"Gerçek Dolar kuru"nu nereden öğrenebilirim?

Tv'de günlerdir 19.40 sabit ama alış ve satış 20 tl'nin üzerinde her yerde.

Uluslararası ekonomi siteleri vs var mı takip edebileceğimiz, oralarda kaç gösteriyor?

Binance kuru mu doğrusu mesela?

Banka ve kapalı çarşı kur farkından dolayı döviz ve altınımı bozsam 15.000 TL gibi bir zararım var.

Seçim sonrası düzelir mi yoksa elden bankadan çekip kapalı çarşıya mı bozmaya gideceğiz el mahkum bir şekilde?

Sizde zarar durumları ne alemde?

Edit: Bankada altın makası 100 tl'nin üzerine çıkmış durumda gram için. Piyasa açıkken de öyleydi. Şu an piyasa kapalı ondan diyenin kalbini kırarım..

Ben de tüm gün bunu araştırdım. Banka 23'e yaklaşmış dolarda. Bayramdan dolayı mı? Nasıl böyle bir fark olabiliyor?

Edit: İş Bank euro kuru yanlış yazmışım.
  • Kahvedesu  (20.04.23 21:00:45 ~ 21:12:01)
@kahvedesu

Hangi banka?

Vakıf 20.90a satıyor şu an. Gün içinde de 20.50ye yakındı.

Garantide altın alış 1352, satış 1268 tl. Kuyumcu 1300un üzerinde bozuyor. Fiziki altının önemini şimdi anladım. :/
  • Cesario  (20.04.23 21:07:51)
Gerçek kurun ne olduğu çok önemli. Kuru piyasa belirliyor, piyasada alım ve satım ortalaması bir kur değeri oluşturuyor. Bankalar da piyasanın bir parçası ve makası geniş tuttukları için gösterge kuru fiili alım satım değerinden uzak bir değer ortaya çıkarıyor.

Eğer bunu suni bir etki olarak niteliyorsanız banka kurlarını hariç tutup sadece kapalı çarşı kurunu gerçek kur olarak takip edebilirsiniz. Kapalı çarşı kuru da internette mevcut.

Yukarda bahsettiğim sebeplerden ötürü yerli ya da yabancı kaynakların bir "gerçek kur" göstermesi mümkün değil. En fazla bankalar hariç bir kur gösterebilirler ki bu da kapalı çarşı kuruyla az çok denk düşer.
  • akhenaten  (20.04.23 21:13:51)
haremaltin, altinkaynak gibi sitelerden güncel piyasa fiyatlarını görebilirsiniz.

  • montakristokondu  (20.04.23 22:49:59)
canlidoviz.com

canlı kapalı çarşı fiyatlarını buradan takip edebilirsiniz. mahallenizdeki dövizci bir miktar daha pahalıya satacaktır.
  • nuisance  (20.04.23 22:56:45 ~ 22:57:26)
  • etna  (21.04.23 00:08:40)
harem altın mobil uygulamasını kullanın. kuyumcuların vazgeçilmez uygulamasıdır kendisi.

  • nuevo  (21.04.23 10:42:56)