kim abi bu kılıçdaroğlu'nu sevenler

ana muhalefet lideri adam, chp'ye oy atan ne kadar çevrem varsa imamoğlu ya da yavaş diyorlar aday için. ben de bu iki aday için tarafım fakat adam gelmiş diretiyor ben ben diye bugün. o zaman 5 parti çıkar imzalarız gibi bir şey de söylemiş yanlış bilgi yoksa kendisi tarafından.

yıllardır her seçimde ekran başında umutla izleyip her seferinde tecrübelendik diye dönüyoruz. millete istifa et diye bağırıp, 1 değil 2 değil bilmiyorum kaç seçim kaybedip 5 diyen var 11 diyen var hala yerinde durmak nasıl bir şey ve bunlar zafersiz hepsi kayıp kim tutuyor orada bu adamı. şaka gibi sayılar gerçekten. yaşımdan dolayı sadece başa gelişini biliyorum daha doğrusu baykal'ın nasıl gittiğini hatırlıyorum öncesine dair bir fikrim yok. yokluktan mı gelindi de tutuluyor hala.

terlik olsa terliğe verilir denen günlerde altılı masa erdoğan'a rakip olarak erdoğan'ı gösterse yine kazanamaz gibi geliyor artık bu nasıl bir zihniyettir.

kısacası anlamıyorum bu adamı kim seviyor, kim tutuyor ve nasıl kalıyor hala diretebiliyor bir şeyler için? sizin düşüncelerinizi merak ediyorum ben neyi kaçırıyorum tam olarak.

Kim bu abi kilicdaroglu'nu sevenler? sorunuza cevap vereyim; annem mesela, elestirmeni bile istemez. cok seviyor. Kilicdaroglu bana gore de hatalari olmasina karsin (buraya tek tek yazmayacagim) yerden yere vurulacak biri degil. Hep soylerim Adalet yuruyusu turk siyasi tarihinin en onemli olaylarindan biridir mesela bana gore. Kisacasi kendisine karsi bir antipatim yok, aday olursa gider oyumu veririm. Ama turkiye ben ve benim annemden ibaret degil tabii ki.

Ekrem Imamoglu'nu su donemden itibaren aday gostermek dunyanin en riskli islerinden biri; maalesef duzgun isleyen bir adalet sistemimiz olmadigi icin her an mahkeme karari sayesinde alip iceriye atabilirler. Yoksa seve seve gidip oy verirdim.

Mansur Yavas cok iyi bir belediye baskani ama iyi bir cumhurbaskani olabilir mi? bunu bilemiyorum cunku dogru duzgun bir demecini gormedim ulusal konular hakkinda. ayrica sag parti kokenli olmasi hem turk solu tarafindan hem de kurtler (istedigimiz kadar inkar ederim kurt secmen secimlerin belirleyicisidir cogu durumda) tarafindan cok kabul gormeyen birisi olmasina neden oluyor. Aday olsa Mansur Yavas'a da Kilicdaroglu gibi gider oyumu veririm ama Imamoglu gibi istekli olmam sanirim.

Kürt secmenler ve sol gruplarin buyuk kismi kilicdaroglu'nu desteklemek istiyor. 6li masada da soyle bir durum var, masayi fikrini ortaya atan, bu insanlari birlestiren, 2018 secimlerinde baska partilere milletvekilleri veren chp ve kilicdaroglu idi. Masadakilerde bir vefa duygusu var sanirim. Bir de Ankara ve Istanbul gibi iki buyuk belediyeden birini kaybetmek istemiyorlar zira bu cok buyuk bir kayip secim kampanyasi doneminde bile.

