kedi maması soruları

merhaba

2 kısır erkek tekir kedimiz var, biri obez - 8.5 yaşında, diğeri normal kilosunda, 6 yaşa girdi. herhangi bir sağlık sorunları yok, keyifleri yerinde. şu ana kadar nd kısır mamasını kullanıyorduk ama sanıyorum hem kilo kontrolü hem yaş itibarıyla yaşlı mamasına geçmemiz gerekecek. gittiğim veterinerlerden sağlıklı bilgi alamıyor gibi hissediyorum, hepsi elindekileri öneriyor. şimdi sormak istediklerim şunlar:

1. yaşlı mamasına her iki kedi için de geçsek olur mu? illa ki 6 yaşındakini 1 sene daha erişkin kısıra devam mı etmek lazım? o da sanki son zamanlarda kilo almaya başladı.
2. hangi mamayı kullanmamı önerirsiniz? acana vs. tarzı mamalar pahalı geliyor, şu ankine benzer bir fiyat aralığında olmasını tercih ederim.
3. geçiş sürecinde nelere dikkat etmek lazım? karıştırarak, birkaç haftada geçmek gerekiyor sanıyorum doğru mu?

teşekkürler şimdiden

senior mama çeşidi fazla yok maalesef, olanı da çok sevmiyorlar genelde, istersen alıp karıştırarak başla. kedilerin hem türlerine göre hem de yaşlarına göre bazı sağlık sorunları ön plana çıkabiliyor, örneğin bazı türlerde idrar yolları, böbrekler, karaciğer ya da mide sorunları daha fazla görülebiliyor. buna göre mamalar var, proplan ya da hills science plan tercih ediyorum ben, advance de olabilir, bu mamaları deneyebilirsin, mesela urinary ssystem ya da renal, kidney, liver..vs gibi. tabi bir check up yaptırabiliyorsan daha net çıkar ortaya. kan tahlili de arada yaptırabiliyorsan takviye gereken bir şey varsa öğrenirsin bu durumda iki kediye de aynı mamayı versen çok bir sorun olmaz bence, belki 6 yaşında normal kilolu olana biraz enerji olarak az gelebilir, biraz fazla yemesi gerekebilir. kilolu olmaları iyi değil ama normal kilodayken kilo kaybı da istenmez yaşlanırken, yani zayıflama gözlemlersen kontrollü olmak lazım. açık mama tavsiye etmem.

  • tiny penny  (12.04.23 14:23:44)
ben sanabelle kullanıyorum öneririm. benim danalar çok kilo aldığı için kısırlaştırılmış - kilo kontrollü kullanıyorum, senior maması da var. fiyatları da aşağı yukarı n&d seviyesinde

sanabellecatfood.com.tr
  • delidir yakalayin  (12.04.23 14:39:29)
Ben ProPlan, Advance ve Royal Canin’i dönüşümlü allıyorum. En son Hills aldım. 10 yıllık ömürlerinde ilk defa bir mamayı sevmediler.

  • auroraaurora  (12.04.23 15:30:13)