hangi işi seçmeli

şu an çalıştığım işim: İstanbul'da, evime yakın bir konumda ve hibrit çalışıyoruz. net 3k dolar maaş + şirkette hissem var. Hisseler şu an çok para etmiyor ama bir start-up'ız büyümeye çalışıyoruz. ilerde büyük para kazanabilirim şirket satılırsa ya da unicorn olursa vs.

Teklif: tamamen remote, net 4k dolar teklif + satış komisyonu. satış komisyonu da aylık 1-2k dolar getirme potansiyelinde. + burası da hisse veriyor ama bunların hisselerinden bir şey çıkmaz.

kafamı karıştıran sebeplere gelecek olursak

1) şu anki işimden memnunum. ekip benden memnun, yerim rahat ve sektör olarak çok daha ilginç ve önü açık bir alanda ikincisine göre. ikisi de fintech sektöründe ama ilki daha önü açık bir alanda.

2) ilkinde potansiyel görüyorum gerçekten. 2-3 yıl sonra satılırsa, şu anki hisselerim belki bana ufak bir servet verebilir ama şu an ayrılırsam çok bir şey almayacağım

3) ikinci işte iyi performans gösterirsem satış komisyonu ile birlikte aylık 6-7k çok uzak değil ve bu şuanki işime oranla çok yüksek bir artış olacak

4) teklif gelen şirkette iş tanımım ve yapacaklarım beni daha çok heycanlandırıyor. şu anki şirkette biraz daha danışman gibiyim. ikinci teklif tam bir satış

bu şartlar altında tavsiyeniz ne olur dostlar? evsiz bekar serseriye yakın bir adamım yani risk alabilirim bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

mevcut startup'ın büyümesi - para kazanması - satılması ihtimalini çok iyi düşünmeniz, hesaplamanız lazım. 3 sene sonra minik bir servetim olacak derken eminseniz, düşünülebilir ancak diğer tarafta da iyi para var. 3 yılda 2-3 milyon lira ekstra para kazanırsınız.

  • co2s2  (16.03.23 16:48:33)
ikincisindeki satış ağırlıklı pozisyonda satış baskısı ve başarısı da önemli bir faktör. ilkinde normal yaşamaya devam edersin ama 2.de satış yapamazsan pozisyonun riske girebilir. ha bence satış müthiş keyifli ve çok iyi kazandıran bir sektör ama bu risk herkese göre değil. ayrıca sen ne kadar iyi olursan ol, senden bağımsız bir sürü farklı sebepten satış başarısı sağlanamayabilir. bunları da iyi incelemek lazım. şirketin hedefi, senden beklentisi, ne kadar satılacak, kime satılacak, hedefler ne, vs vs bir sürü kriter var satış işi yaparken.

  • roket adam  (16.03.23 17:48:30)
ikincisindeki satış ağırlıklı pozisyonda satış baskısı ve başarısı da önemli bir faktör. ilkinde normal yaşamaya devam edersin ama 2.de satış yapamazsan pozisyonun riske girebilir. ha bence satış müthiş keyifli ve çok iyi kazandıran bir sektör ama bu risk herkese göre değil. ayrıca sen ne kadar iyi olursan ol, senden bağımsız bir sürü farklı sebepten satış başarısı sağlanamayabilir. bunları da iyi incelemek lazım. şirketin hedefi, senden beklentisi, ne kadar satılacak, kime satılacak, hedefler ne, vs vs bir sürü kriter var satış işi yaparken.

  • roket adam  (16.03.23 17:48:32)
@ evet ama bilmek imkansız. çok faktör var etkileyebilecek.
@roket adam satış olması çok korkutmuyor zaten satış geçmişliyim. daha bile hoşuma gider.

  • mhmtt  (17.03.23 11:34:15)
yaş kaç? mesela daha gençseniz mevcut işiniz için bekleyip risk alınabilir.
daha ileri yaştaysanız garanti para daha iyi.

  • nuisance  (17.03.23 11:56:25)
@nuisance 30e genç mi oluyor 30 şimdi ahsdhga

  • mhmtt  (17.03.23 12:25:18)
30 genç tabi, emeklilik yaşınız 60 olsa daha önünüzde 30 yıl var, risk almak için iyi zamanlar.

  • nuisance  (18.03.23 15:55:09)
hangisine para harcamaya daha çok vakit kalacaksa

  • bir soru sorcam  (18.03.23 17:03:39)
bu soruyu canlandırmak isterim sayın dostlar. Aynı şirketle tekrar görüşmeye başladım. İlk tekliflerinde anlamamıştık.
Şartlar aynı. birisi aracılığı ile tekrar bir araya geldik. Başka bir müdüre bağlı çalışcağım ama pozisyon aynı.

  • mhmtt  (07.08.23 23:34:13)