Besteki param biraz birikince çektim yatırım olarak ne yapabilirim?

Bu olaylardan hiç anlamayan biri olarak fon falan anlamam kolay yoldan yatırım olarak ne yapabilirim?

Hepsini bir yere yatirmaktansa bolup yatirmak daha mantikli.

En kolay yol doviz sanirim, dolar euro vs ama onlarin da enflasyonu var. Dovize de pek bi faiz vermiyorlar genelde.
bir sonraki secenek altin olabilir ama ona hic yatirim yapmadim ve oynak olarak goruyorum.
Turk borsasi(hatta genel olarak cogu borsa) cok oynak ve ilgi istiyor eger duzgun ilgilenemeyeceksen hisse senedi almak cok makul felmiyoe, geriye fonlar kaliyor ona da bulasmak istemiyormussun :) genelde bankalarin uygulamalarinda fonlar da goruntulenebiliyor kolaylikla. Gonlund gore bir fon bulabilirsin belki? Fonun nerelere yatirim yaptigi aciklamalarinda yazar.
  • fakyoras  (20.03.23 15:56:20)
Gıda al.

  • primetime  (20.03.23 21:48:15)
Bes dediğiniz zaten bir çeşit fon yani anlıyor sayılırsınız:)

fon o kadar zor değil birçok banka fon sepetleri sunuyor.
Düşük risk, orta risk, yüksek risk gibi fon sepetleri var.
Banka uygulamasıyla bile alabiliyorsunuz.

Düşük risk adı üstünde daha az stresli ama getirisi de düşük fonlardan bir paket yapıyor paranız ölçüsünde bu pakete dahil oluyorsunuz.

Diğerleri de adının karşılığında seçenekler sunuyor.

Fon dediğin kabaca şu, sizin gibi yüzlerce insanın parası fonda toplanıyor.
Milyon TL'lik bir havuz oluşuyor. Fon yöneticisi kurum bu parayı sizin için yönetiyor.

Genelde fonların bir teması olur. Adından anlarsınız. Yabancı hisse fonu, sağlık şirketleri fonu, kıymetli madenler fonu gibi... Mesela yabancı hisse fonu havuzdaki parayla, amerika, avrupa, asya borsalarındaki şirketlerin hisselerini alıp satarak, havuzdaki parayı artırmaya çalışır. Ya da kıymetli madenler fonu diyorsa genellikle bu fonlar altın, gümüş ya da diğer altın fonları gibi ürünler alıp satar. Bazı fonlar karlılığı artırmak için fonun içine repo vs de dahil eder. Bu yüzden mesela altın 1 arttıysa içinde repo olan bir altın fonu %1,2 artabilir. Geçen yıllarda bir bankanın altın fonu mesela 1 yılda altından çok daha artış getirmişti.

Siz fona istediğiniz zaman katılıp istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Rakamı atıyorum 100 lirayla bir fon aldınız. Yıl sonunda fon %80 değer kazandı. Siz fon sat talimatı verirsiniz. Fon yöneticisi hizmeti için bunun içinden cüzi bir komisyon alır. Siz paranızı alırsınız.

Elbette fonlar sürekli yükselişte olmaz, düşüş dönemleri de olur. Yine de sürekli piyasaları takip edemeyen, neyi alıp neyi satacağını ya da ne zaman satacağını kestiremeyenler için fonlar fena bir çözüm değildir. Çünkü paranızı sizin adınıza yöneten birileri vardır.

tefas.gov.tr üzerinden fonların performanslarını, altın ve döviz karşısında getirisini görebilirsiniz. Fon seçiminde de iyi bir referans sayılır bu site çünkü fonların 5 yıla kadar performanslarını görebilirsiniz. Elbette buradaki eskiye dönük performanslar ileriye dönük bir garanti veremez. Yani alırsınız fon bir anda düşebilir yine de uzun vadede ne gibi hareketleri var anlamak adına faydalı.
  • anten  (21.03.23 11:31:26)