Velhasil normal bir ulkede olsaydik Kilicdaroglu benim icin cok kotu bir aday degil, cevremde de genel olarak kimse kendisine antipati ile yaklasmiyor. ama yukarida da soyledigim gibi turkiye ben ve benim cevremden ibaret degil; benim cevrem zaten cogu akplinin dile doladigi ''ulusalci, kemalist, laikci, chpli teyzeler, eskinin postal sevicisi, beyaz turk, elitist' kitlesi ve tek dertleri akp'nin gitmesi. Iste bu noktada anadoludaki amcalar kilicdaroglu'na oy verir mi, bilemiyorum zira onlar icin kilicdaroglu bir öcü. Umarim haksiz cikariz gun sonunda hep birlikte de kilicdaroglu kazanabilir. Diger ihtimaller elenmis gibi cunku.
  • fraise  (03.03.23 03:48:56)
Kılıçdaroğlu'nu bu kadar seven yoktu. En azından sosyal medyada. Görünüşe göre bir miktar troll ordusu kurmuş.
Bir miktarı da aktroll. CHP teşkilatı da tabi.
Benim anlamadığım nokta neredeyse tüm muhalif gazeteciler, youtuberlar kk'cı olmuş.
Çok acayip şeyler dönüyor.
  • vizivozo  (03.03.23 04:22:29)
Annem +1 :) cumhuriyetin ve hukuk devletinin degerini en cok bilen o ve onun gibi kadinlar oldugu icin tek laf ettirmem o ayri. Bakin insanlar daha resmen yeni uyandi 20 yildir ne yapildigina, resmen devletin ne kadar curumus oldugunu gorup sasiran bir kesim var, deprem bolgesine gidip bugun 'harekete gecen' sosyal medya fenomenleri oyuncular falan baya bildigin chp'li teyzeler diye dalga gecen, bu insanlari algilama yeteneyi olmayan insanlar yani.

Neyse, ayrica adalet yuruyusu kesinlikle cok guzel bir eylemdi +1 - ciddi bir kesim sivil toplum hareketinin ne oldugunu, siddetsiz eylemi anlamiyor ya da cabuk unutuyor cok seyi bence.

Benim kendisiyle en buyuk derdim Ekmeleddin olayidir, benim icin sondu.

Son olarak en buyuk dilegim genc birinin aday olmasi, yas ortalamasi 33 yas olan bir ulkede, her allahin gunu teknolojiden ve yeni dunyadan uzak dedeleri gormek midemi bulandiriyor. 55 yaslarinda zehir gibi insanlar var ulkede, birakin artik.
  • kassiopeia  (03.03.23 04:45:15)
Benim. Bu adamın kaç seçim kaybettiği de umurumda değil. Depremin ilk gününden itibaren olumlu yönde çok ciddi bir değişiklik yaşadı ve bunu her demecinde gösterdi, göstermeye de dev ediyor. İmamoğlu aday olsa siyaset yasağı garabetini onaylayıp adaylığını boşa çıkaracaklar, Mansur Yavaş'ın ise siyasi geçmişi ne yazık ki yeterince birleştirici olmasını önlüyor, mükemmel belediye başkanı olmak bile bazen yeterli olmuyor. Üstüne üstlük bu üç kişi içinde elindeki gücü bile isteye azaltmak için yapılması gerekeni yapacağına koşulsuz güvendiğim tek kişi de KK.

Ben de bu arada pek çok kişide gördüğüm "KK aday olmasın" diretmesini aynı senin gibi anlamıyorum. Daha doğrusu şöyle diyeyim: Bir tutum hangi noktada "diretme" olarak nitelenmeye başlıyor?
  • xiduyuru  (03.03.23 08:11:58)
ya ne fark eder ya? aday kim olursa olsun muhalefete verecek adam neyden endişeleniyor ki? o zaman iktidara versin beğenmeyen. kılıçdaroğlu en yumuşak en rahatsız etmeyen aday. yüzde 12 bandında hdp oyunu alabilecek tek aday. yani sevdiğimizden değil kötünün iyisi.

  • mikahakkinen  (03.03.23 08:45:16 ~ 10:14:26)
Ben, çevrem hatta görüşlerimizin uymadığı mhp bbp li olan arkadaşlarım var onlar dahi seviyor. İnternette belli merkezlerden yürütülen troll ordusu ve bu işten çıkarı olan fenomenlerden ibaret değil dünya. Aday olmasın diye diretenlerin çoğu zaten başka partililer başka ittifaklar. Birçoğu da bot hesap troll. Onlar dizayn etmeye çalışıyor.
Adamlar zaten her yere adaylığına karşı olduklarını yazıyor, millet de böyle algı var nereden nereye geldik diyor. Niye inanıyorsun ki?

  • patos64  (03.03.23 08:45:28)
Alevi kesim :)

Kılıçdar Kadar koltuk sevdalısı biri yoktur. Gerçi var. O da bahçeli.

Son 10 yılda 1 puan partisinin puanını arttiramamis. Kazanamacagi da kesin bir aday. Ama işte belki kazanırız rant yeriz diye. +70 insanların hayatımızda rol oynamasindan çok sıkıldım. Eren Erdem tiplerin başımızda rol oynamaya çalışmasından çok sıkıldım.

Ben açıkçası oy kullanmama kararı aldım.

