Dhondt sistemi millet vekili seçimleri

Bir oy kk bir oy iyip diyordum ama şimdi bu meclis çoğunluğu muhabbeti beni şüpheye düşürdü. Bulunduğum ilde iyip kendi ayrı liste yayınladı. Eğer ben iyip’e verir de chp çıkaracağından az çokartırsa bulunduğum bölgede, meclis çoğunluğu açısından sıkıntı çıkartır mı? Yarın bir gün bir ayrışma esnasında iyip’in elini güçlendirir mi?

hiç aday çıkmayan ve chp+iyip küçük puanlar toplayan partilerse zaten ortak birilerini göstermişlerdir ve ona vermen gerekir. ha yok biri 3 aday diğeri 1 aday çıkarıyor falan muhabbeti varsa bu durumda çok da fark etmiyor açıkçası.

bu sistem daha çok doğu da ve iç anadoluda akp-mhp harici esamesi okunmayan partileri iyice bitirmek için çıkmış bişey. avantajı da "eğer birleşirlerse" aday çıkarabilme olayı. sen neyi dert edebilirsin? sallıyorum 2 akp 1 chp 1 iyip 1 mhp çıkar ama dersin ki tüh ya 2bin oy iyipten chp'ye geçmiş olsaydı 2-2-1 olur mhp almazdı falan ama bunu seçimden önce bilmek imkansız.

ayrışma esnasında iyipin elini güçlendirir mi sorusuna gelirsek, ben kadroları çok aşırı incelemedim ancak iyip'i daha da merkezi yere çektiğini fark ettim akşenerin adaylarla. ayrışma olabilir ama içlerinden bir akp mhp gibi bişey çıkma ihtimali yok.

şu an "depremde kaybolan çocukların araştırılması" önerisi, "kızılay" araştırma önerisi gibi şeyler mecliste reddediliyor. inan "ayrışma" dediğin şey bunların yanında esamesi okunacak şeyler olmaz. benim umurumda değil daha bu önerileri reddedenlerden kurtulmadan ilerleyemeyiz. bu aşamayı geçip vekillerin 5'li şirket, deprem komisyonları gibi önergeler kabul edilsin sonrasını düşünürüz.
  • avatar is back  (10.04.23 19:56:49)
oy kullandığın seçim bölgesindeki duruma bağlı. ikisi de vekil çıkartabiliyorsa fark etmez. biri çıkartıyor diğerinin ihtimali yoksa ihtimali olan partiye at. ayrışma gibi düşünceleri bu aşamada düşünmenin çok bir anlamı yok bence. önemli olan daha çok vekil çıkartmak

  • paintov  (11.04.23 02:17:35)
İp in kurulduğundan beri tek hedefi var CHP den fazla milletvekili çıkarıp ana muhalefet olmak. Yeterli sayıyı bulduklarında yapacakları ilk şey ittifaktan ayrılmak olacaktır. Bunu aklınızda bulundurarak oy tercihi yapın.

  • astronom bey  (11.04.23 10:42:45)
ya aslında düşündüğüm durum ilerisi için. elbette chp-iyip dışında oy vermeyeceğim; cb için kesinlikle kk, milletvekilliği için chp ya da iyip.

izmirliyim 2.bölgeden oy vericem ve aslında liste fena değil gördüğüm kadarıyla akp'li filan yok izmir 2.bölge listesinde ama izmir çok cepte göründüğü için tepki olarak hiç olmazsa milletvekilliği için iyip'e vereyim diyorum. aslında tip'e de verebilirdim ama oyum hiç olmasın dedim.

bu arada iyip 2018 seçimlerinde izmirden 2 vekil çıkarmış; 2 bölgeden de 1'er tane.

neyse atıyorum benim gibi düşünenler iyip'e verdi oy ve yekünde chp çıkaracağı vekilden daha az vekil çıkardı.

şimdi bu senaryoda, gelecekte neler yaşanabilir? atıyorum çıkar çatışması sonucu iyip vekilleri ilerde chp'nin yasa teklifini/ araştırma önerisini vs hala komple veto edebilirler değil mi?
  • not sure if serious  (11.04.23 14:09:18)
kosullar böyle ise ben iyi partiye verirdim. chp nasil olsa cikartacak, iyi partiye vererek daha fazla milletvekili cikartmasini saglayabilirsin. anladigim kadari ile chp zaten cikardigi kadar mv cikaracak, bir artis cok olmaz, ama diger partilerin cikardigi her mv akp'den calar.

iki dünya bir araya gelse iyi partiye oy vermem ben, ama senin böyle bir ikilemin varsa meral mommy ye ver oyunu
  • tadellesever  (11.04.23 16:08:32)
secim sonrasi icin tamamen kicimdan uydurdugum bir teori var, diyelim ki akp cb secimini kaybetti, meclistede cogunlugu alamadi. bu durumda akp den ufak partilere ve hatta iyi partiye gecisler olacak ve akp iyice eriyecek. bu sebeple secimden sonra iyi parti güclenir mi sorusunu bir de böyle düsünmek lazim.

  • tadellesever  (11.04.23 16:10:35)