sulu yemek yapma siralama/teknik sorusu (yag salca sogan)

malumunuz sulu yemek mantigini kavrarsak bircok yemek yapabiliyoruz. herkes farkli farkli yapiyor.

kimi salcayi topak topak olana kadar pisiriyor.
kimi zeytinyagi ile sulandirip atiyor.
vs..

bu isin bilimsel yada lezzet olarak onaylanmis bir tarifi var mi? siz nasil yapiyorsunuz? hangi yagi kullaniyorsunuz? once salca mi? soganlari buyuk mu dogruyorsunuz? vs..

youtu.be

hocam burda o sosu yapmayı gösteriyor
  • freebird5406_2  (15.02.23 17:07:00)
Ben yemek kitabında soğan ve sarımsak katılacaksa mutlaka her zaman ilk onların katılması gerektiğini aksi takdirde kimyasal tat karışımının düzgün olmayacağını okumuştum.

Benim yapma sıram şöyle;

Tencere zeytinyağı ile önce ısıtılır, ısınınca soğan kavrulur, sebze vs katılacaksa sulandırılmış salça ile önce soteler, sonra sıcak suyu ve tuzunu eklerim. Altı kısık pişirir ve dinlendiririm en lezzetli böyle oluyor kendi tecrübeme göre.

(Soğanları aşırı küçük ya da büyük doğramıyorum ama biraz küçük oluyorlar, sarımsağı ezecek ile eziyorum)
  • titanic kemancısı  (15.02.23 17:08:07 ~ 17:12:24)
Ben salçayı başka bir kasede sıcak suyla açıyorum önce, sonra tencereye zeytinyağı koyup soğanı kavuruyorum onun üstüne de sıcak suyla açtığım salçayı ekleyip biraz da öyle pişirip yemeğe geçiyorum. En iyi yöntem bu demiyorum tabii alıştığım teknik bu.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (15.02.23 17:14:30)
Önce zeytinyağını kızdırıyorum ve kısık ateşte soğanları kavuruyorum. Ardından salça ve bir miktar su ekliyorum. Bazen baharatları bu kısımda atıyorum, bazen en sonda. Daha sonra ne eklenecekse onu ekleyip kavuruyorum. En son soyunu koyup pişiriyorum.

  • ruhen hastayim ben  (15.02.23 17:14:33 ~ 17:14:56)
cevaplar için teşekkürler. sarımsağı erkenden atıp kavurmaktan bir tek ben mi rahatsız oluyorum? herkes öyle yapıyor ama sarımsak kavurulunca kokusu da tadı da çok kötü olmuyor mu sizce?

  • buenosdias  (15.02.23 17:33:34)
sarımsağı küçük doğradıysan kavrulması 10-15 saniye uzun kavurdukça o kötü tat çıkıyor bence de, sarımsağın sosun içinde pişmesi daha hoşuma gidiyor

  • freebird5406_2  (15.02.23 17:45:17)
Sarımsak konusunda çok haklısınız çok uzun süre kavrulunca kötü bir koku ve tat geldiğini çok duydum çevremden o yüzden ben çok sarımsak katmam; katarsam başta katıyorum alışkanlık olarak. Çok uzun pişen yemeklere iri koyduklarını bile gördüm.

  • titanic kemancısı  (15.02.23 18:48:47)
sarımsağın ezilmesi gerekiyor fayda için
salça zaten pişmiş ürün sayılır

  • bir soru sorcam  (15.02.23 20:34:45)
tam benlik :)
salça da kaydırma yapmışım sanırım.
bilimsel bir yaklaşımım yok tamamen deneme yanılma usulü ve internet sayesinde yaparken farketmiştim vakti zamanında tüm yemeklerin burdan başladığını.
Tercihim soğan ve ya da herhangi bir zebzenin rahat kavrulabilmesi için salça eklemeden kavururum. sebzeler kavrulduğunda salça eklerim çünkü salça bir süre sonra yanıyor.
ben denemeyi seviyorum sanırım her seferinde ekleme çıkarma yapıyorum ama öyle ciddi farklılık olmuyor.
yeni sade yağı keşfettim her yemeğe ekliyorum biraz güzel bir esans veriyor.
fesleğen ve sarımsak her yemekte değil ama uyumunu çok seviyorum.
baharatı genelde yemeklerin sonuna doğru atıyorum bence kendini daha iyi gösteriyor.
bir de malzemelerin kalitesi çok önemli.
ev salçası kullanmaya çalışıyorum ama market salçaları daha güzel tat veriyor yemeğe.
biraz konu dışına saptım ama bence bu başlıkta sırıtmayacak şeyler. okuyana belki fikir olur.
  • yag sogan salca  (15.02.23 23:43:34)
herkese teşekkürler. madem konunun ilgilisi çok. bi video paylaşayım. adamın sistemi çok hoşuma gitti. tek yaşayanlar veya hergün saatlerce mutfakta kalmak istemeyenler için güzel.
www.youtube.com

özetle: aroma vericiler, yan ürünler, ekşiler, soslar vs.. hepsini kategorize etmiş. o gün ne yemek istiyorsan dolaptan kategoriye göre çıkarıp sevdiğin tatlarda yemek yapmaktan bahsediyor.
  • buenosdias  (16.02.23 12:15:35)