Nasılsa imamson dışında kimse kazanamayacak.
  • jackyr  (03.03.23 09:11:49)
Ben futboldan bir örnek vereyim, kim seviyor bilemem ama niye seviyorlar anlatayım.

Türkiye'de futbol kulüplerinin en çok sevilen futbolcuları kimdir?
Kendini en çok yırtanlar. Mesela İbrahim Üzülmez, mesela Sabri Sarıoğlu...

Bu adamların yeteneği, golleri, tekniği falan kimsenin umrunda olmaz. Ki zaten yeteneksizlikleri malum. Ama çok sevilirler. Çünkü "abiii adam çok mücadeleci..." tribi vardır bunlarda.

Mesela sen kaleye maçta 10 tane isabetli şut çek bir tane alkış almazsın. Üstüne gol olmadı diye küfür yersin. Sabri bir tane şut çeker o da kalenin 20 metre uzağından outa çıkar. Ama golü kaçırınca kendini yerden yere attığı için bütün tribün onu alkışlar. Niye? "Abbbii adam kendini çok adamış maça baksan yerde yuvarlanıyor".

Ya da sen aşırı teknik oyna sakin sakin isabetli paslar ver. İbrahim üzülmez 50 metre amaçsız bir depara çıksın, sonunda duramayıp topla beraber taç çizgisini geçsin ama çok koştu kendini parçaladı diye alkışlanır.

Kimse demez ki abi kulübe bağlıysan, başarıya bu kadar açsan o şut tekniğini bi düzelt be artık profesyonel futbolcusun... O adamın her şutunun dışarı çıkacağını bilirler, yine de alkışlarlar o kendini parçaladı sahada diye. Çünkü bu adamlar galibiyet için değil, taraftarı tatmin etmek için çıkar sahaya.

Türkiye'de icraate bakılmaz, şova bakılır.

Şimdi bu örnekleri alın siyasete uyarlayın. Hah işte sorunuzun cevabı çıkar.

Kılıçdaroğlu'nu bir şey yaptığı için değil, tribünlerine oynadığı için seviyor herkes. Birçok siyasetçi gibi.

Mesela muharrem ince de böyleydi... Adam hep kendi taraftarını kendi seçmenini gazlayacak konuşmalar yaptı. Costurdu da costurdu... eee noldu? Gerçekten seçim kazanmak isteyen adam karşı tarafın seçmenini kazanmaya çalışır.

Mesela 2002'yi hatırlayanlar varsa şu detayı hatırlarlar, şimdiki iktidar partisi muhafazakar oylarıyla gelmedi başa. Adamlar muhafazakarların desteğini aldı ama hem abdullah gül, hem recep tayyip erdoğan özellikle liberal, batı yanlısı seçmene ve kürtlere oynadı.

İktidarın ilk 2-3 seçim vaatleri avrupa birliği'ne tam entegre bir türkiye'ydi.
Kürt sorununun çözümüydü. Çünkü kendi taraftarını değil, karşı tarafı kazanınca iktidar olacağını fark ederek hareket ettiler.
  • anten  (03.03.23 10:59:38 ~ 11:03:14)
Kılıçdaroğlu ismi bir yana öncelikle bu denli yaş almış siyasilere çok net şekilde karşıyım. 91 doğumluyum, ömrümün en güzel olabilecek zamanları AKP iktidarıyla geçti. Büyük bir kesimin belirttiği 'muhalefet adayı tuzluk olsa dahi oyum onadır' ifadesini de bunun yansıması olarak düşünüyorum. İçime sinmemekle birlikte ben de o grup içerisindeyim, artık son bulması gerekli. Evet, bunun gerçekleşmesi için en güçlü aday çıkarılmalı, sonsuz kere haklı bir görüş; ancak yaş almış siyasilere karşı olmamın sebebi de bu. Çünkü siyaset senelerdir ezberlenmiş isimler üzerinden devam ediyor, herkes yer etmiş koltuklarda. Dünkü iyi parti hizipçiliği buna güzel bir örnek -tabi ki partinin bütününü kastetmiyorum-; Türkiye tarihinde bu kadar suça, gizli kapaklı işlere bulaşmış olduğu halde halen devlet ve toplum gözünde itibar gören sağ siyaseti aklım almıyor. Kötülüğü karşı tek parça olmak bu kadar zor olmamalı. Mevcut durumda KK adaylığı etrafında birleşilip, canhıraş geleceğin planlanması gerekiyor.

  • lüzumsuz adam  (03.03.23 11:06:34 ~ 11:36:39)
Ben severim kendisini.

