Bir olay üzerinden hukuk tartışması

Bkz. www.bbc.com

Ben boyle seylere gercekten cok uzuluyorum (bu konuda Baldwin'e). Adama silah vermisler, kontrol etmesi gerektigini dusunmemis, cunku simdiye kadar boyle bir sey gormemis ve biri neden gercek mermi koysun ki demis. Sonucunda bir kadini öldürmüs ama kendi hatasi yok gibi geliyor bana.

Aklima su takiliyordu uzun zamandir. Yillar once bir haber vardi, mezuniyette insanlar birbirlerine sulu saka yapiyor, bunun sonucunda birisinin su atmasi uzerine bir kadin kayip dusuyor ve 2 gun sonra beyin kanamasindan vefat ediyor. Olayi takip etmemistim, burada suyu atan hapse girmis midir? Tamamen eglenme amacli oldugu belli bir eylem, orantisiz guc kullanimi da yok, hapse girdiyse cok adaletsiz degil mi? Zaten karsisindaki de ayni eylemi ona yapiyor, o kisi sans eseri dusmuyor.

Diyelim biriyle sokakta tokat atma oyunu oynuyoruz. Osmanli tokadi atmayi deniyoruz, cok guclu tokat aticaz. O atiyor, sarsiliyorum ama zar zor ayakta duruyorum, sonra ben de yine sakasina ve ayni siddette tokat atiyorum ama o dusup basini vurup ölüyor diyelim. Bu vuran kisi hapse girer mi?

kusur oranına göre değişir ama
(bkz: taksirle öldürme)

Anlattığın detay kadarıyla tokat olayı bana hapis cezası gibi gözüktü.
  • allezz  (21.02.23 19:52:24)
Taksirle öldürme diye bir şey var Baldwin'in olayı buna girmiyor bence, bunu denetlemesi gereken görevlilerin ihmali ama diğeri buna girer bence ama tamamen sallıyor da olabilirim hukukçu değilim çünkü.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (21.02.23 19:52:57)
Kasit olmayan seylerden dolayi hapse girilmesine cok uzuluyorum.

Depremde yikilan binalari yapmak farkli tabii. Orada herkes deprem tehlikesinden haberdar ve "ee ben bu kadar biliyordum, bunu yapabildim, kotu niyetim yoktu, calmadim" denemez bence ama Baldwin olayinda adamin hicbir kasti olmadigini herkes kabul ediyor ama sanirim "silahi kontrol etmekle yukumlu" deyip ceza veriyorlar.

Verdigim ornekte de iki kisinin karsilikli olarak sakalasmasi soz konusu. Onun yaptigini ben de ona yapiyorum, ben sans eseri dusmezken, o sans eseri dusuyor. Halbuki buradaki kisinin hicbir kasti olmadigina herkes ikna olmus diyelim. Bunlara ragmen hapse girilmemesi lazim ya.
  • ahm1  (21.02.23 20:04:24)
Baldwin taksirle öldürmeden ceza alır. Bence almalıdır da.

Su şakası ceza almaz. Nedensellik bağı yok.

Tokat atma durumunda da hukuka uygunluk sebebi olan rıza, nedensellik bağı gibi husular tartışılır.

Hiçbirinin kesin cevabı yok. Doktrin bu konuları ciltlerce tartışmış sonuca varamamış.
  • adwokat  (21.02.23 21:32:21)
Kimi durumda hiç ceza verilmez, kimi durumda daha az ceza verilir. Hepsi düzenlenmiş hukuk sistemimizde, yeter ki layıkıyla uygulansın.

  • bos dusunce balonu  (21.02.23 22:31:19)
Nedensellik bağından da öte, asıl mesele objektif isnadiyettir, merak edersen araştırmanızı öneririm.

  • bos dusunce balonu  (21.02.23 22:32:19)