çoğunun yanında elektrik mühendisi veya ilgili mühendisliklerden insanların bulundurulacağını düşünüyorum bundan sonra.

ama bana kalırsa genelde ustalar yetkili servislerden işi öğrendikten sonra ayrılıp kendi yerlerini açıyorlar. o yüzden önümüzdeki 5-10 senede elektrikli araç tamir yerlerinin sayısı artacaktır. Bunun dışında yurtdışında belirli komponentlerin eğitimleri oluyor, onlara gidebilirsin. Mesela benim ustam direksiyon ile ilgili anakartının tamiriyle ilgili 2 haftalığına yurtdışına eğitime gitmişti.
  • false pretension  (30.04.23 17:50:21)
Bence sanayide veya freelance elektrikli araç tamircilerine çok iş gelmez, fakat içten yanmalı araçları elektrikliye çevirme gibi bir sektör oluşacaktır.

  • malheiros  (30.04.23 19:04:15 ~ 19:04:35)
Güzel yerden yakalamışsınız, 2-3 yıl içinde bu alanda inanılmaz bir pazar oluşacak türkiye'de de.

Çünkü sadece tesla değil elektrikli araçlar. 250bin TL'ye de piyasada tonla küçük elektrikli araç satılıyor özellikle ticari işletmeler çok kullanıyor bunu. Ya da renault zoe vb araçlar giderek artmaya başladı. Bir de hibrit motor olanlar var...

citroen ami ya da zoe gibi arabaları kullananlar orta sınıf. Orta sınıf da yetkili servisten kaçar kaçabildiği yere kadar. O yüzden çok iş çıkacak bu arabalar üstünden sanayide.

TAbii ki bu fırsatı gören bir tek siz değilsiniz:)

bütün ticaret ve sanayi odaları bu tarz mesleki kurslar açmaya başladı.

özel firmalarda da eğitimler var. Zaten sanayide biraz kafası çalışan dükkan sahipleri ya da ustalar bu kurslara başladılar bile yakın zamanda görmeye başlarız dükkan tabelalarında "elektrikli araç motor onarım" vb yazılarını.

Bakmayın sosyal medyadaki sanayi ustalarını zır cahil ya da öngörüsüz zanneden kitleye. Akıllı adam çok sanayide, mesleki anlamda kendini geliştirmeye açık adam da çok, özellikle genç ustaların çoğu böyle eğitimler, kurslar falan oldu mu kaçırmaz genelde.

Bu kursları araştırın merakınız varsa meslek meslektir:) Ama tabii zaten bütün gün araba söküp takan bir insana daha faydalı olur bunlar.

Yine de meslek meslektir.
  • anten  (30.04.23 22:42:01 ~ 22:46:19)
komple batarya yerine hücre değiştiren, batarya yenileyen bir işletme gelecek 10 yıl içinde ihya olur o kadar net söylüyorum.

hibrit araçların bile batarya değişimi o kadar fahiş fiyatlara yapılıyor teknik servis tarafından millet şimdiden tırıl mırıl tamir ettirmenin yolunu arıyor.
  • delidir yakalayin  (30.04.23 23:08:32)
@delidir bataryaların hücrelerinin ömürleri aşağı yukarı aynı değil mi? Biri erken bozulduysa diğerleri de kısa sürede bozulacaktır diye düşünüyorum.

  • vizivozo  (30.04.23 23:12:33)
@vizivozo

bazen hücreler olması gerekenden erken ölebiliyor. baktıklarında da atıyorum 2 ve 8 nolu hücreler arızalı diyor ama servis pili komple değiştiriyor. bir pil paketi nereden baksan 10 bin usd. hücreleri 1000 usd maliyetle değiştiren tamir eden yerler var yurt dışında mesela. 2-3 sene daha kullanıyor adam. her türlü karlı yani. 10 bin usd bu arada hibrit yaris'in pili diğerleri ne kadardır allah bilir.
  • delidir yakalayin  (01.05.23 00:00:24)