6 Benzemezi bir araya ondan başkası getiremezdi ve bu 6 benzemez bir araya gelmese iktidar bir 150 yıl daha iktidarda kalırdı.

Alevi diyenler olmuş. Dünyanın en ırkçı devletlerinden birinde bir zencinin başkanlık yaptığı bir çağda hala bunu diyebilenlerin alnı secdeye değen mevcut iktidarla yola devam etmelerini öneririm.

Halkın çoğunluğu kimi istiyorsa o olmalı diyenler olmuş. Tüm aday olabileceklerin altalta sıralandığı tüm kamuoyu araştırmalarında halkın çoğunluğu mevcut başkanımızı istiyor. Ona oy verin.

Ben seçilirse ne yapar diye bakıyorum. En makulu Kılıçdaroğlu geliyor.
  • Mirket  (03.03.23 11:13:40)
Kendisini nedense hiç sevmiyorum, sevemiyorum. Hele son zamanlardaki ille de ben tavrı iyice delirtti. Kazanılabilecek seçimi kendisi egosu ile heba edecek. Halkın pozitif havasını negatife döndürüyor.

Kendisinin erdoğan karşısında hiç şansı yok. Yahu görmüyor musunuz AKP'liler dua ediyor dede gelsin karşılarına diye.

Dede ise biliyor son seçimi artık. Bunda kazansa da kaybetse de daha fazla koltukta oturamaz. O da diyor araya belki cumhurbaşkanlığı sıkıştırır emekli olurum. Olmazsa da kimse bir şey demiyor zaten. 6 li masayı kurmuş diyorsunuz onu da adaylığını tasdik edip iyi partiye bunu razı etmek için kurmuş. Allah aşkına İP olmasa kılıçdaroğlu seçim mi kazanabilir? Kendisi de biliyor bunu. Adaylığını dahi oldu bittiye getirmeye çalışıyor.

Kendisine oy vermeyeceğim. Memleketin bu halde olmasının 2 numaralı sorumlusu. Demokrat deniliyor kaç seçim kaybetmiş hala o koltukta oturabiliyor. Peh.
  • drako  (03.03.23 11:23:34 ~ 11:26:38)
ben sevmiyorum.
tayyip karşısında kaybedeceğini düşünüyorum. çünkü bu adam herkese hitap etmiyor. hitap ettiği kitle küçük. imamoğlu öyle değildi mesela. burada konu karşı tarafın oylarını almakken bu ortamda, deprem sonrası öfke dolu toplumda kılıçdaroğlu kendi oylarına ne kadar sahip çıkabilecek, şüpheli.

  • deartheodosia  (03.03.23 11:43:00)
"ya ne fark eder ya? aday kim olursa olsun muhalefete verecek adam neyden endişeleniyor ki?"

problem burada zaten, iktidarın değişmesi için muhalefetin oyları yeterli değil. muhalefetin dışında, geçmişte iktidara oy vermiş insanların oylarını alması lazım kazanmak isteyenin.

bu da daha önce defalarca kaybetmiş biriyle olmaz diyor insanlar, yeni bir yüz, genç bir insan, yeni bir enerji istiyor insanlar.

%30-35 ya da %40-45 neyse artık, zaten oy verecek muhalefet adayına, beni de aday koysalar oy verecekler, ya da herhangi birini de.

%50'nin üstüne çıkmak için karşı tarafın seçmenine alternatif sunmanız lazım.

Madem daha önce bir çok kez seçin kaybetmiş birini aday yapmakta sıkıntı yok, o zaman sadece bir seçim kaybetmiş ama ilk defa %30 üstünde oy almış İnce'yi aday yapalım tekrar!
  • John Bloor  (03.03.23 11:43:13)
Ben seviyorum. Sevmeyenleri anlayamıyorum asıl.

Koltuk sevdası var diyorsunuz, bu adam bahçeli'ye başbakan ol demedi mi. Ülkece ne çektiysek sağcılardan çektik ve ülkenin 40%ı solcu sayılabilecekken 10%luk payları için sağcılara yönetimin verilmesini istemiyorum.

Eğer ülkücüler tarafından sırtımızdan bıçak yemeseydik 2015'te tayyipten kurtulacaktık. Kendisi gitse başkası gelse ne yapabilecek, hangi vaadine karşısınız yerine gelen biri daha fazla ne yapabilir?
  • aguen  (03.03.23 11:51:37)
Arkadaşlar şimdi hepimizin RTE karşıtı olduğunu kabul ederek cevap veriyorum, yani tabii ki öyle değil ama bir anlığına öyle kabul edelim.

