Hangi motor yağı

Selamlar BMW f20 116i kullanıyorum, araç yağ yakiyor ya da kaçırıyor tam anlamadık. Bı tane bagaja yağ atayim arada doldururum diyorum. Hangisini alayım ?

Castrol edge 5w-30 mu ?

Edge 5-30 uygun. Ama yağ eksiltme büyük problemdir. Onu çözmelisiniz mutlaka.

Orijinal yağın mevcut olduğunu varsayarak yazdım. İçindeki yağ farklı ise o yağı eklemelisiniz.
  • lancelot du lac  (14.02.23 19:47:53 ~ 20:13:45)
içinde hangi yağ varsa o olmalı. yağda paçal olmaz.

yağ eksiltiyorsa o işin rektifiyeye kadar yolu var. çok iyi bir servis bul çözsünler.
  • alperz  (14.02.23 19:57:11)
ne kadar azaltiyor? bmw'ler kronik olarak azaltir ozellikle gazlarsan, bu aracin yag kacirdigi ya da yaktigi anlamina gelmiyor eger asiri degilse.

  • cooperr  (14.02.23 20:30:32)
shell helix ect c3 5w30 - LL01 ya da LL04 olması yeterli.

bende de f20 118i var. eğer araç yağ yakıyor ya da kaçırıyorsa sıkıntı büyüktür. geçmiş olsun. umarım suya yağ falan kaçırma yoktur.

kaç km'de bir yağ istiyor araç? 5000-10000 km arası 1 lt yağ yakabiliyor. gözle görülebilen yağ kaçağı var mı hiç?
  • false pretension  (14.02.23 20:31:28 ~ 20:34:25)
Peugeot ortak üretimi olan vti motor ise o motor yağ yakıyor. Bazı işlemlerin yapılması gerekiyor yağ yakmanın durması için.

  • fikox  (14.02.23 20:33:42)
Arabayı alırken yağ yakmıyor dedi servis ama yağ kaçırıyor küçük küçük dedi. Fakat ben 3 ayda bir 2-3 litre ekliyorum sanırım. 1 yilda 10litre çok rahat eklemisimdir.

  • şair eşref  (14.02.23 20:55:56)
yağ yakma emaresi gösteriyor mu egsozdan mesela? göstermiyorsa kaçak vardır.

n13 motor birçok yerden yağ kaçırabilen bir motor. bence yakın zamanda bir servise görün. inşallah üst kapak değildir yoksa masraf büyük.
  • false pretension  (14.02.23 21:15:20)
3 ayda bir 2-3 litre ciddi rakam.
kucuk bir kacak degildir o acil baktirman lazim. yag ekleyerek cozemezsin.

  • cooperr  (14.02.23 21:18:52)
yağı mağı boş ver sat elinde kalmadan.

  • mikahakkinen  (15.02.23 09:40:42)
Neredesin? sana usta önerelim git götür baksınlar. Keçelerden falan sızdırıyor olabilir. Çalışırken basınç artınca kaçak da artar tabi. Umarım öyledir. Neticede yine masraf.

Ama şöyle düşün üç beş yılda harcayacağın yağ parasını ve can sıkıntısını bir seferde harcayacaksın.
  • alperz  (15.02.23 10:40:08)
@mikahakkinen'n dediği gibi sat da bir sonraki sahibi uğraşırken gülersin. ahlaksızlık her yerde gerçekten.

  • montreal  (15.02.23 10:57:07)
aracınıza uygun bir Shell marka yağ tavsiye edebilirsiniz, bir çok marka denemiş birisi olarak Shell yağ eksiltme konusunda gayet iyi.

  • mrctrk  (15.02.23 12:41:20)