tuz kullanıyor musunuz ?

bizim yemekhanede tuzu kaldırdılar resmen.

bu kadar zararlı bir şey mi bu ?

hayatınızdan çıkardınız mı siz ? etkisi ne ?

nasıl durumlar ?

Yemekte aşırı tuzsuz olmadığı sürece aramam ama ayranı tuzsuz içemem. Bir çay kaşığı kadar tuz dökerim 1 bardağa.

  • Amaranta ursula  (01.04.23 10:27:02)
hiç kullanmasam yemeklerde eksikliğini hissetmiyorum fakat bir iki çimdik salatalara ekliyorum, tadını parlatıyor bence salataların

  • freebird5406_2  (01.04.23 10:27:34)
Bir profesör demişti ki sadece ve sadece tuzu ve şekeri yasaklamak için diktatör olmak isterdim. Ülkeme en büyük hizmetim bu olurdu.

Tuzu 6 yıl şekeri bir yıl önce bıraktım. Meğer yemekler ne kadar güzel çay ne kadar harikaymış.
  • deer hunter  (01.04.23 10:29:29)
Tuzla ilgili spesifik bir rahatsızlığınız yoksa tuz tüketmemek tabii ki zararlı. Yani sodyumunun su tutucu özelliği vücut içindeki ozmotik basıncın korunumunu sağlar, su-elektrolit dengesini korur ne bileyim sodyum aynı beyindeki yağ gibi sinirsel iletişimi sağlar, zehri de şifayı da belirleyen dozdur derler. Yani kışın düşük miktar tuz zarar vermez (tuzu tamamen kesmediğinizi varsayıyorum) ama misal yazın çok terliyorsanız ağır antrenman yapıyorsanız ağır işlerde çalışıyorsanız ve tuzu az alıyorsanız bu size zarar verir.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (01.04.23 10:34:20)
hiçbir şeyi bırakmadım tabiki. her şeyi ölçüsünde kullanıyorum. kaldıki tuza methiyeler düzen prof.lar bile var.

  • sanemz  (01.04.23 10:34:41)
tuz çok önemli.

sodyum dediğin bütün sinir sistemini çalıştıran, suyun metabolizmaya katılmasında katkısı olan bir element. sabahları bir bardak tuzlu su içerim. idmanlardan önce yine bir bardak tuzlu su içerim. yemeklere attığım standart tuz hariç...
  • alperz  (01.04.23 10:40:47)
hayatımdan çıkarmadım çıkarmam da. kullanıyorum yemeklerde ölçülü olarak.

  • jelly bear  (01.04.23 10:45:27)
tabii ki hayir. cok zararli. salataya dahi atmam. atanla da ahbap olmam.

  • tantavizisyon  (01.04.23 10:53:10)
Yemeğin tadına bakmadan tuz atarım. Herkes de görgüsüzmüşüm gibi bakar.

  • Kahvedesu  (01.04.23 11:07:52)
özellikle kaya tuzu aldım onu kullanıyorum.
tuzsuz yemek mi olur ya.
ufacık da olsa serpiştiririm.
  • arveles gibiyim  (01.04.23 11:21:59)
Evet. Tamamen tuzsuz beslenme de yemekte olmaz.
Kullanım alanı oldukça yaygındır.
Çin tuzunun zararlı olduğu söyleniyor daha çok.
Ama iri taneli 5kiloluk poşetli olanlarından almak gerek.
  • diyecevaplandı  (01.04.23 11:22:26)
Eğer böbreklerle alakalı falan bi hastalık yoksa sahurda bormal su yerine tuzlu içmeyi öneriyorduuzmanlar suyun cüvut tarafından kullanılabilmesi için. Yoksa su böbrek çalıştırmaktan başka bi işe yaramıyor.
Kararında kullanmak gerek.

  • zimbirik  (01.04.23 11:32:21)
Yani ben yönlendirmiş gibi olmayayım ama Çin tuzunun da (Monosodyum glutamat/MSG) bi zararı yok, yani insanlarda MSG için sanayi ürünü bi kimyasal ya da ne bileyim bir katkı maddesi gibi bir algı var ama Monosodyum glutamat "umami" reseptörlerine hitap eden glutamik asid isimli aminoasitin sodyum ürünüdür, yani doğada bulunan normal bir tuz türü, sanırım ismindeki "Çin" ibaresi böyle br algı yaratıyor ama esasında güvenli bir üründür zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt bazlı araştırma bulunmamaktadır.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (01.04.23 11:37:02)
tuz vücudun ihtiyacı olan bir besin. ben bırakmadım. bıraktım diyenler yanlış yapıyorlar. en azından günlük alınması gereken düzeyde tüketmek lazım

  • paintov  (01.04.23 13:06:53)