Bakın elimizde adaylığı açıklandığı anda "bu kesin kazanır" şeklinde parıldayan bir aday yok, yani gerçek olan bu. Yani senin benim veya bir başkasının gönlünden geçen herhangi bir adayın sorgusuz sualsiz kazanma ihtimali yok bu sadece bizim gönlümüzden ona yüklediğimiz değerle alakalı bir konu, burada amaç kim aday olursa olsun destekleyip kazanmasını sağlamak, başka bir olay yok. Normalde asla katılmadığım "sonrasını sonra konuşmak" olayı ne yazık ki burada tek çalışacak sistem. Abi ben RTE'yi istemiyorum ama KK aday olursa ona da oy vermem şeklinde yaklaşıldığında otomatik olarak RTE'ye hizmet etmiş gibi oluyoruz biraz, ben bunu anlayamıyorum sadece. Bir noktada gönlümüzden geçeni unutmamız gerekiyor, yani KK'yi sevip sevmeme oy verme aşamasında bir kriter olmamalı, başka da bir çözüm yok gibi.

Bir de ek yapayım: Sanırım ülkenin yönetim şekliyle alakalı bir kafa karışıklığı var, KK ya da aday olan başka biri seçildiğinde mevcut sistemde devam edilmeyecek ülke parlamenter sisteme geçip seçilen kişi parlamenter sistemde Cumhurbaşkanı olacak sonra eskiden olduğu gibi ülkeyi yönetmek için hükümeti Başbakan kuracak. Bunu da atlıyor birçok kişi. Mesela ben Cumhurbaşkanlığı için KK'ye milletvekili seçiminde TİP'e oy veririm, KK seçilip de parlamentoya "hadi Başbakanı seçin ülkeyi yönetsin" dediğinde hükümeti kurma görevi alan kişi gelsin TİP milletvekiline anlatsın derdini, benim için asıl önemli olan süreç burası, Cumhurbaşkanı KK olmuş diğeri olmuş beriki olmuş önemli değil, RTE olmadığı sürece hepsi olabilir. Önemli olan Hükümetin kurulma süreci benim için ama bence hala ülkenin büyük bir kısmı sürecin böyle olacağını bilmiyor RTE'de olduğu gibi yine Tek Adam dönemi olacağını düşünüyor.
  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (03.03.23 11:51:56 ~ 12:57:49)
Ben sevmiyorum ama tayyipi daha çok sevmşyorum o yüzden kk’ya basarım tatava yapmadan.

  • regina phalange  (03.03.23 12:14:48)
Kılıcdaroglu koltuk bağımlısı fln değil size bunu empoze eden aklınıza sokan popülist yıkıcı aktroll ordusu.İnsanların algılarını istedikleri her yöne çekebiliyorlar.Muharrem incenin erdoğanın elini sıktığında aynısını ona yapmadılar.Algı yönetme ihtiyacı duymadılar.Neden çünkü ince parti gücünü geçici elinde tutabilen biri olduğu içindi.Asıl örgütlenme gücünü yaratan kk ydı

Koyun deyip dalga geçtiğiniz aktroller ne kadar tehlikeli bilmediğiniz belli

www.youtube.com
  • smokee  (03.03.23 12:55:27 ~ 12:59:17)
yani kendisine ekstra bir hayranlığım yok ama doğru adayın kk olduğunu düşünüyorum. en başından beri aday profiline uyan isim kendisi. madem geçiş süreci diye bir şey olacak bu durum kendisi için biçilmiş bir kaftan.
aslında kk kazanacak aday değil demek kim olursa olsun rte seçimi kazanacak demek bir nevi. çünkü 6'lı masa belirlediği adaya seçimi kazandırmak için var olmuş bir oluşum. yani isimler önemli değil önemli olan sistem diye savunuyor çünkü. ana argümanı bu. isimlerin önemli olduğu rejim buntek adam rejimi. 6'lı masa bunun karşıtı oluşmuş bir ittifak değil mi? kazanacak aday kazanabiliyorsa zaten 6'lı masaya veya başka birine ne gerek var? çünkü böyle kazanacak bir garanti isim yok. mesele bu.
bence iyi parti kendisini büyük bir cendereye atmıştır. 6'lı masanın birlik olup seçemediğini millet mi seçecekmiş diye propaganda yapmaya başlar karşı cenah. meral akşener büyük bir hata yapıyor kk adaylığına karşı çıkarak. hatta kendisi karşı çıkmıyor dünkü metinde imzası var uzlaşmışlar ama kendi partisine topu atarak sıyrılmayı düşünüyor. bunda bile doğrudan ben istemiyorum diyecek cesareti gösteremiyorken...
  • debian  (03.03.23 12:59:27)
@Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet, haklısın ama umarım hemen parlamenter sisteme geçmek gibi bir hata yapmazlar. Adam yıllarca bu gücü kullanıp ülkeyi bu hale getirdi şimdi aynı haklarla ülkeyi biraz düzeltip sonra geçmeliler. Ben altılı masanın aceleci olacağını ve parlamenter sisteme çok hızlı geçileceğini düşünüyorum ama bilmiyorum bakalım. (Bu arada, ben içten içe başkanlık sistemine evet diyenlerin güç karşı tarafa geçtiğinde neler olabileceğini görüp illallah etmelerini istiyorum.)

