Filmlerin orijinali nerede çıkıyor

Dede sorusu gibi olacak ama gerçekten öğrenmek istiyorum. Eskiden sinemada bir film izledikten 6 ay sonra filmin VCD'si, DVD'si çıkıyordu. Filmi bir daha 6 ay sonra kaliteli bir şekilde izleyebiliyorduk. Bir süre önce Avatar 2'yi sinemada izlemiştim. Şimdi bu filmi nerede bulabilirim orijinal olarak? Sağ olun gençler.

www.amazon.com
Amazon Prime'a gelmiş. 20 Dolar. 2 platformda daha çıkmış. Ama Türkiye'den alınamıyor diye biliyorum. Disney'e gelecekmiş yakında, belki gelmiştir. Benim üyeliğim yok, bakabilirsin. www.disneyplus.com

  • Cesario  (17.04.23 23:44:26)
google play filmler, apple itunes üzerinden kiralanabiliyor veya satın alınabiliyor. (amazon da var doğru)

play.google.com
herhalde daha lisans anlaşması veya altyazı/dublajı hallolmadı bize satmıyor.
  • nhk ni youkosu  (18.04.23 00:01:08)
Gişe filmleri genelde ilk Apple TV'ye düşer, orada kiralanır veya satın alınır. Tabi filmin tarzına göre daha niş platformlar da var ama işin mainstream'i Apple TV, namıdiğer iTunes.

Ayrıca orada filmler çıkmadan önce hangi tarihte çıkacağı da yazar veya en azından ön siperişi verilebilir.

Örneğin: itunes.apple.com
  • bk  (18.04.23 01:14:28)
justwatch diye bir site/app var. hangi ülkede olduğunu yazıyorsun, sahip olduğun ya da erişebildiğin film/dizi platformlarını da ekliyorsun. sonradan film ya da dizi ismi yazdığında, Amazon'dan kiralayabilirsin ya da satın alabilirsin ya da netflix'te izleyebilirsin gibisinden bilgi veriyor.

  • co2s2  (18.04.23 13:01:43)