Balık tutmak zor bir şey mi?

E yaşım geldi artık, ufaktan balık tutma işlerine gireyim diyorum :)

Yıllar evvel bi tanıdığın evinde konuyla ilgili sohbet ederken adam devasa bı çanta çıkardı, içi tamamen ekipmanla doluydu, çok zor bir şey gibi anlattı her balığa ayrı kanca/yem vb epey bi soğumuştum o gün.

Yıllar sonra da tatilde sarma misinalı bir şey aldım onu da ahtapot yakaladı bırakmadı (aşırı akıllılarmış), o beni tuttu gibi oldu yani.

Velhasıl, ben bu işe girişemedim bir türlü.

Bu yaz Ege'de yazlığın orda oltamla böyle sakin sakin takılayım diyorum.

Nedir bu işin olmazsa olmazları? Nereden başlayım öğrenmeye?

Bilenlerden gelecek her türlü bilgiye açığım...

Olta malzemesi satan bir dükkana gidip, hazır (sinek iğneli, kurşunlu, fırdöndülü) misinası bağlı bir kasnaklı olta alıyorsun.

Birkaç tane alsan iyi edersin. Çok takıp koparırsın çünkü.

Hatta fırdöndüden uca kadar olan kısmın 3-4 yedeğini al ve ilk iş olarak misina bağlamayı öğren.

Balıkçıya gidiğ en ucuzundan, kokmasına çeyrek kalmış bir avuç karides al.

Evde mutlaka vardır bir tane takımı bozulmuş ucuz meyve bıçağı al yanına, karides keseceksin.

Olur da yakalarsan kuruyup kokmasın diye içine su dolduracağın yoğurt kabının büyüğü gibilerden bir kova alsan iyi olur.

Sahile gidince muhabbetinin güzel olduğunu tahmin ettiğin birinin yamacına yerleş.

Kafa boşaltmak için bire birdir. Tutmaya da başlarsan, kamışı, teferruatı, tekne kiralayalımcı arkadaşları peşisıra gelir zaten.
  • Mirket  (26.03.23 14:57:47)
LRF yi araştırın. eğer avlanacağınız yerde balık varsa lrf ile yakalaması daha zevkli.
ağır kamışlarla, ağır kurşunları at çek zorlayıcı ve bir süre sonra sıkıcı oluyor. keza yemle uzun süre beklemeli avlarda sıkıcı oluyor.

  • astronom bey  (26.03.23 18:01:16)