soruya cevap: ya Kılıçdaroğlu kötü değil ama halka güvenemiyoruz o yüzden herkes aday olmasın diyor. Şu an kimse tek başına %50 alamıyor kim karşıdan oy koparabilir ona bakmak lazım.
  • nhk ni youkosu  (03.03.23 13:10:06 ~ 13:12:33)
nhk ni youkosu esasında parlamenter sistem nihai hedeflerden biri ama bu tabii bugün seçildim yarın geçeyim şeklinde olmaz diye düşünüyorum, yani Tek Adam gücüyle ülkenin tabutuna alelacele çakılan çiviler aynı hızla sökülüp ülke hem ekonomik hem sosyal açıdan biraz daha stabil hale geçince sistem değişir, tabii bu noktada Meral Akşener'in "benim Cumhurbaşkanlığı hedefim yok ben Başbakan olmak istiyorum" söylemleri var, bu istek ne kadar dizginlenir ya da dizginlenebilir orası da belli değil.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (03.03.23 13:18:50)
ben severim ama aday olmasını istemiyorum. burada amaç akp den kopan oyları toplayacak aday koymak. maalesef kk bunu yapamaz.

  • xrated  (03.03.23 13:33:55)
her gün aleyhine çalışan ana akım medyayı, iktidarın propaganda makinelerini, kendisine yönelik her türlü ahlaki ve hukuki kriterden yoksun, fiziksel ve sözlü saldırıları (dayak, suikast girişimi, yoluna bok dökülmesi vs.) hesaba katınca bence iyi bile idare etti. belediye seçimlerindeki başarı, iyi parti'nin meclise girişi vs. birebir kendi organizasyonunun sonucudur. ayrıca eğer cb makamı sembolik hale gelecekse, cb olacak kişi yetkilerini devretmeye razı olacaksa bunu yapmaya en uygun kişi kesinlikle kendisi. aday olmazsa da yapacak bir şey yok. şu an x bir aday için kimsenin kapris yapma lüksü yok.

yine de tayyip erdoğan iktidarının bunca yıldır dalga geçtikleri kılıçdaroğlu tarafından bitirildiğini görmek eğlenceli olurdu. "merdivene ters biniye ehe ehe ehe" diyerek eğlenen azgın güruhun yüzünün alacağı ifadeyi görmek için bile kılıçdaroğlu'nu düşünmeden desteklerim.
  • zgrydn  (03.03.23 13:53:16 ~ 13:54:29)
- ankara'yı, istanbul'u kazandıran,
- siyasete ekrem imamoğlu'nu ve mansur yavaş gibi isimleri getiren,
- iyi parti'yi meclise sokan,
- bu sayede akp-mhp'ye ciddi zarar veren,
- 6'lı masayı kurup 23 senedir en ciddi alternatifi oluşturan,
- şahsen 1 yalanını bile yakalamadığım, "hayır o öyle oldu" diyemediğim biri,
- herkese gülücük saçsa da sosyal demokrat sıfatını aşırı hak eden bir isim.

ayrıca yerelde, özellikle egede, akdenizde çok sevilen biri.
ben böyle saydım ama kemal kılıçdaroğlu'na oy vermeyeceğim.
şunu diyebilirim, kemal kılıçdaroğlu'na saydırılan hiçbir laf orijinal değil. hepsi akp medyasının bulduğu argümanlar.

o olmasa da ekrem olsa "pkk'lıları işe alan adam", "mal kaçıran adam", "biz yanarken tatile çıkan adam" falan diye yine eksiduyuru'da sorular açılırdı.
  • patronaj1  (03.03.23 14:23:11)
Fraise ve kaleci saçlı forvete +1

Buna ek olarak bu adam aslında zamanında eleştirdiğimiz sol değil de ortaya yakın düşünceleri ile, sağa sırtını dönmemesi ile, sağcılara yaranmak için zaman zaman tayyipten rol çalması ile daha kapsayıcı bir insan haline geldi.

Mesela şuan tip aslında bana en düzgün gelen parti, ama biliyoruz ki asla birinci parti çıkamazlar, söylemleri çok radikal. Beni kazanıyorlar. Ama halkın büyük kısmını bu radikal söylemlerle kazanamazlar.

Kk bu açıdan yumuşak bir geçiş için en doğru aday. Ve evet parlementer sistemde cumhurbaşkanı değil başbakan söz sahibi. Ve taa ilk günden beri kk başbakanlığı daha dinamik diğer adaylara bırakmaya hazır.
  • zimbirik  (03.03.23 14:37:46)
KK'yi sevenler demeyeyim de, yavas'in aday olmasinin ulkeyi sokacagi kaosu goremeyenlere endiseyle bakanlar diyeyim.

cogu arkadas secimi kazanacagiz is bitecek saniyor, devleti bastan kurmak gerekecek ve bu surecin ne kadar zorlu olacagi konusunda kimsenin bir fikri yok. Yavas aday olsun, bir donem sonra ulkeyi sonsuza kadar siyasal islama terkederiz.
  • hewit  (03.03.23 14:38:40)
benim bilader. adam iyip'i secime soktu, bayilmasam bile bir muhalefet blogunun kurucusu oldu ki tarihte ornekleri cok azdir ama bu tarz durumlarda kacinilmazdir. kendileri diyor 2 sene icinde tekrar parlementer sisteme donulecek diye ve bu tarz bir sureci en iyi yonetebilecek adam sonra da birakip gidecek zaten kac yasina gelmis. ayrica secim kazanilinca her sey gulluk gulistanlik normal mi olacak zannediyorsunuz? o tarz bir kaos ortamini yine KK gibi itidalli, akli basinda, her kesime ortak mesafede duran birisi yonetebilir. adam ayrica masadaki en buyuk partinin genel baskani aday olmak en dogal hakki. meral cok merakliysa cikar kendisi aday olur fitnecilik yapacagi yere.

edit: mecliste chp'ye oy vermeyecegim.
  • bay b  (03.03.23 15:07:23 ~ 15:08:04)
bence kurgusu yanlış 6lı masanın
başkanlık sistemi türkiye için ideal
ortak hükümet sisteminin yürümeyeceği daha 6lı masadan belli
%1 oylu davutoğlunun tripleri düşünemiyorum bile

kk ben başkan olcam, kabine'de liyakat üzerine kurulacak
kimsenin uzmanlığına karışmıycam
meclis'in de daha anlamlı yetkileri olacak deseydi
ben bile kk'ya basabilirdim (istemesem de)

şu ülkede istenmeyen 2 kişi var kk ve rte
gerisine okey herkes

bu durumda ne olacak, 2. tura kalır da kk kaybederse
belki de asıl istediği olacak muhalefetin keyfini sürecek
adamın vizyonu muhtar yardımcılığı üzerinden istihdam
birisi de gelsin muhtarları kaldırısın, onların yerine kaymakamlığa 5 kişilil birim kursun max.
  • bir soru sorcam  (03.03.23 16:49:07)
Aga sen bu ekşisözlüğe ya da duyuruya bakma. burada chp tek başına iktidar olur ama gerçekler farklı .anadolu köyleri ya da büyükşehir merkezleri kk'yı sevmiyor. kk'yı sevenler İzmir ve antalya'nın 50 yaş üstü biraz eğitimli ve fanatik sol görüşlü insanları.
Ülkenin çoğunluğu yeni bir yüz istiyor.

  • komando kani var bende  (03.03.23 17:56:55)
açık konusalım aleviler seviyor. onun dışında sevenler çok azdır.

  • abelardo  (03.03.23 19:06:58)
artik kendi devrinin gelmesini bekleyen gazeteciler, siyasiler, burokratlar seviyor ve destekliyor. kk aday olmasin diyenlere kk cumhurbaskani olmasin demisler gibi davraniyorlar. kazanamazsa insanlarin yuzlerine nasil bakacaklar cok merak ediyorum.

  • aydonno  (03.03.23 19:16:39)
Tüm yorumları okuyamadım ama cevaben;

Ben seviyorum. CHP'yi Baykal dönemindeki fosil ulusalcı kafadaki insanların doldurduğu demode partiden alıp getirdiği yer için bile saygım var. 7586 seçim kaybetti geyiği de haksız eleştiri.

2010 referandumunda daha 2-3 aylık genel başkandı ve HDP'nin boykot ettiği, liberallerin yetmez ama evet dediği bi oylamada zaten kazanma şansı yoktu.

2011 genel seçimi akp'nin zirve dönemiydi. Karşısında kim olursa olsun %50 alacaktı o dönemde.

2014 cb seçiminde bahçeli ile ittifak yaptı, kaç tane aday sundu bahçeli hiçbirini kabul etmedi. Herkesin eleştirdiği Ekmel ile aldığı oy oranı 2018'de çok övülen M. İnce+Akşener+Temel Dede oy oranı toplamıyla hemen hemen aynı. Öncesindeki yerel seçimlerde Mansur Yavaş'ı aday gösterdi mesela ve trafoya kedi girmese o seçimde seçtirecekti. Mansur Yavaş boşluktan peydah olmadı bi anda CHP içinde. MHP gibi sert bir partiden kendi saflarına aldı.

2015 Haziran seçiminde HDP'yi de gizliden desteklemesine rağmen %25'lik oy oranı yakaladı ve AKP'yi iktidardan etti. Bugüne benzer şekilde Bahçeli tarafından ihanete uğradı tüm emekler çöpe gitti.

2016 darbe girişimiyle beraber Erdoğan'a desteğin zirveyi gördüğü dönemlerden sonra 2017 referandumunda hayır cephesini neredeyse tek başına topladı ve mühürsüz oy vs kıl payıyla kaybetti.

2018'de iyi partiye verilen vekiller, kurulan millet ittifakı gibi faktörler gayet başarılı siyasi hamlelerdi. İnce'nin çıkıp ağladığı kadar da desteksizlik olmadı.

2019 zaten malum Ekrem İmamoğlu'nu aday göstermesi mesela çok hafife alınıyor. Adı hiç bilinmeyen bi adamı şu an milyonların umudu yapan Kılıçdar. Başkası cesaret edemezdi linçlenirim diye. Muharrem İnce mesela çok adı geçiyordu o seçimde İstanbul için ve kendisi de istiyordu. Aday olsa yine kaybedecekti %99.

Bakın adalet yürüyüşünü, altılı masayı kurup ülkenin geleceğini inşa çabalarını anlatmadım bile. Hataları yok mudur, tabii ki vardır. Demirtaş'ın dokunulmazlığını kaldırılmasına evet demesi mesela bence büyük bir hatadır. Ama hayrı şerrinden çok fazla biri olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca benim etrafımda kendisini seven pek çok CHP'li de var. Hiç öyle yalnız da değilim. Sosyal medyada laf edenler genelde jahrein erlik vs gaza gelen ergenler ya da akp'nin dolduruşuna gelenler.

Mansur Yavaş iyi bir belediye başkanı olabilir ki aslında yaptığı bazı güvenilmez işler de var neyse onu geçiyorum. Ama cb adayı olmak başka bir süreç. Mansur Yavaş'ı miting yaparken oy isterken düşünemiyorum bile mesela.

İmamoğlu çok daha ideal bir aday olabilirdi belki evet ama onun hakkında da siyaset yasağı kararı var. Seçilse bile mazbata alamayacak. Ayrıca şimdi seçilecek cb bi dönem yapacak ve siyasetten emekli olacak altılı masanın kararına göre. İmamoğlu sonraki süreçte CHP'nin başına gelmesi gereken bir isim bence.

Şu anki durumda Kılıçdaroğlu gayet iyi ve kazanacak adaydır. Bir yanına İmamoğlu, bir yanına Yavaş'ı alıp 30 büyükşehri gezse yeterli olur zaten :)

Akşener'in yaptığı da en hafif tabiriyle siyasi ahlaksızlıktır. Dün akşam imza attığın metin ortadayken bu açıklamayı yapmak "Benim imzamın kıymeti yok" demektir.
  • nundu  (03.03.23 19:32:24 ~ 19:47:17)
partisinden bölücü tipleri atmadığı sürece ben olamam mesela. itiraz edenler olsa da tekin'in, tanrıkulu'nun tuhaf tuhaf demeçlerini gördükçe sevesim varsa sevemiyorum.

  • alperz  (03.03.23 19:58:07)
Ben değilim. KK başkanlığındaki CHP AKP'den farksız. KK, Reis gibi tek adam.

  • Kahvedesu  (03.03.23 21:09:12)